Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navzdory nárůstu dárců je anticovidové plazmy stále nedostatek

Covid 19

  12:11
Podaní anticovidové plazmy je jednou z možností, jak léčit koronavirové pacienty. Darovat ji mohou vyléčení z covidu, kteří mají v těle potřebné protilátky. Před více než měsícem nemocnice a ministerstvo zdravotnictví apelovaly na občany, aby potřebnou složku krve lékařům poskytli. Bylo jich málo, dobrovolníků však pozvolna přibývá.

Lékařka plicního oddělení JIP ve Fakultní nemocnici v Plzni. foto: Dan MaternaMAFRA

Na konci října přišlo do Fakultní nemocnice Ostrava sotva deset dárců rekonvalescentní plazmy týdně. Dnes jich chodí čtyřnásobek. Podaní takzvané anticovidové plazmy je jednou z možností, jak léčit koronavirové pacienty. Darovat ji mohou vyléčení z covidu, kteří mají v těle potřebné protilátky. Před více než měsícem nemocnice a ministerstvo zdravotnictví apelovaly na občany, aby potřebnou složku krve lékařům poskytli. Bylo jich zoufale málo, dobrovolníků ale pomalu přibývá.

„Určitě došlo k nárůstu. Do našeho Krevního centra přichází již 30 až 40 dárců rekonvalescentní plazmy týdně,“ řekla mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová. Stejného názoru je i mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Egon Havrlant. „Tento trend si vysvětlujeme intenzivní medializací, o kterou se staráme my i další nemocnice, a to ve spolupráci s médii, za což jsme velmi vděční,“ uvedl.

Zároveň ale dodává, že anticovidové plazmy mají navzdory zvýšenému zájmu o dárcovství nedostatek. „Proto jsme rádi za každého dárce. Těší nás, že naši nemocnici podporují i větší skupiny, rekonvalescentní plazmu jsme odebrali hokejistům Zlína a Vsetína i zlínským policistům,“ pokračoval.

Čím těžší průběh, tím lépe

Dárců přibývá i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „K odběru přijde týdně přibližně 40 dárců. V návaznosti na naši aktuální potřebu jich chodí dostatek, plynule jich mírně přibývá,“ řekla její mluvčí Marie Heřmánková. Zvýšený zájem zaznamenala i Thomayerova nemocnice v Praze, jež s léčbou covidových pacientů rekonvalescentní plazmou začala první. Do konce října pražská nemocnice odebrala krevní složku s potřebnými protilátkami celkem 75 dárcům. V tuto chvíli jich chodí až 20 denně.

Mediální masáž pomohla i v Brně. „Aktuálně se nám díky rozsáhlé medializaci problematiky hlásí dostatečné množství dárců, denně jich na odběr přijde deset a více,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Pozitivního trendu si všímá i Česká lékařská komora (ČLK). „Jsem moc rád, pacientů je pořád hodně a plazma je skutečně při léčbě užitečná,“ řekl šéf lékařské komory Milan Kubek. Anticovidová plazma se podle něho nejčastěji používá k léčbě pacientů s velmi těžkým průběhem covidu.

Každý zájemce musí před odběrem podstoupit testy. V tomto případě platí, že čím těžší průběh koronaviru, tím lépe. Člověk má pak vyšší hladinu potřebných látek v těle.

„Jsem v kontaktu s lékaři, kteří pracují na jednotkách intenzivní péče. Říkají mi, že je skutečně velmi cenná a může zachránit životy,“ pokračoval. Souhlasí s ním i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Je to jedna z možností, jak pacienty s koronavirem léčit. Ukazuje se, že účinnost tam je,“ uvedl. Zároveň upozornil, že odborné názory nejsou jednotné a existují i odpůrci této metody.

Darovat krevní plazmu mohou lidé nejdříve 14 dní po vyléčení z koronaviru. Nesmí jít ovšem o jedince, kteří v minulosti dostali transfuzi krve. Ženy mohou podstoupit odběr navíc jen v případě, že nikdy neporodily. „Po transfuzi a těhotenství se v těle tvoří protilátky proti bílým krvinkám, kvůli těmto protilátkám nelze použít plazmu pro přímé podání pacientům,“ vysvětlil primář transfuzního oddělení ve Fakultní nemocnici Hradec Králové Vít Řeháček.

Dárce navíc musí mít dostatečné množství protilátek v krvi. „Osoby, které měly lehký průběh covidu, mohou mít menší nálož protilátek. V některých případech pak ani nemá cenu plazmu odebírat,“ uvedl epidemiolog Prymula. Každý zájemce tedy musí před odběrem podstoupit testy. V tomto případě platí, že čím těžší průběh koronaviru, tím lépe. Člověk má pak vyšší hladinu potřebných látek v těle.

Podmínky dárcovství

Dostatek dárců mají i ve Fakultní nemocnici Olomouc. Do konce října zdravotníci na transfuzním oddělení odebrali rekonvalescentní plazmu stovce zájemců, na konci listopadu trojnásobku. Všechny oslovené nemocnice se shodují, že žádného dárce neodmítnou a dobrovolníky stále hledají. „Přivítáme každého, kdo je ochoten darovat a splňuje podmínky pro darování,“ ujistila Petlachová z Fakultní nemocnice Olomouc. Jít příkladem se rozhodli i mnozí politici, kteří prodělali koronavirus.

Krevní plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je 14 dnů. Jednou z podmínek také je, že dárce musí být plnoletý a mladší 65 let. Musí být v dobré kondici a splňovat všeobecné podmínky dárcovství, mezi něž kupříkladu patří, že v minulosti neprodělal žloutenku typu B či C a nebere drogy. Odběr plazmy lze podstoupit minimálně šest měsíců od nového tetování či piercingu.

Odběr trvá zhruba 45 minut a dle doktorů není bolestivý. Lékaři při jednom „sezení“ odeberou přibližně 700 až 800 mililitrů krevní plazmy. Záleží na hmotnosti člověka. Tato porce vystačí přibližně pro 1,5 pacienta. Plazma se po odebrání otestuje na množství přítomných protilátek a pak se zmrazí.

Krevní plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je 14 dnů. Jednou z podmínek také je, že dárce musí být plnoletý a mladší 65 let. Musí být v dobré kondici a splňovat všeobecné podmínky dárcovství, mezi něž kupříkladu patří, že v minulosti neprodělal žloutenku typu B či C a nebere drogy. Odběr plazmy lze podstoupit minimálně šest měsíců od nového tetování či piercingu.

Lékaři při procesu využívají plazmaferetický přístroj a plazmu odebírají stejně jako krev, tedy přes žilní přístup. Člověk se nemusí obávat následného vyčerpání. „Dárci všeobecně odběry plazmy zvládají velmi dobře. Někdy se dárce může cítit sláb, ale tento stav se rychle upraví, takže doprovod k odběru není nutný,“ řekla mluvčí ostravské nemocnice Petlachová. Celkově v tamním centru vyexpandovali již 355 vaků s potřebnou složkou krve a obsloužili dvě stovky dárců.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat