Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Německo už nechce být postrachem okolí

  8:35

Kvůli rizikům blackoutu Berlín urychluje výstavbu sítí a uzavírá dohodu s Poláky. Zda mají důvod k optimismu také Češi, se teprve ukáže.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Dvě předvánoční zprávy z Německa potvrzují jedno poselství: Berlín uznal problém a vzal vážně hrozbu, kterou přinášejí rozsáhlé větrné parky na severu země. Němci nechtějí ohrožovat ani sebe, ani své sousedy nestabilními obnovitelnými zdroji, které ve zvláště větrných dnech vyrábějí nadměrné množství elektřiny. Jde ovšem rovněž o solární zdroje ve slunečných dnech.

Také česká přenosová síť se v minulých letech dostávala kvůli přetokům z Německa na pokraj blackoutu. O jaké zprávy jde?

  • Vláda Angely Merkelové rozhodla o urychlení výstavby nových vysokonapěťových vedení v délce 2800 kilometrů. Jde o projekt za deset miliard eur. Právě nedostatečné propojení přenosových sítí na severu a jihu Německa vede k tomu, že elektřina přetéká do Polska a Česka.
  • Východoněmecký operátor přenosové sítě 50Hertz se dohodl s polským provozovatelem PSE Operator na tom, jak krizové situace řešit – takzvaným „virtuálním transformátorem“. Pokud bude ohrožena polská síť, Němci na své náklady zajistí ochranu už na svém území.

Toho je možné dosáhnout například snížením výkonu některých elektráren, změnou rozložení toků v síti, přepínáním vedení. Poláci také počítají s tím, že na hranicích umístí nejenom virtuální, ale také reálné speciální transformátory (phase shifters), které budou přetokům bránit.

Co na to Češi?

To, zda mají důvod k optimismu také Češi, se ale teprve ukáže. Dohoda Němců s Poláky by mohla za určitých okolností české síti ještě přitížit – pokud by se v krizových chvílích valilo méně elektřiny přes Polsko, dostávala by o to více zabrat česká přenosová soustava.

Dohoda Němců s Poláky by mohla za určitých okolností české síti ještě přitížitTo by se stalo v případě, že by Polsko instalovalo své ochranné transformátory, zatímco Češi by zůstali v klidu. Tuzemský operátor ČEPS už dříve reagoval rozhodnutím, že transformátory na hranicích s Německem bude budovat rovněž.

Dohoda 50Hertz a PSE Operator ovšem naznačuje, že Němci by snad mohli slyšet i na české požadavky. A s těmi už Češi také před několika měsíci přišli.

Požadovali garanci, že německý 50Hertz „zabrání překročení stanovené mezní hodnoty toků“. A že v případech, kdy se to nepodaří, zaplatí způsobené vícenáklady a citelnou sankci.

Jak uváděl náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc, vůle tyto záležitosti řešit se musí projevit ani ne tak ve firmě 50Hertz, která si problémy uvědomuje, jako v Berlíně. Hodně záleží na tamním ministerstvu hospodářství, kancléřství a regulátorovi.

Berlín není celé Německo

Ani vůle Berlína ovšem nemusí stačit. Německá vláda – stejně jako zastánci obnovitelných zdrojů na centrální úrovni – si uvědomuje, že bez posilování sítě to nepůjde. To ovšem neznamená, že proti novým vedením nebudou protestovat ekologové na místní úrovni.

Ani vůle Berlína nemusí stačit. Největším bolehlavem pro německou vládu je odpor na místní úrovni.Právě odpor na místní úrovni je také pro vládu největším bolehlavem. Chystané zákony mají stanovit určité limity toho, jak mohou odpůrci staveb blokovat povolovací řízení.

A ve spolkovém Německu pak záleží také na tom, zda jednotlivé země umožní regulátorovi Bundesnetzagentur, aby centrálně koordinoval plány budování. Povolovací řízení v každé spolkové zemi zvlášť? To by byla spíše záruka šnečího tempa výstavby.

Pokud půjde vše podle představ kabinetu Merkelové, zkrátí se výstavba z deseti let na čtyři roky. Uvidíme. Ale i ty čtyři roky mohou být perné.

Autor: