Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejistá budoucnost pražské koalice aneb Kam se Stropnickým

  19:07
Matěje Stropnického rozhněvalo, že primátorka Adriana Krnáčová pod sebe minulé úterý stáhla agendu stavebních předpisů, čímž zablokovala jeho návrh. A tak syn ministra obrany zavalil vedení hlavního města ostrými vzkazy.

Praze vládne stará parta, zlobí se magistrátní náměstek Matěj Stropnický. Bere si metropoli jako rukojmí, kritizuje ho primátorka. Budoucnost současné koalice je nejistá. foto:  Michal Šula, MAFRA

Osobně považuji situaci v koalici za neudržitelnou: změny se nekonají, staré projekty a praktiky pokračují, Trojkoalice je přehlasována faktickým spojenectvím přátel starých pořádků ANO a ČSSD, a tak pouze přihlížíme politice ‚zažít město stejně‘,“ napsal rebel Strany zelených minulé pondělí.

Ponechme v tuto chvíli stranou samotné téma stavebních předpisů a podívejme se, jaký dopad může mít konflikt na otevřené scéně na politickou stabilitu vedení metropole.

Provokatér a mocná agenda

Současné dění potvrdilo vývoj, který LN předestřely před třemi týdny: radnici čeká v příštích týdnech přeskupení sil. První změnou v čele pražské radnice by měla být právě pozice náměstka Stropnického, který v koalici reprezentuje uskupení Trojkoalice.

Talentovaný politik od začátku koalice dokazuje, že přezdívku rebel nezískal neoprávněně. Stropnický dráždí tím víc, že disponuje velice vlivnou agendou. Vedle územního plánu má Stropnický na starost i Pražské služby, které právě plánují odpadový tendr za třináct miliard korun.

Když už se zdál být odchod Stropnického reálný, zachránila ho chyba primátorky Krnáčové s výběrem advokátů na řešení případu s pronájmem Škodova paláce

V lednu radu města překvapil a naštval tím, že jako jediný nesouhlasil s tendrem na svoz odpadu. Předkladatelkou návrhu přitom byla jeho kolegyně z Trojkoalice Jana Plamínková (STAN). Už tehdy politici za ANO a ČSSD žádali, aby Stropnický odstoupil.

Místopředseda zelených ale nakonec přibrzdil a za svůj postup se kál. „Došel jsem k tomu, že jsem bez ohledu na svůj věcný názor v dané otázce nepostupoval správně či jasněji: že jsem pochybil, když jsem koalici předem nesdělil dostatečně jasně svůj postoj a úmysl pro daný tisk nehlasovat,“ stálo v omluvném dopise.

Ani to však nepomohlo a drtivá část koalice žádala i nadále jeho odchod. Když už se zdál být reálný, zachránila ho chyba primátorky Krnáčové s výběrem advokátů na řešení případu s pronájmem Škodova paláce (sídlo magistrátu). Primátorka opozičnímu zastupiteli omylem odeslala e-mail, ve kterém před dokončením výběrového řízení konzultovala výběr právní kanceláře. Stropnický situace využil. Výměnou za neútočení proti Krnáčové koalice přistoupila na složení zbraní vůči náměstkovi.

Další spory

V červnu se začaly rýsovat obrysy dalších konfliktů. Nejdříve zastupitelé ze Strany zelených (v rámci Trojkoalice působí čtyři) na valné hromadě Pražských služeb zkomplikovali postavení generálního ředitele podniku Patrika Romana, kterého odmítli schválit ve funkci předsedy představenstva.

Podle zdrojů LN ze zákulisí vedení radnice však Krnáčová a její věrní chtějí Trojkoalici v radě udržet

Nyní propukl zase spor kvůli stavebním předpisům. Jejich správu totiž chce Praze odebrat ministerstvo pro místní rozvoj, kvůli čemuž do celé věci zasáhla primátorka Krnáčová a agendu Stropnickému sebrala.

Podle zdrojů LN ze zákulisí vedení radnice však Krnáčová a její věrní chtějí Trojkoalici v radě udržet. Klást odpor by neměla ani značná část tohoto uskupení. Například radní Jan Wolf (KDU-ČSL) a Jana Plamínková podle všeho nehodlají za Stropnického politicky „vykrvácet“ a z vedení města kvůli němu vypadnout.

„Pana Stropnického mám lidsky ráda. On si ale vzal Prahu jako rukojmí. Problém se netýká koalice, ale pana náměstka,“ řekla LN Krnáčová. Cílem tedy je uklidit Stropnického na jinou pozici a jeho agendu případně ponechat primátorce. Pokud by s tím ovšem nesouhlasili zelení, Trojkoalice by v zastupitelstvu o jejich čtyři hlasy přišla.

Záloha TOP 09

Jak LN informovaly zkraje srpna, podle pěti na sobě nezávislých zdrojů by potřebné hlasy měli doplnit někteří zastupitelé z TOP 09. Nejčastěji se v tomto ohledu mluví o protřelém a zkušeném exnáměstkovi Jiřím Nouzovi.

Náměstek pražského primátora Jiří Nouza.

Jeho stranický nadřízený by však s takovým krokem těžko mohl souhlasit, neboť Andrej Babiš a hnutí ANO představují pro Miroslava Kalouska úhlavního nepřítele. Oslabit tuto nevoli by mohlo, kdyby TOP 09 podpořila koalici, kterou by nevedla Krnáčová, proti níž se v uplynulých měsících strana ostře vyjadřovala. Takovému scénáři nasvědčuje i to, že s primátorkou nemá podle zdrojů LN v současnosti dobré vztahy šéfka pražského ANO Radmila Kleslová, kterou tým Krnáčové odstřihl od informací.

Kleslové by vyhovovalo, kdyby primátorský řetěz nasadil někdo z jejích spojenců – Michal Hašek nebo Eva Kislingerová.

Udrží se, neudrží?

  • Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechce současnou politickou situaci ve vedení hlavního města vyhrocovat. Trojkoalici by na radnici ráda udržela, ta však musí přijít s řešením, jak personálně situaci vyřešit.
  • Náměstek Matěj Stropnický (SZ) s kolegy z rady válčí od počátku. Padnout mohl už na jaře, tehdy ho však zachránil problém primátorky kolem Škodova paláce. Výměnou za neútočení na Krnáčovou získal na nějakou dobu politický klid.
  • Exnáměstek Jiří Nouza je považován za nejvlivnější figuru pražské TOP 09. Kolují spekulace, že kdyby z radnice odešla Trojkoalice, dokázal by někdejší náměstek primátora sehnat dostatečný počet hlasů na tichou podporu nového týmu.