Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový postup: Otestování obrněnců tří kandidátů a pak vyhlášení vítěze

  10:24
Případné slabé stránky tří zájemců – firem BAE Systems, Rheinmetall a General Dynamics – o přidělení armádní zakázky na 210 pásových bojových vozidel pěchoty za více než 53 miliard korun má odhalit listopadová zátěžová prověrka. Ministerstvo obrany žádá, aby vítěz tendru vrátil nejméně 40 procent z ceny zakázky českým subdodavatelům.

Moderní pásoví obrněnci. foto: Montáž René MatoušČeská pozice

Za tři měsíce by mělo být jasno, kdo uspěje v historicky největším armádním tendru. Ještě předtím musejí zájemci – jsou nyní tři – projít náročným testováním, které prověří veškeré schopnosti pásových obrněnců. Ty by měly v armádní výbavě nahradit přesluhující sovětské stroje. Zkoušky jsou naplánované na tři týdny, ministerstvo obrany během nich chce zjistit, zda parametry prezentované výrobci odpovídají realitě.

„Vlastní prováděcí období zkoušek je plánováno na měsíc listopad. V jejich průběhu armáda prakticky a u všech vozidel jednotlivě ověří konkrétních zhruba dvacet až třicet výrobci deklarovaných parametrů. Výsledky ověřovacích zkoušek se pak promítnou do konečného hodnocení nabídek,“ sdělil Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany. Výrobci byli s požadavkem na provedení testů seznámeni hned při zahájení tendru loni v březnu. Co vše bude testování zahrnovat, se nyní ladí. Jasno musí být do konce srpna, aby se zájemci na testování stihli připravit.

I způsob úhrady ceny strojů

Tendru se účastní společnost BAE Systems se strojem CV90, německý Rheinmetall s vozem Lynx a stroj Ascod od firmy General Dynamics. Na vítěze čeká zakázka na 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty za více než 53 miliard korun. Obrana zvolila novátorský postup. Zpravidla totiž nejprve vyhodnotí, kdo je z adeptů nejvhodnější, a následně už testuje jen jeho vůz. V listopadu však otestuje vozy všech tří kandidátů a teprve pak vyhlásí vítěze. „Spojí se dvě fáze dohromady, což tendr zrychlí. Omezí se i prostor pro případné stížnosti neúspěšných zájemců,“ řekl důvěryhodný zdroj.

Pokud se během zkoušek odhalí nějaké nedostatky „papírového“ favorita, může být vybrán druhý v pořadí, což ušetří případnou prodlevu s opakovaným výběrem. V minulosti se už několikrát harmonogram tendru posouval. Oficiálně žádný termín pro podpis kontraktu neexistuje. Kromě technických parametrů bude rozhodovat i způsob úhrady ceny strojů. I to ovlivní, kdy bude podepsaná smlouva.

Pokud by totiž hypotetický vítěz tendru neprošel následnými armádními testy, musely by se znovu opakovat výběr i test. Takto budou na testech všechny tři pásové obrněnce. Ministerstvo obrany potom určí pořadí – od nejlepšího po nejhoršího. Pokud se během zkoušek odhalí nějaké nedostatky „papírového“ favorita, může být vybrán druhý v pořadí, což ušetří případnou prodlevu s opakovaným výběrem. V minulosti se už několikrát harmonogram tendru posouval. Oficiálně žádný termín pro podpis kontraktu neexistuje. Má to dobré důvody.

Kromě technických parametrů bude rozhodovat i způsob úhrady ceny strojů. I to ovlivní, kdy bude podepsaná smlouva. „Než k němu bude moci dojít, jsou potřebné další kroky, například ty, které vyplývají z rozhodnutí ČR o rozložení financování do delšího období. Projevit se může i těžko předvídatelný vliv pandemie u nás a v zahraničí. Teprve až bude s průběhem a výsledky soutěže seznámena vláda, bude moci dojít k podpisu smlouvy,“ uvedl Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Koronakrize, zhoršení ekonomické situace i výrok premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném odložení nákupu vedly obranu v květnu k obeslání firem s novou podmínkou. V ní resort požádal o delší splátkový kalendář. Nově chce mít možnost poslat poslední splátku až v roce 2028, přičemž vlastní dodávky strojů mají skončit o rok dříve. Původně obrana hodlala vše zaplatit a mít stroje „pod střechou“ do roku 2026. Právě tehdy vyprší jediný pevný časový limit nákupu. A sice závazek Česka v NATO, aby česká armáda měla plně vyzbrojenou a vycvičenou těžkou brigádu.

Seznam 16 parametrů

Každá z firem hledá způsob, jak v tendru vyhrát. Třeba Tommy Gustafsson Rask, šéf firmy BAE Systems Hägglunds, v rozhovoru pro LN v červnu uvedl, že v případě triumfu v zakázce by mohla v Česku vzniknout speciální bojová laboratoř, v níž by se sdílely zkušenosti ostatních armád, jež používají vůz CV90. Vedle toho Švédové nabízejí Česku, že zařídí úvěr od státní banky. Němci, nabízející stroj Lynx, zase avizovali, že jsou připraveni postavit továrnu v Ústí nad Labem pro 200 zaměstnanců.

Ministerstvo obrany už loni stanovilo seznam 16 parametrů, jež musejí zájemci v supertendru splnit. Kromě těch technických jde i o zapojení českého průmyslu. Tři zájemci inovovali. Společnost BAE před třemi lety ukázala stoj CV90 Mark III. Na testy však v listopadu vyšle již čtvrtou generaci. Konstrukční úpravy proběhly i na strojích Lynx a Ascod.

Hospodářské noviny pak upozornily, že třetí zájemce o zakázku vyniká nad konkurenty pro změnu v technické specifikaci. A sice v takzvaném náměru. Jde o zdvih kanonu, kdy je třeba zasáhnout cíl a vystřelit na něj ve strmém úhlu. Ministerstvo obrany už loni stanovilo seznam 16 parametrů, jež musejí zájemci v supertendru splnit. Kromě těch technických jde i o zapojení českého průmyslu. Úřad také žádá, aby vítěz vrátil minimálně 40 procent z ceny zakázky zpět českým subdodavatelům. Zahraniční obrněnce si armáda už jednou „osahala“ – v létě 2017 v prostoru Libavá.

Tehdy se tam sjely čtyři stroje. Kromě již zmíněných to byla i Puma, již vyrábí německé konsorcium PSM (sdružení firem Rheinmetall a Krauss Maffei Wegmann). Nešlo však o testy v tendru, ale o ukázky toho, co je na trhu k mání. Armáda spolu s resortem obrany podle získaných informací vypracovala parametry pro vypsání výběrového řízení. V mezičase se však proměnily jak samotné stroje, tak zájemci. Z tendru odstoupilo PSM se strojem Puma.

Armáda si totiž jako podmínku vymínila osádkovou věž, jenže Puma má plně automatizovanou věž bez lidí. Další tři zájemci inovovali. Společnost BAE před třemi lety ukázala stoj CV90 Mark III. Na testy však v listopadu vyšle již čtvrtou generaci. Konstrukční úpravy proběhly i na strojích Lynx a Ascod.

Co nahradí stará bévépéčka?

  • Koronavirová krize nepřímo dopadla i na Armádu ČR.
  • Ministerstvo obrany už oznámilo, že hodlá o rok prodloužit termín dodání 210 pásových bojových vozidel pěchoty.
  • Místo roku 2026, jak bylo původně stanoveno, mají být stroje k dispozici 7. mechanizované brigádě o rok později.
  • Obrana chce také protáhnout až do roku 2028 splátkový kalendář tendru, historicky největšího od vzniku České republiky.
  • V soutěži za 53 miliard korun, v níž má být znám vítěz do konce roku, jsou aktuálně tři zájemci.

CV90

  • Mezinárodní společnost BAE Systems nabízí vozidlo CV90. Stroj s osádkovou věží pojme tři vojáky a může převézt osmičlenný výsadek. Stroje používají armády sedmi evropských zemí.

Lynx KF31

  • Rheinmetall samostatně nabízí i vozidlo Lynx, jehož součástí je osádková věž Lance. Posádku tvoří tři vojáci, lehčí typ uveze ve výsadku dalších až šest vojáků, těžší osm.

ASCOD 2

  • Firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) nabízí Ascod 2. Jeho posádku podle provedení tvoří tři vojáci a osm až deset členů výsadku. Je schopen nabídnout osádkovou i bezosádkovou věž.
Autor:

Mohlo by vás zajímat