Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechcete jen planě nadávat? Vstupte do školy občanské iniciativy.

Slovensko

  20:58

Má smysl prolamovat občanskou pasivitu a usilovat o změny zaběhaných poměrů? A když, jak lze něčeho dosáhnout?

O víkendu v Krásensku u Brna otvírá své dveře Česko-slovenská škola občanské iniciativy. Má usnadnit cestu mladým lidem k aktivnímu zapojení do řešení společenských problémů. Unikátní projekt navazuje na dřívější Školu občanské iniciativy, jejíž čtyři ročníky proběhly na přelomu století a prošlo jimi 150 lidí. Velká část absolventů se dodnes zapojuje do práce nejrůznějších občanských iniciativ v celé České republice.

V sérii vzdělávacích akcí se mladí lidé naučí plánovat a vést veřejné kampaně, psát grantové žádosti, pracovat s klasickými i novými médii, koordinovat dobrovolníky a podobně. Součástí projektu bude i série besed s osobnostmi veřejného života, například se signatářkou Charty 77 a publicistkou Petruškou Šustrovou nebo s bývalým ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Mezi lektory budou například ředitel Hnutí Duha Petr Machálek nebo Milan Štefanec z Nesehnutí.

Spolu s Hnutím Duha a Nesehnutím se na organizaci víkendových přednášek budou podílet i slovenské organizace Sosna a Servisné centrum Ekofóra. Školicí víkendy budou probíhat střídavě v Česku a na Slovensku, letní týdenní soustředění se uskuteční v srpnu 2012 na Luckém vrchu u Poličky.

Projekt finančně podpořila Evropská unie v rámci Programu Mládež v akci a přispěl na něj i Visegrádský fond.

Machálek z Hnutí Duha je přesvědčen, že je u nás dost kriticky smýšlejících mladých lidí, kteří nechtějí jen planě nadávat na poměry a rádi by něco ve veřejném zájmu dělali. Škola občanské iniciativy by jim to měla usnadnit.

0č víc někteří politici usilují o to podíl občanů na rozhodování omezit, vyloučit je z územních, stavebních a jim podobných řízení, o to víc by se občanské iniciativy měly snažit si svůj podíl vlivu na rozhodování ubránit. Mladí odjakživa vystupují v takových případech nejaktivněji, snažení a entuziasmu mívají na rozdávání. Chybějící poznatky a zkušenosti jim může nabídnout zmíněná škola.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!