Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Negativní utopie Ayn Randové konečně v Česku

Román Atlasova vzpoura z roku 1957 americké spisovatelky ruského původu vyjde v říjnu poprvé i v češtině. Lidové noviny budou tento týden přinášet od pondělí do pátku úryvky z tohoto románu, jenž v USA stále patří mezi bestsellery.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Martinvydrz

Hm

No to musi byt tak stupidni, ze si to snad koupim a prectu!

0/0
20.7.2014 9:29

American fairy tale už jednou Čechy zklamala,

takže jsem skeptik. A pohádka to bohužel je. Nebo jste skutečně přesvědčeni že již před 5000 lety si lidé dobrovolně vytvořili instituci aby potlačovala jejich iniciativu. V té době totiž vůbec nešlo o zaměstnanost ale o uspokojování lidských potřeb. Kdyby se do celého příběhu nezamotala velká hamižnost těch iniciativních příběh by vůbec nevznikl. Problém proč je stále vice lidí ekonomicky pasivních podle mě neleží ve státu ale myšlení jeho představitelů.

0/0
13.7.2014 22:28

P. Mach

Ve srovnání s tím

jak  Čechy zklamaly  российские былины o mocných vladařích kteří svým poddaným spravedlivě vládnou je American fairy tale červená knihovna s happy endem jako Brno. Mimochodem překvapuje mě, že  fanatický milovník horror stories vašeho ražení opravdu věří tomu, že před 5000 lety lidé "dobrovolně" tvořili nějakou instituci.

0/0
14.7.2014 23:14

P. Mach

Re: Ve srovnání s tím

Tak nic, azbuka neprošla. :-(

0/0
14.7.2014 23:15

J. Křivan

Re: Ve srovnání s tím

Pane Mach, taky jste naletěl, já dnes taky, když jsem se škádlil s Bobem Seniorem.

0/0
14.7.2014 23:22

Tak pane kolego, mě azbuka funguje

Илья Муромец и Соловей Разбойник, díky ty byliny jsou hezké, Polednice K.J. Erbena je také horor. předhodím to vnoučatům na výuku ruštiny. Používejte Emerický Google chrom ten má azbuku dobrou. Protože Američané se chodí do Moskvy učit jak ovládnout svět, ne, pane Skřivánku ?

0/0
15.7.2014 5:53

J. Křivan

Re: Tak pane kolego, mě azbuka funguje

Pane Cermane to byl pokus o vtip, nebo jste také naletěl?

0/0
15.7.2014 13:18

Re: Tak pane kolego, mě azbuka funguje

když odstartuji link pana Macha objeví se Russkije bilini v azbuce a ty když rozkliknu je tam barevná kniha v azbuce. Ten editor převede azbuku na tyto hausnumera. V googlu je to OK

0/0
15.7.2014 13:56

V. Novak

Re: Tak pane kolego, mě azbuka funguje

Vzhledem k tomu, že mně normální azbuka funguje i na tomto prohlížeči, zatímco v textech z lidovek nikoli, troufal bych si podezřívat neporozumění mezi editorským systémem a prohlížečem. Dost ostuda, po tolika letech...

0/0
15.7.2014 17:35

Tak kolegové mě ta azbuka funguje

Илья Муромец и Соловей Разбойник, díky ty byliny jsou hezké, Polednice K.J. Erbena je také horor. předhodím to vnoučatům na výuku ruštiny. Používejte Emerický Google chrom ten má azbuku dobrou. Protože Američané se chodí do Moskvy učit jak ovládnout svět, ne, pane Skřivánku ?

0/0
15.7.2014 5:51

P. Mach

Re: Tak kolegové mě ta azbuka funguje

Nebudu si kvůli azbuce stahovat další prohlížeč. Na tyhle komentáře stačí latinka.

0/0
15.7.2014 11:04

Pane Machu díky za Váš velmi zajímavý názor

Neobvyklé názory mě zajímají ať je řekne kdokoli. Mimochodem já ve Vás nevidím žádného fanatika, ale zapáleného diskutéra kterému koluje v krvi trochu více testosteronu než mě , což je dáno tím věkem. Ale k věci kdo tedy lidstvu před plus minus autobus 5000 lety vnutil lidem ten stát? To mě zajímá? Jinak ještě k mému fanatismu. Přiznám se Vám že autorem, který mě provází celým životem je Mika Waltari a jak jistě víte to byl vskutku echtfanatik. Proti němu jsou Stalin i Hitler kluci od ďůlku s kuličkami. Tak hezký den pane Machu.

0/0
15.7.2014 5:36

P. Mach

Re: Pane Machu díky za Váš velmi zajímavý názor

Je evidentní, že vám význam sousloví ... fanatický milovník horror stories ... uniká. Zkusím to tedy po lopatě. Je možné, že stalin, hitler nebo i ten waltari byli také stejně jako vy skálopevně přesvědčeni o tom, že dříve bylo vše lepší a svět co nevidět zanikne v pekelném ohni, ale to zcela jistě nebyl ten typ fanatismu,  který v jejich případě byl určující. I když třeba v případě  hitlera známého milovníka zelených magořin, zlatých věků, které pominuly, mystiky, magie a dalších podobných blbostí, shledávám v tomto ohledu mezi vámi určitou podobnost. Mimochodem v této souvislosti doporučuji knihu Už je tady zas. :-) A co se týče toho Waltariho, fanatiků i mezi velmi dobrými spisovateli najdete spousty. Jen teď si vzpomínám na  G.B. Shawa, G.Grasse, G.G.Marqueze, K.Lorenze.  Nepochubuju, že nekompetentních škrábalů a fantatiků v jednom  (viz třeba Keller) by se našlo mnohem více. Naštěstí se najde i dost vynikajících autorů s realistickým náhledem na svět, kteří ve svých knihách dokáž

0/0
15.7.2014 12:37

P. Mach

Re: Pane Machu díky za Váš velmi zajímavý názor

kteří ve svých

knihách dokážou dokonale vystihnout skutečné problémy společnosti, třeba

jako právě Ayn Randová. To každopádně opravdu ale opravdu neznamená, že nějaký

ideologicky postižený blázen, který shodou okolností disponuje literárním

talentem jsou fanatičtější než hitler nebo stalin.  A co se týče vaší

otázky, je vám snad zatěžko vyhledat si odpověď v literatuře sám? Zdrojů je dost. Stačí se přestat utápět v pesimistické dojmologii o společnosti a začít studovat.

0/0
15.7.2014 12:38

Vážený pane Machu, diskuze s Vámi mě velmi

obohacuje. Pro mne je velmi zajímavé , že kniha paní Rozenbaumové vyšla až nyní. Pro nakladatele je velmi těžká doba a sehnat něco co ještě nebylo vydáno je náročné. Po myšlenkách paní Rozenbaumovénebyla nebyla taková poptávka protože prvky objektivismu se dávno před ní objevují v díle J. Verne /Tajuplný ostrov/ j. Londona / Martin Eden/ které mě jako malého kluka velmi okouzlili. Velmi Vám děkuji za obavy z mého psychického stavu. Mé vzdělání je technického rázu a lidé pracující v technické oblasti si " pesimistickou dojmologii" nemohli dovolit, protože technika muže spolehlivě pracovat jen na základě velmi měřitelných skutečností. Psychodepresivní mánií většinou trpí umělci a absolventi humanitních oborů. V jednom období mého života jsem se zabýval diagnostikou závad složitých technických soustav. Z těchto dob mi zůstala záliba popisovat poruchy a závady jakýchkoli systémů i sociálních. Obavy o osud společnosti vůbec nemám protože mě se týkat nebudou, s těmi si budete muset por

0/0
15.7.2014 13:41

Re: Vážený pane Machu, diskuze s Vámi mě velmi

protože mě se týkat nebudou, s těmi si budete muset poradit a poradíte si Vy mladí. Takže Good Luck!!!

0/0
15.7.2014 13:43

P. Mach

A na to, že je náročné sehnat něco co ještě

nebylo vydáno jste přišel jak? Já sám čekám na vydání knih, které v zahraničí vyšly už před lety a v ČR stále ne. Je zajímavé, když se tedy oháníte svým technickým vzděláním a tím jak dáte na měřitelné skutečnosti, že vaše závěry nejsou víc než z prstu vycucané dojmy. Já osobně to připisuji  nějakému druhu psychické patologie. Mimochodem, existuje nějaké objektivní metrika poruch sociálních systému nebo to co považujete za vy za poruchu je zas jen a pouze váš dojem? Já rovněž nemám obavy o osud společnosti. Problémy existovaly vždy a vždy existovat budou a je nepochybné, že dnes je svět a společnost v lepším stavu než před 50 nebo 100 lety nebo kdykoli dříve.

0/0
15.7.2014 22:34

Pane Machu, díky, otevřel jste mi oči

když si to myslíte tak to určitě bude pravda. Hezký den!

0/0
16.7.2014 5:21