Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noví šéfové míří do EGAP a ČEB, český export na mimoevropské trhy

Evropa

  14:13

Novým generálním ředitelem EGAP se má stát ekonom Jan Procházka, Českou exportní banku povede Jiří Klumpar.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Závěrečný rozstřel mezi dvěma nejsilnějšími kandidáty na posty šéfů jak České exportní banky (ČEB), tak pojišťovací společnosti EGAP v pátek ukončil ostře sledovaná výběrová řízení (ČESKÁ POZICE se výběru ředitele ČEB věnovala průběžně). Dozorčí rady obou státních institucí pak potvrdily nominaci vítězů.

Do čela EGAP míří Jan Procházka – ekonom, člen vládní rady NERV a dosavadní ředitel pražské pobočky obchodníka s cennými papíry Cyrrus. Generálním ředitelem ČEB se má stát Jiří Klumpar – bývalý nucený správce Agrobanky, který byl také místopředsedou představenstva GE Money Bank a strávil osm let v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.

Procházka ve finále porazil Milana Šimáčka, který nyní Egap dočasně řídí, zatímco Klumpar zvítězil nad někdejším pověřeným šéfem ČEB Michalem Bakajsou. Definitivní potvrzení Procházky i Klumpara se očekává v horizontu tří týdnů poté, co vyjádří souhlas Česká národní banka (ČNB).

Konec nejistoty

Očekávání, spojené s příchodem obou mužů na nové posty, je mimořádně velké – má skončit období nejistoty ohledně dalšího vývoje obou institucí po odchodu předchozích šéfů. Ještě dlouho se určitě bude diskutovat o tom, co vše za tímto personálním zemětřesením stálo.

Základním cílem obou institucí je pomoci diverzifikovat český export, aby se tuzemští vývozci uplatnili také mimo Evropskou uniiMluvit o konkrétních změnách, které čekají EGAP a ČEB, považují budoucí šéfové za předčasné. Na druhé straně je jasné, co se určitě nezmění. Základním cílem obou institucí je pomoci diverzifikovat český export, aby se tuzemští vývozci uplatnili také mimo Evropskou unii. Tento záměr ČESKÉ POZICI potvrdili oba horcí kandidáti na nejvyšší výkonné posty. Procházka v rámci zajištění kontinuity počítá s tím, že jeho „pravou rukou“ a prvním náměstkem bude soupeř z pátečního finále Milan Šimáček. Jiří Klumpar zase mluví o „kontinuitě priorit“.

Nejvýznamnějšími mimoevropskými trhy, na které směřuje největší část exportu se státní podporou, jsou Rusko a Turecko. Význam obou těchto zemí pro české vývozce zůstane klíčový, ale bezpochyby se budou hledat další země v Asii, Africe i Latinské Americe.

Naštěstí žádní byrokraté

Na nominacích je zjevně nejlepší zprávou to, že se nepotvrdily informace o chystaných politických nebo úřednických nominacích. Do čela ČEB ani EGAP nemíří byrokraté za odměnu, ani poražení politici z vnitrostranických soubojů, které je potřeba někam uklidit. Centrální banka by neměla mít s kompetencemi obou nynějších kandidátů problém. Jan Procházka sice do čela EGAP nepřichází z žádné pojišťovny, ale jeho schopnosti v oblasti finančnictví a řízení rizik jsou zjevné. Jako perličku je možné uvést, že pojišťovnictví se týkala jeho diplomová práce, i když to z hlediska hodnotících kritérií samozřejmě nebylo rozhodující. Důležitější asi bylo, že se jako člen vládní rady NERV podílel na strategii konkurenceschopnosti, která klade velký důraz právě na export.

Tolik zprávy o nadějích, které se pak v praxi samozřejmě nemusejí potvrdit. To už je ale další kapitola, která podle všeho začne jedním nebo dvěma prosincovými dny, kdy by měly nominaci Procházky a Klumpara po očekávaném souhlasu ČNB znovu potvrdit dozorčí rady obou exportních institucí.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.