Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Není Nečase bez Kalouska

  23:04

Pokud státní zástupce Ivo Ištvan neobviní i tehdejšího ministra financí, který „transakci“ s trafikami pro poslance dokončil, kope si hrob.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, foto ČTK Česká pozice

Bývalý premiér Petr Nečas byl obviněn z toho, že uplácel „trafikami“ své bývalé kolegy poslance.

Nečas nyní naříká nad zdevastovaným a intrikami prolezlým trestněprávním aparátem. Trochu podobně jako Julija Tymošenková – když byli nahoře a měli působit na kultivaci trestněprávních orgánů, bylo jim to šumafuk. Nyní, když se jim to sype na hlavu, najednou jako by prozřeli. Konzumují však pouze výsledky svého blahodárného působení.

Jedna ruka netleská

Ale ani agilní státní zástupce Ivo Ištvan se nechová logicky. Nejprve stíhá poslance, že se nechali uplatit. Konstrukce onoho trestného činu ale z principu postihuje obě strany, neboť, jak známo, jednou rukou zatleskat nelze. Ivo Ištvan se ale odhodlal ke stíhání strany údajně uplácející (Nečase) až po mnoha a mnoha měsících, což jest jistě hodné pozoru, zejména jeho nadřízených.

Nečas trafiku mohl slíbit, ale kdyby se rozkrájel, nemohl ji dátJeště mnohem pozoruhodnější bude se dozvědět, z čeho vlastně Ištvan Nečase viní. Že oněm inkriminovaným třem poslancům Nečas slíbil úplatek? No, pěkné by to od Nečase nebylo, ale na takový skandál by to vydalo dost těžko.

Co se nám na tom nelíbí? Jenom drobnost: Nečas trafiku mohl slíbit, ale kdyby se rozkrájel, nemohl ji dát. Trafiky – v podobě jmenování do statutárních orgánů společností se státní majetkovou účastí – jsou totiž v gesci ministra financí. Pokud tedy Ištvan neobviní tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, který onu „transakci“ dokončil, kope si hrob.

Právem bude osočován z „výběrové spravedlnosti“, potažmo nespravedlnosti, když mu bude v jednom skutkovém řetězci chybět jeden ze dvou nejdůležitějších článků. Nelze totiž vzít úplatek, když ho nikdo nedá.

Cesty zpátky není

Z toho všeho plyne obava z kontraproduktivních výsledků snažení státního zástupce Ištvana. Pravdě se podobá, že nikoliv z politických, ale z věcných důvodů se mu celá ta právní konstrukce sesype na hlavu. V Evropě sice občas politiky stíhají, ale těžko tvrdit – již vzhledem k nikoliv identickému právnímu prostředí –, že v uváděných případech jde o stejnou právní situaci.

Normálně se žalobci nestíhají za to, že žalovali – takové je jejich procesní postavení u soudu...A tak je možné, že za čas budeme muset Ištvana hájit před rozběsněnými politiky, kteří mu slibují vendetu. Normálně se žalobci nestíhají za to, že žalovali – takové je jejich procesní postavení u soudu. (Mimochodem, ani v rámci mytizované „denacifikace“ nebyli nacističtí prokurátoři stíháni za svou činnost.) V Ištvanově případě by se však mohlo negativně podepsat precedentní stíhání prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové, takže si ani Ištvan nebude moci být ničím jist.

Krach stíhání bývalých poslanců a bývalého premiéra (s pozoruhodnou výjimkou bývalého ministra financí) by však dlouhodobě znamenal velkou újmu na prestiži, výkonu i motivaci trestněprávních orgánů.

Je hezké, že Ištvan chce tímto případem vyjasnit, jak se to má s politikou, trafikami, politiky a korupcí. Možná však do toho šel příliš zhurta. Ne, že by vadilo, že zamířil hodně vysoko. V tom jistě zasluhuje respekt. Zdá se však, že nemá dobře nabito. Chce-li střílet a trefit, měl by tedy současně nabít i druhou hlaveň, aby to byl pokus čestný. Ostatně, cestu zpátky už nemá.

Autor: