Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nižší ceny volání a mobilních dat se zpozdí minimálně o půl roku

Mobilní síť LTE – ilustrační foto.

Mobilní síť LTE – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Aukce kmitočtů měla odstartovat v lednu a do konce pololetí skončit a přinést do státního rozpočtu minimálně šest miliard korun. Nyní se hovoří, že nové podmínky aukce mají být známy do konce června. Přitom resort průmyslu a Český telekomunikační úřad měly podle svých slov stejný cíl – přílákat do Česka čtvrtého mobilního operátora.
  14:50

V pondělí 27. ledna rezignoval a zároveň byl vládou odvolán šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák. Úřad přebrala Hana Továrková, kterou ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v listopadu dosadil na post radní úřadu. Změna znamená, že padla šance, aby se aukce kmitočtů, která má přilákat nového mobilního operátora, stihla podle plánu a nový operátor mohl začít fungovat v půlce roku 2021.

Vyvrcholil tak několik měsíců trvající spor mezi ministerstvem, které prosazovalo změny v připravené aukci, a Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), který naopak nachystanou podobu bránil. Aukce kmitočtů měla odstartovat v lednu a do konce pololetí skončit a přinést do státního rozpočtu minimálně šest miliard korun, se kterými již ministerstvo financí počítá. Nyní se hovoří, že nové podmínky aukce mají být známy do konce června.

Jen firma Nordic Telecom

Obě strany měly podle svých slov stejný cíl – přilákat do Česka čtvrtého mobilního operátora. Lišily se ale v názoru, zda to umožní konkrétní nastavení aukce. Spor byl i o to, zda je sdílení sítí mezi operátory přípustné, či nikoliv. „Návrh aukce z dílny ČTÚ neumožnil, aby vznikl skutečně nezávislý infrastrukturní operátor,“ tvrdí ministr průmyslu a nově i dopravy Karel Havlíček (za ANO). A říká, že podobu kritizovali jak současní operátoři, tak případní zájemci. Podle něho byl zvýhodňován jen jediný tuzemský uchazeč. Ač ho nejmenoval, je zřejmé, že hovoří o firmě Nordic Telecom.

Nová předsedkyně ČTÚ Továrková mezitím slíbila, že aukci připraví tak, aby mělo zájem více uchazečů. „Nemohl jsem za aukci nést odpovědnost,“ vysvětloval pro změnu Jaromír Novák svou rezignaci, která jen o pár okamžiků předběhla jeho již připravené odvolání vládou. „S ohledem na svou profesionální a osobní integritu bych se nedokázal podepsat pod takové podmínky aukce, které dle mého přesvědčení nepovedou ke zlepšení konkurenčního prostředí na českém trhu a pravděpodobně povedou k řadě soudních sporů,“ uvedl v rezignačním dopise.

Do Česka se zájemci o čtvrtého operátora nehrnou. Zájem veřejně projevuje prakticky jen firma Nordic Telecom, přičemž premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nevěří, že by právě tato firma přinesla kýženou konkurenci a pokles cen. Stát se čtvrtým operátorem je riskantní investice – český trh je malý, ke vstupu jsou třeba velké finance a k získání zákazníků je třeba mít atraktivní cenu.

Havlíček viní Nováka z nestandardních kroků při přípravě aukce. „Soutěž, kterou vypsal ČTÚ, nebyla ve prospěch konkurence,“ dodal premiér Andrej Babiš (ANO). Problém je ovšem hlavně v tom, že do Česka se zájemci o čtvrtého operátora nehrnou. Zájem veřejně projevuje prakticky jen zmíněný Nordic Telecom, přičemž Babiš s Havlíčkem nevěří, že by právě tato firma přinesla kýženou konkurenci a pokles cen.

Vláda dokonce podle Nováka prošetřovala podezření, že je Nordic Telecom propojen s jedním z velkých operátorů – společností O2 ze skupiny PPF Petra Kellnera. Během šetření se však nenašel důvod, proč Nordic Telecom z aukce vyřadit. Vláda si přeje velkého zahraničního investora. Jeho příchod je ale problematický. To nedávno na setkání s novináři popsal šéf českého a slovenského T-Mobilu José Perdomo Lorenzo. Stát se čtvrtým operátorem je riskantní investice – český trh je malý, ke vstupu jsou třeba velké finance a k získání zákazníků je třeba mít atraktivní cenu.

Na tu ale mohou současní operátoři zareagovat zlevněním. „V Evropě se čtvrtým operátorům nedaří dostat do zisku,“ konstatoval v půli ledna Lorenzo. Příklady ze zahraničí také ukazují, že pozici čtvrtého nezkoušejí velké telekomunikační společnosti, ale spíš malé a dravé místní firmy. Zpoždění aukce je problémem i kvůli požadavkům Evropské unie. Česko by mělo frekvence, které se nyní uvolňují ukončováním televizního vysílání ve formátu DVB-T, přidělit zájemcům do konce června. To se ale nestihne.

Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková (na...

Nová šéfová v ČTÚ

  • Hana Továrková (45) vystudovala práva a podnikovou ekonomiku v rodném Brně.
  • Pozornost získala zkraje minulého desetiletí, kdy její firma Sokato zastupovala v různých sporech minoritní akcionáře. Například v roce 2003 jako tříprocentní akcionář Spolany Neratovice oznámila ovládnutí firmy.
  • Působí či působila i v řadě dalších společností. Do loňska například v dozorčí radě dopravce Leo Express, byla členkou představenstva Hospodářské komory i Českého telekomunikačního klastru. Jako advokátka působila ve společnosti Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář.
Autor: