Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nekonečná story stěhování NKÚ: Vítkova CPI se nevzdává a jde do protiútoku

  16:55

Kontroloři chtějí koupit budovu Sazky. Společnost CPI, jež jim nabídla prodloužení nájmu ve svém Tokovu, proto hodlá podat trestní oznámení.

Je možné, že se Miloslav Kala (vlevo) dohodne s Radovanem Vítkem? foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Rozhodování o sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se posouvá do dalšího dějství. Ve středu 6. února sněmovní kontrolní výbor schválil usnesení, v němž podpořil NKÚ, aby si pořídil kancelářskou budovu, která patří loterijní společnosti Sazka. V pátek ale skupina CPI, vlastník budovy Tokovo, kterou si nyní NKÚ pronajímá, přešla do protiútoku – kvůli výběru nového sídla úřadu prý hodlá podat několik trestních oznámení.

Připomeňme, že v polovině února předložila CPI, kterou ovládá realitní magnát Radovan Vítek, nové parametry nájemní smlouvy pro případ, že by se s NKÚ domluvila na prodloužení nájmu (současná smlouva vyprší koncem září). CPI nabídla dvě varianty prodloužení kontraktu:
Krátkodobá varianta počítá s prodloužením nájmu o dalších dvanáct až patnáct měsíců. Roční nájemné je stanoveno na 19,9 milionů korun (nyní platí úřad ročně 44 milionů).
Dlouhodobá varianta počítá s prodloužením o pět, respektive sedm let. V případě jejího zvolení dojde k redukci najímaných ploch a počtu parkovacích míst. Roční nájemné vychází na zhruba 23,3 až 25,7 milionu korun. CPI se zavazuje, že veškeré úpravy vnitřních dispozic provede na své náklady. A pokud kontroloři zůstanou v Tokovou dalších sedm let, převede na úřad bezplatně veškeré vybavení kanceláří, jehož původní pořizovací cena dosáhla 150 milionů korun.

Již při podání výše zmíněné nabídky ji CPI označila za „bezkonkurenční“. A nyní Vítkova skupina tvrdí, že úřad „si pro svou zprávu o řešení dislokace sídla NKÚ vybral jen to, co bezvýhradně podporuje nákup objektu Sazky“.

Transparentní posudek...

Dle kontrolorů ale vše probíhalo transparentně a koupě vlastní kancelářské budovy je ekonomicky výhodnější než nájem v budově Tokovo. Odkazují se při tom na odborný posudek, který si nechal úřad zpracovat na ČVUT. Posudek měl kontrolorům poskytnout odpověď na tři dotazy:

  1. Je finančně výhodnější pořídit budovu sídla NKÚ koupí některého ze tří nabízených objektů („finalisty“ poptávkového řízení, v němž úřad dostal nabídky na odkup jedenácti administrativních budov, byly: Prague Marina Office Center, office centrum SAP a Sazka – pozn. red.), nebo je výhodnější zůstat v nájmu v budově Tokovo?
  2. Jaká výše nájmu administrativních prostor v Tokovu by byla finančně výhodnější než pořízení budovy sídla NKÚ koupí?
  3. Jaké úspory výdajů na sídlo NKÚ by plynuly z ukončení nájmu v budově Tokovo a přesídlení do vlastní budovy?

Jaké dostali kontroloři odpovědi? (Kompletní odborný posudek ČVUT zveřejnil NKÚ na svých internetových stránkách.)

  1. Pořízení budovy Sazka spolu s investicí do budovy ve výši zhruba 98 milionů korun bez DPH je nejvýhodnější variantou pro stát, neboť je zde potenciál významného snížení provozních nákladů až o jednu třetinu. Toto konstatování vychází z předpokladu, že v Sazce bude kromě NKÚ sídlit ještě další organizační složka státu. (Viceprezident NKÚ Miloslav Kala ČESKÉ POZICI potvrdil, že o sdílení prostor v Sazce je mezi státními institucemi zájem.)
  2. V případě, že by si NKÚ koupil budovu SAP, muselo by být nájemné v Tokovu nižší než 5,5 milionu korun. Při pořízení budovy Sazka by musela být výše nájemného v Tokovu nižší než 18,6 milionu korun (to platí v případě, že by NKÚ užíval celou budovu sám). Obdobně vychází i srovnání s objektem Prague Marina.
  3. Při pořízení budovy Sazka s využitím padesáti procent ploch pro NKÚ a zbývající části pro jinou instituci se předpokládají úspory výdajů v období deseti let ve výši téměř 71 milionů korun. Navíc i po uplynutí deseti let stát vlastní budovu s významnou zůstatkovou hodnotou.

Na základě výsledků tohoto odborného posudku přijal sněmovní kontrolní výbor usnesení, v němž podpořil pořízení budovy Sazky za zhruba 300 milionů. O transakci by měla příští týden jednat vláda.

... nebo „obrovský tunel“?

Jak jsme již uvedli, skupina CPI se s tím nehodlá smířit a chce podat několik trestních oznámení. „Myslím, že se tu připravuje obrovský tunel a krádež za bílého dne. Místo, aby NKÚ využil komplikované situace pronajímatelů na trhu a zatlačil na lepší podmínky, tak chce vybrat nejméně vhodné a nejméně ekonomické řešení,“ uvedl na páteční tiskové konferenci generálního ředitele CPI Zdeněk Havelka. „Kromě možného porušení zákona o zadávání veřejných zakázek máme důvodné podezření, že dochází k nehospodárnému využívaní státního majetku,“ dodal Havelka s tím, že posudek objednaný od ČVUT úřad záměrně zkresluje.

To vedení NKÚ odmítá. Viceprezident Miloslav Kala tvrdí, že obdržel nabídku na pronájem kancelářských prostor, jejichž rozloha je obdobná, jako má nyní úřad k dispozici v Tokovu, ale za přibližně polovinu ceny, než nabízí CPI po slevě. A ke sporu s CPI dodává: „Když jsme obdrželi nabídku s parametry nové nájemní smlouvy, původně obsahovala pokutu ve výši jednoho milionu korun, pokud bychom zveřejnili informace o nabídce. To jsem odmítl. Jsem rád, že jsem to udělal. Jinak bychom nyní nemohli zveřejnit odborný posud ČVUT, který s daty od CPI pracuje.“

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...