Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejčernější týden Věcí veřejných

  15:25

Bylo komické sledovat, jak členové vlády za VV v době praní špinavého prádla prezentují jeden populistický návrh za druhým.

Někteří z hlavních představitelů absurdního dramatu a posléze Matějské poutě (z leva do prava): ministr školství Josef Dobeš (alias velký Dobeš), první místopředsedkyně VV Karolína Peake, ministr dopravy Pavel Dobeš (alias malý Dobeš) a superguru strany Vít Bárta. foto: © ČTK, vláda ČR, Wikipedia commons, ČESKÁ POZICEČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Parta okolo charismatického Víta Bárty už rok očekávala soudný den. A bezesporu se na něj připravovala. Nicméně první poločas tohoto utkání ukazuje, že situace je nejen vážná, ale i zoufalá. Věci veřejné (VV) zažily nejčernější týden své existence. V případě této strany však přestaly platit všechny zákony politiky či demokracie, možná i fyziky, a najednou zjišťujeme, že černá může být ještě černější.

Tento týden veřejnost dostala právo v přímém přenosu nahlédnout do soudní síně, v níž se řeší nejočekávanější kauza tohoto jara. V pondělí se ještě zdálo, že půjde o velkou právní bitvu. V úterý však už bohužel přecházela v absurdní divadlo a ve středu i prezident Václav Klaus poznamenal, že jde o reality show. A ve čtvrtek už měl národ jasný pocit, že pouze začala Matějská pouť. (Ať Bártův bratr z bezpečnostní agentury ABL promine.)

Nepodali-li v úterý ráno ministři VV demisi a pokud je ve středu ráno k ní premiér Petr Nečas nevyzval, nemohou se divit, že se na konci týdne opozice rozhodla vyvolat hlasování o důvěře vládě. Asi to je nejdůležitějším sdělením nejen voličům, ale i světu, který na procesu nerozumí stejně jako ministr vnitra Jan Kubice České poště.

ČESKÁ POZICE se procesu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou věnovala v článcích:

Odpovědnost Karolíny Peake

Je však komické sledovat i počínání jednotlivých členů vlády za Věci veřejné v období praní stranického špinavého prádla, během nějž prostřídali své účinkování u soudu alespoň s jedním svěžím populistickým nápadem, který neprodleně veřejně představili. Místopředsedkyně vlády Karolína Peake soustředila vlastní aktivitu spíš dovnitř strany a v dopise svým veverkám se snažila vybrat ze spáleniště alespoň pár cenností, které ještě nachází.

Komunikace první místopředsedkyně VV s členskou základnou je pro její další působení ve straně a možnou kandidaturu na post lídra jistě vhodná, ale tento týden dost zřetelně ukázala, že tento politický experiment s ABL a Bártou, ať jej vymyslel a platil kdokoli, nejenže skončil v propadlišti dějin, ale už se nad ním zavřel i poklop.

Na Karolíně Peake jako na poslední čitelné morální autoritě strany leží největší osobní odpovědnost

Na Karolíně Peake jako na poslední čitelné morální autoritě strany leží největší osobní odpovědnost. Pokud si myslí, že boj proti korupci může vést zástupce politického subjektu, který se z hodiny na hodinu stává symbolem největší korupce ve státě, a jestli ona osobně dokáže unést tíhu toho, že tento subjekt spoluvytvářeli lidé, z nichž jedna část prokazatelně lže i před nezávislým soudem, pak musí prožívat ty nejpekelnější chvíle své politické kariéry.

Učenlivý malý Dobeš

To stranický a vládní kašpárek zvaný malý Dobeš, toho času zastávající post ministra dopravy, ukázal, že je chlapec učenlivý. Tím, jak správně odpověděl na všechny otázky u soudu, osvědčil, že i na hodinách politologie a ekonomie dával pozor, a vzpomněl si, že když je krize největší, je třeba stavět dálnice. A je to nápad opravdu roztomilý. Zejména když ještě před rokem jeho předchůdce a stvořitel Vít Bárta chtěl zadat výstavbu dálnic čínským firmám. Vzhledem k tomu, že levné čínské dálnice v Polsku popraskaly, naše drahé dálnice se zvlnily, je čas na další kolo jejich financování.

Ministr dopravy Pavel Dobeš jako správný populista také řekl, komu na výstavbu dálnic vezme – tentokrát nikoli bohatým daňovým poplatníkům, ale bohatému státnímu podniku Lesy ČR. A to v nemalé výši deseti miliard korun. Díky tomu, že Lesy ČR mají na svých účtech patrně víc finančních prostředků, než v současné době potřebují, i tomu, že zákon o státním podniku byl koncipován, jako by každý z nich byl neziskovou organizací a přebytečné peníze není možné převést na vlastníka, tedy stát, vzniklo mnoho zajímavých nápadů, jak tyto peníze použít.

Ministr dopravy Dobeš jako správný populista řekl, komu na výstavbu dálnic vezme – nikoli bohatým daňovým poplatníkům, ale bohatému státnímu podniku Lesy ČR

Nikdo z jejich autorů se však nedívá na věc z hlediska samotné existence podniku Lesy ČR. Ten potřebuje nejen zákonnou pěstební rezervu ve stovkách milionů korun, ale i minimálně miliardovou rezervu na události, jako byla kalamita po uragánu Kiril, a také poměrně velkou rezervu pro případ cyklického propadu ceny dřeva. Báječný nápad ministra dopravy vyvolal nejen úsměv na tvářích šéfů stavebních firem, kteří okamžitě přislíbili i odklad splátek svých stavebních prací, ale i děs na tvářích českých lesníků.

V celé této úvaze totiž chybí jedno zásadní prohlášení: Jak stavební firmy, které Bárta před víc než rokem zostudil po celé republice svými nahlouplými tabulemi, zabezpečí světovou kvalitu kilometru dálnice za světové ceny. Jinak je celý nápad ministra Dobeše jen dalším přesunem veřejných peněz do zisků stavebních firem.

Král komiků – velký Dobeš

V pátek populistickou ofenzivu VV korunoval král komiků, zvaný velký Dobeš, toho času na resortu školství, když za aplausu studentů z plzeňských práv shromážděných před jeho úřadem prodloužil akreditaci Právnické fakultě Západočeské univerzity až do roku 2016. Proč a jak to učinil, jsme popsali v jiných článcích.

Z ryze osobního politického hlediska to udělal správně. Postavil se na stranu burácejících studentů, jejich rodičů a prarodičů, a splnil jejich poptávku po právnickém titulu, ať už jakékoli kvality.

Plzeňská práva i VV se v současné době nacházejí v takové krizi, že málokdo slušný chce s nimi mít cokoli společného

Popudil však proti sobě celou akreditační komisi v čele s profesorkou Vladimírou Dvořákovou, letitě pupeční šňůrou spojenou s Lidovým domem. Z tohoto hlediska by se chtělo volat, óóó, jak ubohé, óóó jak účelné. To, že velký Dobeš osobně oznámil tuto zprávu protestujícím studentům do tlampače, svědčí o jeho politické kultuře formované profesí vězeňského psychologa.

Možná však bývalému personalistovi bezpečnostní agentury ABL křivdíme a jeho rozhodnutí má mnohem hlubší význam. Plzeňská práva a Věci veřejné mají totiž mnoho společného. Obě instituce vznikly z bohulibých úmyslů a ovládla je skupina lidí, kteří jistě ne nezištně nedodržovali pravidla. Plzeňská práva i VV se v současné době nacházejí v takové krizi, že málokdo slušný chce s nimi mít cokoli společného.

Velký Dobeš spojil to, co k sobě patří, a bratrsky přikryl plzeňská práva před akreditační komisí. Je však otázkou, dokdy bude premiér Petr Nečas krýt Josefa Dobeše. Ale především: Kdo v příštích volbách přikryje Věci veřejné před voliči?

Autor: