Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečasovo počítání: Proč Blažek vede nad Pospíšilem

  10:26

Výměna Jiřího Pospíšila za Pavla Blažka má i číselné vyjádření — 36 plzeňských ku 63 jihomoravským delegátům kongresu.

Co ten premiér blázní, takhle krátce před volbami vyměnit nejpopulárnějšího politika strany, vždyť nám to lidi spočítají. Vlnu nevole v takovém duchu jsme po odvolání Jiřího Pospíšila z postu ministra spravedlnosti zaznamenali mezi poslanci, senátory i dalšími členy ODS. A to i mezi těmi, kteří sice nepatří k Pospíšilovým příznivcům, zato se však vyznají v turbulencích veřejného mínění.

V pondělí pak potvrdila výkonná rada strany, která reprezentuje vůli jednotlivých regionálních organizací, rozhodnutí plzeňské buňky: aby se Pospíšil stal novým lídrem krajské kandidátky v podzimních volbách. Lze to interpretovat i jako tah směřující k tomu, aby nebyla značka ODS Pospíšilovým odchodem poškozena v ještě větší míře. Ale všimněme si širší souvislosti.

Premiérovo prohlášení samo o sobě vypovídá o nevraživosti obou politiků ODS

Petr Nečas si nenechal ujít příležitost, aby svého bývalého vládního kolegu a stále ještě místopředsedu strany Pospíšila popíchl: „Opravdu si myslím, že post hejtmana obecně, to teď není vztaženo k Jiřímu Pospíšilovi, není manažersky tak obtížný, podívejte se na velikosti rozpočtu a přidělené kompetence, hejtman je v podstatě jedním z rady, na rozdíl od ministerstva, které je monokratickou institucí.“ Premiérovo prohlášení se nese v duchu předchozí argumentace pro odvolání Pospíšila z ministerského postu: že důvodem bylo manažerské nezvládnutí resortu. Jenže také samo o sobě vypovídá o nevraživosti obou politiků ODS.

Je těžší a těžší oficiální Nečasově argumentaci uvěřit. I když ponecháme stranou otázku budoucí reformy státního zastupitelství a jmenování Lenky Bradáčové do postu vrchní státní zástupkyně v Praze, mnohem reálněji se jeví mocenská interpretace personální výměny na spravedlnosti. Že Nečas si dále upevňuje pozice ve straně před krajskými a senátními volbami a následným kongresem ODS, který bude volit nové vedení strany. Tam se setsakramentsky budou hodit hlasy loajálních regionů. Nečas si do vlády vzal reprezentanta brněnské organizace a rovněž místopředsedu strany Pavla Blažka. Oproti Pospíšilovu Plzeňsku (36 delegátů kongresu) byla jihomoravská organizace (63 delegátů) co do počtu zástupců na loňském kongresu zhruba jednou tak početná...

Autor: