130 let

Nečekaný efekt střetu Bradáčová versus Martinec

  •   12:02

Začínají se ozývat lidé, kteří byli na základě práce protikorupční policie obviněni a obžalováni: případy se nejen zametaly, ale i vyráběly.

Střet ředitele protikorupční policie Tomáše Martince s vrchní pražskou žalobkyní Lenkou Bradáčovou spustil nečekanou lavinu. Začínají se totiž ozývat lidé, kteří byli na základě práce detektivů elitního útvaru obvinění a obžalováni. Co chtějí? Upozorňují na skutečnosti, že v jejich případech policie nepostupovala správně.

Při vědomí jejich procesního postavení se nabízí vysvětlení, že jde o způsob, jak zkomplikovat vyšetřování případu, a to i za cenu pomluvy. Jenže pak si vzpomeneme, jak minulý týden Bradáčová s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem vypočítali případy, v nichž prý elitní detektivové nekonali, jak měli: nákup solárních elektráren společností ČEZ od firmy Amun.Re; vyhodnocení toho, zda vyhláška, na jejímž základě se vyplácí solární dotace, je v souladu se zákonem; prověřování podnětu týkajícího se ministerstva zahraničních věcí... A přibyla i aféra ŘSD, kdy dle deníku Právo generální inspekce prověřuje, zda detektivové z protikorupčního útvaru nezákonně nezmanipulovali vyšetřování úplatkářské aféry...

Účelové konstrukce?

Po vypuknutí konfliktu mezi Bradáčovou a Martincem se ČESKÉ POZICI ozvali dva obžalovaní, každý v jiné kauze, které obvinila protikorupční policie. Oba shodně tvrdí, že protikorupční policie prý netrpí jen tím, že některé případy „předčasně“, bez dozoru státního zástupce, ukládá. Existuje prý i druhá varianta – že vytváří umělé konstrukce.

První obžalovaný nám napsal: „Mé obvinění je úplně absurdní, ve své podstatě neuchopitelné, a i kdybych nevímjak chtěl, tak jsem ani věci, ze kterých jsem viněn, nemohl provést.“ Dále upozornil na to, že v jeho případě policie ukončila výslech svědků, jakmile zjistila, že vypovídají v jeho prospěch. „Kauzy se nejen zametají, ale  taky se vyrábí. Je jen otázkou, zda se tak děje v lepším případe díky snaze ,výrobců‘ získat povýšení či jinou odměnu, anebo v horším případě na zakázku,“ dodal pisatel.

Druhý obžalovaný si na práci protikorupční policie postěžoval takto: „Pěkně píšete o Bradáčové, mé problémy s ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality – pozn. red.) se tradují od nástupu pana Martince, od té doby volám a volám: Protikorupční policie pracuje na zakázku a politickou objednávku! Volám, ale marně.“

Důsledná prověrka

Zpochybnění práce klíčové útvaru, který má za úkol šetřit případy za miliardy a korupci v nejvyšších patrech politiky, je vážná věc. Zjistit a rozhodnout, zda se základají na pravdě, ČESKÁ POZICE nemůže, to musí důkladná prověrka policejního prezidenta Martina Červíčka, případně Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Nesmí nastat situace, v níž by po zveřejnění výsledků kontroly zůstal stín pochybnosti, že konkrétní policista nebo vedoucí funkcionář v ÚOKFK mohl s případem účelově manipulovat. Ohrožena by pak byla důvěryhodnost celého útvaru.

Veřejnost je připravená práci policistů proti výpadům obviněných a obžalovaných hájit. Nesmí se však ukázat, že detektivové pracují na objednávku.

P. S.: V pondělí se objevila zpráva, že si na práci ÚOKFK stěžuje i exministryně obrany Vlasta Parkanová, jež byla loni obviněna v kauze nákupu letadel Casa. Její advokát Tomáš Sokol poslal nejvyššímu státnímu zástupci Zemanovi podnět, v němž si stěžuje, že mu detektivové protikorupční policie odmítají poskytnout informace z vyšetřovacího spisu. „Žádali jsme o přezkum a nyní o dohled, vzhledem k tomu, že nám policejní orgán nechce ukázat žádosti o právní pomoc,“ řekla Parkanová webu Aktuálně.cz.

Autor: Martin Shabu
  • Vybrali jsme pro Vás