Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neudělá nic, s čím nesouhlasí. Její neřízenost začne vadit všem

  15:01
Ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová, je to dobrá volba? Na tuto otázku v pravidelné anketě LN odpovědělo 114 právníků a právniček. V odpovědích hned několikrát padlo na vrub Benešové označení neřízená střela.

Marie Benešová. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Pro některé varovný signál stavu ohrožení politické neutrality státního zastupitelství, pro jiné přepřahání resortu spravedlnosti konzervativnějším směrem. Soudci, advokáti, akademici, legislativci, exekutoři a státní zástupci ve striktně anonymní anketě LN klasifikovali příchod Marie Benešové (ČSSD) na post ministryně spravedlnosti.

Právní barometr LN

Ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová, která v čele resortu nahradila Jana Kněžínka, je to dobrá volba?

  • ANO: 29
  • NE: 58
  • NEVÍM: 27

Odpovídalo 115 právníků a právniček.

Polovina respondentů se návratu advokátky a bývalé nejvyšší státní zástupkyně do čela resortu, který vedla za vlády Jiřího Rusnoka, obává hlavně kvůli jejím vazbám na prezidenta Miloše Zemana. Pojistky mezi právníky vyhazuje i načasování výměny šéfa spravedlnosti jen pár dní poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo.

„Změna na postu ministra bezprostředně po této události hrozivě tahá za uši a posílá nás bez nadsázky někam do sféry banánových republik,“ uvedl v anketě zástupce akademické sféry. Respondent z řad exekutorů si myslí, že „s ohledem na procesní výboj kauzy premiéra akutní potřeba ministra měnit zapáchá“. Podle něj „načasování a provedení celé rošády zkrátka ani vonět nemohou, i kdyby spolu věci skutečně nesouvisely“.

Podnikový právník v odpovědi upozornil na to, že i sama diskuse o tom, zda bude Benešová někomu „nadbíhat“, může poškodit pověst resortu a nepřímo i státního zastupitelství. „Nedejbože kdyby skutečně začala dělat nějaké kontroverzní kroky,“ dodal.

V tlačenici se vyzná

Výhodou Benešové je, že není nováčkem a „všechny“ zná, podle respondentů tak bude mít respekt. „Osobně bych ale čekal uhlazenější typ ministra. Doktorka Benešová je ranařka, taková ta herdekbaba – a ta si servítky nebere. Každopádně platí, že ona se v tlačenici vyzná,“ uvedl advokát.

V odpovědích ankety na vrub ministryně několikrát padlo označení neřízená střela, zmíněny byly i podobné rysy s hlavou státu. „Má k Zemanovi blízko, v něčem mu je i podobná – je hašteřivá, prostořeká, neřízená střela, údajně bez zájmu o pozemské statky, a tudíž neúplatná,“ uvedl zástupce advokacie.

„Benešová se nikdy neprojevovala jako všehoschopný poskok mocných, tak věřím, že nic zlého na závěr své kariéry neudělá.“

Prvotní dojem však může klamat. „Nedá se zatáhnout do ničeho, s čím vnitřně nesouhlasí. Po jisté době začne vadit všem, je neřízená a nebude poslouchat na slovo,“ soudí další advokát.

Zástupce justice ve své odpovědi uvedl, že se „nejvíc bojí, že Benešová bude vztahy v justici vnímat osobně a kvůli sympatiím a antipatiím rozbije něco, co funguje – třeba uspořádání státního zastupitelství. Požadavek politické třídy dnešní doby totiž je zkrotit státní zástupce.“

Soudce okresního soudu na druhou stranu konstatoval: „Benešová se nikdy neprojevovala jako všehoschopný poskok mocných, tak věřím, že nic zlého na závěr své kariéry neudělá.“

Došlo i na obávané konkrétní personální změny na státním zastupitelství, jež média často zmiňují. „Obava, že by chtěla odvolávat Pavla Zemana, Lenku Bradáčovou či Ivo Ištvana, je lichá. Ale že to s ní nebudou mít lehké, to je jisté,“ uvedl jiný advokát. Další zástupce akademické půdy upozornil, že „ke změnám na pozicích vedoucích státních zástupců nemusí dojít jejich odvoláním, ale skrytě, přes formulaci přechodných ustanovení v zákoně“.

Kladivo na justiční mafii

Střelka kompasu se v odpovědích účastníků ankety obracela ve prospěch budoucí ministryně ve spojitosti s kauzou justiční mafie, jak Benešová v roce 2007 označila skupinu tehdejších mocných představitelů justičního prostředí: nařkla je z toho, že ovlivňují průběh některých trestních kauz.

„Nebála se pojmenovat pokoutné a zločinné praktiky v rozhodování soudů a státních zástupců v době, kdy si o tom i běžní občané dávno povídali, jen všichni měli strach ten vřed pojmenovat nahlas.“

„Nebála se pojmenovat pokoutné a zločinné praktiky v rozhodování soudů a státních zástupců v době, kdy si o tom i běžní občané dávno povídali, jen všichni měli strach ten vřed pojmenovat nahlas,“ uvedl pražský advokát, podle nějž je Benešová ochotná bít se za svůj názor i proti vůli mocných.

Konec praktikám justiční mafie spojuje s příchodem Benešové do pražské Vyšehradské ulice i další zástupce advokacie: „Dělá to, co považuje za správné, i když to není populární a znamená to tvrdý střet. Právě to na ní asi tolika lidem vadí, protože už nebudou platit dříve sjednané zákulisní obchody a intriky,“ míní.

Nereprezentuje vládní stranu

Účastníci anonymní ankety si vedle toho stěžovali na časté střídání hlavního představitele resortu, který by přitom měl být jedním ze stabilnějších. „Místo soustavné a konzistentní práce nastupuje v barvách hnutí ANO již pátá osobnost, přičemž doposud žádná ideová ani odborná kontinuita mezi nimi není patrná,“ upozornil vrcholný představitel justice.

„Členové vlády by měli být spjati s hnutím, které je nominuje. Takovou linku ale postrádám, naopak lze sledovat podezření z určité účelovosti daného jmenování.“

Několika respondentům se nelíbilo, že stávající šéf resortu Kněžínek ani Benešová nejsou spjati s vládní stranou. „Členové vlády by měli být spjati s hnutím, které je nominuje. Takovou linku ale postrádám, naopak lze sledovat podezření z určité účelovosti daného jmenování,“ uvedl zástupce advokacie. Další respondent to považuje „za slabost premiéra, potažmo celé vládní koalice, že nedokázala vygenerovat osobnost, která by jasně představovala program, jemuž většina voličů dala hlas“.

Zástupce pražské advokacie pak připodobnil diskuse o Benešové k nedávné neúspěšné kandidatuře Aleše Gerlocha, za nějž se zaručil prezident, na post ústavního soudce. „Profesně proti němu nikdo nic neměl, ale jeho angažovanost a spojení s prezidentem Zemanem byly s funkcí neslučitelné. U Benešové je to stejné – za normální politické situace by pro funkci ministryně měla všechny předpoklady,“ dodal advokát.

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...