Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejen Lennon, už i Lenin má v Praze zeď

Nápis u vchodu do domu v Praze 1. foto: István Léko

Na zdi u parkoviště ministerstva zdravotnictví je i v azbuce nasprejovaný nápis V. I. Lenin a J. V. Stalin, rudá hvězda, srp a kladivo. Stavbě v Praze 2 se říká Leninova zeď. Symboly komunismu jsou na více místech, ale málokdo se snaží je odstranit. Ani obyvatelům domu v Praze 1 nápis u vchodu nevadí.
  16:15

Hlavní město tolerance

Loni jsem psal o totalitními symboly pomalované zdi u parkoviště ministerstva zdravotnictví. Kromě nápisů v češtině i v azbuce je tam nasprejovaný V. I. Lenin a J. V. Stalin, rudá hvězda, srp a kladivo. Stavbě v Praze 2 se už říká Leninova zeď. Proč ne? Když už v hlavním městě tolerance máme Lennonovu zeď, kterou před covidem navštívily ročně stovky tisíc mírumilovných turistů, proč bychom nemohli mít i poutní místo rudého teroru věnované komunistickým masovým vrahům?

Vládnoucí koalici v Praze 2, již tvoří politici ODS, TOP 09, ANO a hnutí Občané za spokojené bydlení v čele se starostkou Janou Černochovou z ODS, zřejmě tato komunistická propaganda v jejich čtvrti nevadí. Nebo si ji za sedm měsíců nevšimli, stejně jako zaměstnanci resortu zdravotnictví či vrcholné vedení Pirátské strany, jež sídlí jen pár desítek metrů od zdi. Koneckonců, na symboly komunismu lze narazit na více místech, ale málokdo se snaží je odstranit. Ani obyvatelům domu v Praze 1 nápis u vchodu například nevadí.

Reakce na článek tiskové mluvčí Městské části Praha 2 Andrey Zoulové z Odboru komunikace:

reaguji na článek s názvem „Nejen Lennon, už i Lenin má v Praze zeď“, zveřejněný dne 26. 4. 2021 na webu https://ceskapozice.lidovky.cz/politika-na-ulici/nejen-lennon-uz-i-lenin-ma-v-praze-zed.A210421_122505_pozice-politika-na-ulici_lube, ve kterém autor poukazuje na dlouhodobě neřešené graffiti na zdi u parkoviště budovy MZČR. V článku mimo jiné doslova uvádí: „Vládnoucí koalici v Praze 2, již tvoří politici ODS, TOP 09, ANO a hnutí Občané za spokojené bydlení v čele se starostkou Janou Černochovou z ODS, zřejmě tato komunistická propaganda v jejich čtvrti nevadí.“

Dovolte mi, abych Vás i čtenáře onoho článku ujistila, že ochranu cenné architektury i veřejného prostoru v památkově chráněném území před útoky vandalů vedení radnice Prahy 2 považuje dlouhodobě za jednu z priorit. Proto také pokračuje již jedenáctým rokem antigraffiti programu „2 proti graffiti“, v rámci kterého úklidová společnost Komwag zajišťuje práce spojené s odstraňováním sprejových nástřiků a aplikace ochranných antigraffiti nátěrů na budovy a objekty. Do projektu je v současné době zapojeno více než 300 soukromých i obecních domů. Jen v loňském roce vynaložila naše městská část na odstranění graffiti v parcích a dětských hřištích ze svého rozpočtu částku 1,5 milionu korun.

Úskalím v boji proti graffiti je skutečnost, že se na území Prahy 2 nachází celá řada objektů v soukromém vlastnictví nebo ve vlastnictví hlavního města Prahy, kdy městská část nemůže do cizího majetku bez dohody s vlastníkem zasahovat. V případě hlavního města Prahy se to v naší městské části týká především Novoměstských hradeb (mají samostatné parcelní číslo a nebyly MČ svěřeny Statutem) Na výskyt graffiti tak v takových případech může radnice hlavní město Prahu jen upozornit. Stejně jako to učinila v případě budovy MZČR, zmíněné v avizovaném článku z 26. 4. 2021, kdy se na Odbor hospodaření s majetkem Magistrátu hl. m. Prahy obrátil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek s žádostí o vyřešení problému.

Autor:

Prodej bytu 2+1 50 m2
Prodej bytu 2+1 50 m2

Jaroslava Seiferta, Havířov - Město, okres Karviná
2 570 000 Kč

Mohlo by vás zajímat