130 let
Solární panel (ilustrační foto)

Solární panel (ilustrační foto) | foto: František Vlček, Lidové noviny

Nejvyšší správní soud: Solární elektrárna Chýnov ČEZ nebyla hotová

  •   14:58
Nejvyšší správní soud v listopadu definitivně stvrdil, že solární elektrárna Chýnov polostátní firmy ČEZ v roce 2009 nefungovala, tudíž pobírala neoprávněnou výši podpory. To znamená, že pokuta 1,9 milionu, již za neoprávněné čerpání zeleného bonusu dostal ČEZ od Státní energetické inspekce, platí. Pro ČEZ jde letos už o druhou ránu.

Psal se rok 2009, zbýval den do Vánoc, když podle smlouvy začala solární elektrárna Chýnov dodávat do sítě energii. Jenže kontrakt s distributorem podepsala tato výrobna spadající pod skupinu ČEZ až v červenci 2010, ověřovací provoz si odbyla o měsíc dřív. Co z toho vyplývá? Že elektrárna FVE Chýnov určitě nebyla hotová v roce 2009, a tudíž neměla nárok na „macatější“ dotace. Tak to s definitivní platností minulý měsíc rozhodl Nejvyšší správní soud.

„Stěžovatelka (firma ČEZ Obnovitelné zdroje) nedoložila žádný z dokumentů, který by prokazoval připojení k distribuční soustavě v roce 2009. Zjištěné okolnosti naopak hovoří proti. Sled událostí svědčí o značně netypickém postupu při uvádění FVE Chýnov do provozu,“ stojí v rozsudku. To znamená, že pokuta 1,9 milionu, kterou za neoprávněné čerpání zeleného bonusu dostal ČEZ od Státní energetické inspekce (SEI), platí. Pro ČEZ jde letos už o druhou ránu, v létě se stejným závěrem stejný soud rozhodl o její solární elektrárně Čekanice; tam jede i trestní linka.

Dva bývalí manažeři ČEZ Obnovitelné zdroje čelí před soudem žalobě z podvodu, a Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil proces, na jehož konci může Čekanicím úplně vzít licenci, pročež už si energetický gigant raději celou tuto investici v účetnictví odepsal, tedy 387 milionů.

Kontrola v roce 2014

Co se bude dít kolem Chýnova, zatím polostátní firma nesdělila. „S rozhodnutím Nejvyššího správního soudu se seznamujeme a následně zvážíme další postup,“ řekl LN mluvčí Martin Schreier. A není ani zřejmé, jestli se tato elektrárna vydá cestou své čekanické sestry, co se týče možného odebrání licence. „U FVE Chýnov zákon nepřipouští možnost obnovit řízení o udělení licence na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu. Ve smyslu dotazu tedy obnova dosud zahájena nebyla,“ uvedl pro LN Michal Kebort z tiskového oddělení ERÚ.

Celé to začalo tím, že kontroloři Státní energetické inspekce vyrazili v roce 2014 prověřit, jestli soláry z Čekanic, Chýnova a také Bežerovic, u nichž soud ještě nerozhodl, nepobíraly neoprávněně vysokou podporu, protože se tvářily, že vyráběly už v roce 2009, než se dotace osekaly. Kontrola seznala, že přesně to se stalo, a ČEZ pokutovala

Celé to začalo tím, že kontroloři Státní energetické inspekce (SEI) vyrazili v roce 2014 prověřit, jestli soláry z Čekanic, Chýnova a také Bežerovic, u nichž soud ještě nerozhodl, nepobíraly neoprávněně vysokou podporu, protože se tvářily, že vyráběly už v roce 2009, než se dotace osekaly. Kontrola seznala, že přesně to se stalo, a ČEZ pokutovala.

„Rozsudky samozřejmě vítáme, neboť potvrdily náš právní názor na věc, potvrdily, že tyto fotovoltaické elektrárny nemají nárok na výkupní cenu roku 2009. Za zdůraznění stojí skutečnost, že Nejvyšší správní soud jasně deklaroval, že pro uvedení výrobny elektřiny do provozu je nezbytné, aby byla výrobna fakticky dokončena,“ sdělil LN Pavel Gebauer, ústřední ředitel SEI.

Rozsáhlá prověrka

A teď k onomu netypickému postupu, o němž v souvislosti s Chýnovem hovoří listopadový verdikt. Licenci dostala elektrárna 29. prosince 2009, a to bylo to poslední, co se stalo před Silvestrem. Distributor podepsal se solární výrobnou smlouvu o dodávkách energie 19. července 2010 s vyznačenou zpětnou účinností od 23. prosince 2009. Ale příslušné zařízení se poprvé do stavu „zapnuto“ v Chýnově dostalo až 6. ledna 2010. ČEZ první fakturu vystavil taky se zpětnou účinností, taky v červenci, od prvního lednového dne.

Většinu odhalení přinesla rozsáhlá prověrka, již spustily společně Energetický regulační úřad a Státní energetická inspekce v polovině roku 2011. A od letoška se pustily do revizí znovu. Nejdřív zkoumají, jestli nynější výplaty plynou oprávněně – jestli se třeba neliší rok, kdy elektrárna začala vyrábět, jako například u Chýnova. Ve druhém sledu se zkontroluje, zda veřejně dotovaný projekt není natolik ziskový, že až tolik podpory nepotřebuje.

Navíc v Chýnově nainstaloval technik elektroměr ještě před tím, než měla elektrárna vůbec povolený zkušební provoz. Jak konstatovaly nižší instance a závěrem nyní i Nejvyšší správní soud, tohle jednoduše nesedí. Pokutě za neoprávněné čerpání bonusů předcházela o něco dříve u obou elektráren také sankce za nepravdivé údaje v žádosti o licenci. Chýnov a Čekanice se dostavovaly ještě poté, co tato oprávnění k podnikání dostaly. Tehdy spěchal kdekdo, protože si stát začínal uvědomovat, že vytvořil ideální podmínky pro nekontrolovatelný, exponenciální solární boom.

Nezastropoval celkový instalovaný výkon, na který přispěje z veřejných peněz, nezohlednil, že třeba panely hodně zlevňovaly, takže se solární podnikání vyplatilo čím dál víc. Politici urychleně novelizovali, a v roce 2010 už byly garantovány výkupní ceny i zelené bonusy nižší než v roce 2009, i když nešlo o natolik razantní skok jako mezi lety 2010 a 2011. Stejně ale v obou přelomech let platilo, že kdo si nepospíší, prodělá. Z toho pak vznikly příběhy o elektrárnách, které předstíraly, že začaly s výrobou o silvestrovské noci, třebaže z Měsíce to na rozdíl od Slunce nejde.

A také přehršel přezkumů a soudů. Mezi nimi má ČEZ specifickou pozici, protože jde o firmu nikoli soukromou, ale polostátní. Většinu odhalení přinesla rozsáhlá prověrka, již spustilo společně ERÚ a SEI v polovině roku 2011. A od letoška se pustily do revizí znovu. Nejdřív zkoumají, jestli nynější výplaty plynou oprávněně – jestli se třeba neliší rok, kdy elektrárna začala vyrábět, jako například u Chýnova. Ve druhém sledu se zkontroluje, zda veřejně dotovaný projekt není natolik ziskový, že až tolik podpory nepotřebuje.

Deset let příběhu solárních parků na Táborsku

1. 12. 2009

  • ČEZ Obnovitelné zdroje žádá o změnu licence, chce navýšit výkony u elektráren (FVE) na Táborsku – Čekanice a Chýnov.

29. 12. 2009

  • Energetický regulační úřad (ERÚ) vydává FVE Čekanice a Chýnov nové licence.

10. 2. 2010

  • ERÚ dává podnět Státní energetické inspekci (SEI), aby prověřila, jestli elektrárny měly na licenci nárok.

3. 11. 2010

  • SEI oznamuje ERÚ, že má hotovou kontrolu Chýnova a Čekanic. V závěru oznamuje, že ČEZ Obnovitelné zdroje nedodal v žádosti o licence pravdivé a úplné informace, pročež společnosti uděluje pokutu ve výši 850 tisíc korun.

14. 8. 2013

  • ERÚ dává na základě kontrol podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství na žalobu vůči elektrárnám Chýnov a Čekanice.

2014

  • Státní energetická inspekce dostává podnět od Operátora trhu s elektřinou, který má na starosti výplaty státní podpory pro obnovitelné zdroje. Má prověřit, jestli Chýnov a Čekanice nečerpají neoprávněnou výši podpory.

2015

  • Inspektoři přicházejí se závěrem, že elektrárny dostávají zelený bonus, jako kdyby byly hotové v roce 2009, ale podle kontrolorů se na nich ještě v roce 2010 pracovalo. ČEZ se závěrem nesouhlasí, odvolal se.

2019

  • Nejvyšší správní soud v létě rozhodl o Čekanicích, tento měsíc o Chýnově. Dal zapravdu státní inspekci: ani jedna elektrárna nebyla hotová ve smyslu zákona v roce 2009, energii do sítě dávaly až v roce následujícím, pokuty platí.
  • Ve hře je ještě solární park Bežerovice, u kterého je příběh takřka stejný, na verdikt Nejvyššího správního soudu se ještě čeká. Současně ERÚ zahájil proces, který může vyústit v odebrání licence Čekanicím.
Autor: Kateřina Surmanová
  • Vybrali jsme pro Vás