Petr Nečas byl v neděli v tajné volbě zvolen na kongresu ODS v Brně staronovým předsedou této strany hned v prvním kole. Získal 351 z celkových 592 hlasů. Pro Ivana Fuksu hlasovalo 178 delegátů. Nečasovo vítězství je tedy přesvědčivé.
Prvním místopředsedou ODS byl zvolen 363 hlasy z celkových 589 ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Pro jeho protikandidátku, současnou první místopředsedkyni strany Miroslavu Němcovou, hlasovalo 142 delegátů. Třetí kandidát, europoslanec Hynek Fajmon, pak získal 69 hlasů. Martin Kuba tedy zvítězil stejně přesvědčivě jako Petr Nečas. Dostal však o dvanáct hlasů víc.
Kongres ODS zvolil řadovými místopředsedy bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, jeho nástupce v tomto resortu Pavla Blažka, ministra životního prostředí Tomáše Chalupu a předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou.
Druhý den kongresu ODS došlo na scénář, že na poslední chvíli se objeví vyzyvatel Petra Nečase v souboji o post předsedy. Stal se jím už v noci ze soboty na neděli Středočech Ivan Fuksa, bývalý náměstek ministra financí, bývalý ministr zemědělství, nyní takzvaný rebel. V uchazečském projevu, jehož značnou část četl z připraveného textu, mimo jiné vyjádřil myšlenky:
- Není pravda, že vláda ve sněmovně ztratila podporu, ztratila podporu pro jeden zamýšlený krok. Myšlenka, že by kvůli tomu měly být předčasné volby, je nebezpečná, už to, že se o ní mluví, ODS poškozuje.
- Rozhodující pro ODS je začít znovu vyhrávat. Nejsilnějším argumentem přitom není jednání v parlamentu, ale jednání vlády. Některé resorty, jež dříve bývaly výkladní skříní ODS, jako jsou sociální věci, zdravotnictví, doprava, finance, kultura..., fungují mizerně, donedávna to platilo i pro ministerstvo školství.
- Pokud by Fuksa dostal důvěru, neváhal by otevřít jednání s TOP 09 o obsazení ministerstev. I Miroslav Kalousek je člověk, a to člověk rozumný, s nímž je možná politická dohoda. Předčasné volby nechce nikdo.
- Občané nikdy nebyli pravicověji naladěni, což lze odvodit z toho, že více než 70 procent z nich nesouhlasí se zvýšením daní. To je pro ODS příležitost.
- Fuksa nabídl straně krizové řízení, obnovení demokratické diskuse, zastavení tisícových úbytků členské základny ODS a cestu k vítězství v parlamentních volbách.
V následujícím vystoupení Petr Nečas nejprve využil nahrávku Ivana Fuksy a poděkoval za ocenění svého minulého působení v postu ministra práce a sociálních věcí. Předseda mluvil jen za pomoci poznámek, sklidil čtyři potlesky během projevu (Fuksa jen jeden).
- Také předseda varoval před předčasnými volbami. Představu, že lze vyjednat lepší koaliční smlouvu, označil za nebetyčnou naivitu. Tvrdí, že kdo si přečte koaliční smlouvu pozorně, nalezne tam čitelný rukopis občanských demokratů.
- Varoval, že se ČSSD chystá zvýšit daně o tři procentní body a že to tentokrát myslí upřímně.
- Zdůraznil, že nejsou tak daleko další volby – komunální – a že věří v sílu 25 tisíc členů strany, kterou, na rozdíl od Mirka Toplánka, nepovažuje za Titanic.
- Vypíchl význam postu prvního místopředsedy; navrhne, aby do stanov strany byla zanesena funkce výkonného místopředsedy, jehož práce by byla zcela koncentrována na ODS.
- Zabrousil i do zahraniční politiky: V případech, které by ohrožovaly naše národní zájmy, musíme umět nabídnout fundované ne a najít k tomu v Evropské unii spojence.
- Také Nečas připomněl, že ODS nyní volí krizový management.
Jeho projev zněl sice naléhavě, ale konkrétně nepřinesl příliš nového. Žádný skrytý trumf ministerský předseda nevylovil.
Nečas ve svém projevu promluvil i o dokumentu Cesta k důvěře, který v sobotu poskytl delegátům kongresu. Vychází ze sedmi programových priorit ODS:
- budoucnost bez dluhů;
- podpora růstu a konkurenceschopnosti;
- levný a vstřícný stát;
- vzdělaná společnost;
- svobodný prostor pro podnikání;
- právo a dodržování pravidel;
- sebevědomý názor v Evropě.
Jeden z důležitých spojenců Petra Nečase ČESKÉ POZICI sdělil, že nyní bude velmi důležité, aby ODS provedla programový restart a zmiňovaný dokument se podařilo uvést do praxe.
Souhrn sobotního dění
Sobotní, první polovina jednání občanských demokratů sice poskytla pořádnou porci kongresové zábavy, ale stále není jasné, kdo bude příští týden v ODS i v Česku vládnout. A vlastně ani nevíme, jaké budou od příštího roku daně. Premiér Petr Nečas ve svém projevu nabídl rebelům v daních kompromis. Na ten sice jeden z nich, Ivan Fuksa, ve svém projevu náznakem přistoupil, ale s výhradou, že se nesmí změnit DPH. To se údajně v zákulisí kongresu komentovalo jako ústupek rebelů.
Skupině vzbouřenců se však zatím nepodařilo obrátit ve svůj prospěch politickou diskusi v sálu brněnského výstaviště, kde občanští demokraté tento víkend zasedají. Kdo očekával, že delegáti vyplísní Nečase za prohrané volby a programové ústupky, byl zklamán. Předseda, jak se zdá, odchází z prvního jednacího dne zatím s mírnou převahou.
Delegáti kongresu ODS ze všech regionů mu sice mnoho rozhodnutí zazlívají, ale cena za jeho nezvolení by prý byla vyšší než v opačném případě. Protistrana – rebelové okolo Petra Tluchoře – sice v pozdních sobotních večerních hodinách navrhla na předsedu ODS Ivana Fuksu, ale ten je údajně pro mnoho regionů nepřijatelný.
ČESKÁ POZICE sledovala on-line vývoj před i během prvního dne kongresu ODS: Hra o Nečase on-line: Předseda žádá vytěsňovat nedůvěryhodné osoby.
Jak to bude s vládou?
Stále také chybí řešení pro Poslaneckou sněmovnu, kde Nečasova vláda minulý týden ztratila většinu. V kuloárech brněnského kongresového centra nejčastěji zazníval tento scénář:
- Nečas v neděli obhájí post předsedy.
- Strana vyzve poslance, aby respektovali usnesení většiny, řečeno jinak, aby podpořili navržený daňový balíček.
- V úterý začne schůze Poslanecké sněmovny a rebelové budou hlasovat proti návrhu.
- Chybějící hlasy však Nečas nahradí domluvou s částí poslanců Věcí veřejných, kteří si přejí vše jen ne předčasné volby.
Ve večerních sobotních hodinách však Petr Tluchoř vyzval k výměně premiéra, aby se udržela vládní koalice. Navíc „véčkařský“ klub minulý týden zažil několik tvrdých ran. Vyloučil poslance Milana Šťovíčka, předseda VV Radek John oznámil, že nebude kandidovat na předsedu strany a Josef Dobeš koketuje s myšlenkou, že si s poslanci Davidem Kádnerem a možná i Petrem Skokanem založí stranu sportovců. Že by se rýsovala nová flexibilní většina ve sněmovně za účasti ODS, TOP 09, LIDEM a části VV?
Dle blízkých spolupracovníků Petra Nečase existuje šance prosadit daňový balíček ve třetím čtení i bez podpory tluchořovců. Jenže sněmovnu čekají i další výzvy, například důchodová reforma či církevní restituce. A to by zřejmě tato přepestrá koalice nevydržela. A pro tento případ existuje nepříliš vítané (alespoň pro ODS) řešení – předčasné volby nebo pokus sestavit novou vládu bez voleb.
Trest je nemine
Za případný pád vlády však budou padat hlavy. Nečasovi spojenci si totiž pohrávají s myšlenkou, že rebely ztrestají. Hrozí jim vyhazovem z poslaneckého klubu, a pokud bude vůle i vyloučením ze strany. Nejkrajnější variantou pak je, že výkonná rada zruší místní organizace, z nichž poslanci-rebelové pocházejí.
O postavení Nečase však rozhodne i většina, s níž na kongresu zvítězí. Pokud by bylo jeho vítězství těsné, vykonná rada by pravděpodobně po pádu vlády požadovala svolání mimořádného volebního kongresu. Tím by se šaráda s volbou vedení ODS zopakovala.
„Pokud padne vláda, zřejmě bude nutné svolat ještě jeden kongres,“ řekl ČESKÉ POZICI člen výkonné rady, politický matador a podnikatel z jižních Čech Pavel Dlouhý. Mimochodem, předčasný kongres navrhl ve svém projevu i bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Navrhl verzi, že do té doby by měla ODS být řízena krizovým týmem, a klidně pod vedením Petra Nečase.
První místopředseda
Možná nejzajímavější střet se na kongresu ODS odehraje o post prvního místopředsedy. Současná Nečasova pravá ruka, první místopředsedkyně Miroslava Němcová, by tuto funkci ráda obhájila. Mnoho delegátů ji však nemůže zapomenout odstoupení z klání o nominaci na kandidátku na prezidenta. Navíc si stěžovali, že nekomunikovala dovnitř strany a nedokázala vystupovat na obranu předsedy ODS. A její sobotní projev sledovala jen polovina účastníků kongresu. Post prvního místopředsedy by rád získal i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který se v minulých týdnech stylizoval do role „zlého“ obhájce premiéra.
Možná nejzajímavější střet se na kongresu ODS odehraje o post prvního místopředsedy
Nejistotu obou kandidátů ohledně jejich zvolení navíc zvyšuje to, že Nečas ani jednomu z nich nesdělil, koho by si přál. Přiznal sice, že potřebuje na postu prvního místopředsedy silného parťáka, což by nahrávalo Kubovi, ale Nečasovi lidé v neformálních rozhovorech v sobotu tvrdili, že si nepřeje, aby v pondělí vyšly noviny s titulky „Kuba nahradil Němcovou“. Zároveň však přiznávají, že se Němcová ve funkci příliš neosvědčila.
O řadových místopředsedech nemá cenu spekulovat. Jediným zajímavým jménem je kandidát Prahy Tomáš Chalupa. Jeho kandidatura však dle některých straníků může narazit na bolavou ránu jménem Key Investmens. Chalupa se však nebojí. „Dávali jsme do správy prostředky a oni porušili smlouvu,“ řekl ČESKÉ POZICI ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6. Naděje na získání zhruba 70 milionů korun z městského rozpočtu od investiční společnosti v konkurzu dle něho prý stále žije.
Zeštíhlí výkonná rada?
Jedním z výsledků kongresu ODS by mohla být akčnější výkonná rada. Teplický senátor Jaroslav Kubera navrhuje, aby byl v tomto orgánu za každý region jeden vyslanec. „Těleso, které má 50 nebo 60 lidí nemůže fungovat. Proto navrhuji, aby tam kraje vysílaly jednoho zástupce. V případě jeho nepřítomnosti ho může zastoupit náhradník. Nemůže to být tak, že tam sedí lidi s vidinou, že budou mít vliv na obsazení náměstků ministrů,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Kubera.
Pomalu začal vrchol kongresové gastronomie – velká kongresová noc
Nápad na zúžení výkonné rady podporuje i pražský primátor Bohuslav Svoboda. „V Lékařské komoře jsme říkali, že podobný orgán může fungovat v deseti lidech,“ říká Svoboda. Někteří pražští politici, kteří nechtěli být jmenovaní, však ČESKÉ POZICI řekli, že tento návrh podporovat nebudou, protože by jejich organizace přišla o tři místa. Dalším problémem je nejistota ohledně toho, zda by se návrh vztahoval na již navržené kandidáty do výkonné rady, anebo by platil až pro další volbu.
Když jsme dokončovali tento článek, první den rokování občanských demokratů se pomalu chýlil ke konci. A realpolitika se pozvolna začínala přesunovat do hotelových apartmánů, pravděpodobně prý v hotelech Voroněž a International. Pomalu totiž začínal vrchol kongresové gastronomie – velká kongresová noc. Výsledky sklidíme v neděli.