Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový šéf VZP je velkou neznámou. I pro sněmovní zdravotnický výbor.

  3:53

O Zdeňku Kabátkovi, novém řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny, jako by nikdo nikdy neslyšel. Jak se dostal do čela této instituce?

Dosavadní náměstek ministra zdravotnictví Zdeněk Kabátek se od 1. prosince ujímá vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Zdeněk Kabátek získal v tajné volbě nového šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) všechny hlasy, kterými ve správní radě disponovala vládní koalice. Opozice okamžitě vyrukovala proti jeho osobě s plejádou námitek, mezi nimiž dominovala ta, že nový ředitel nevzešel z transparentního výběrového řízení a jeho jméno bylo politicky vyjednané dopředu.

ČESKÁ POZICE se pokoušela zjistit, jaké je politické a odborné zázemí dosavadního ředitele odboru ekonomiky na ministerstvu zdravotnictví Kabátka, který má od 1. prosince řídit největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu. Příliš ale nepochodila.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS) ČESKÉ POZICI potvrdil, že jméno nového šéfa VZP se zrodilo na jednáních mezi ním, předsedou vlády Petrem Nečasem a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Správní radě ho poté navrhl náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák, který je členem ODS.

Po volbě se objevily spekulace, že Kabátek by mohl v pojišťovně hrát roli jakési prodloužené ruky Marka Šnajdra (ODS), který rezignoval na funkci předsedy správní rady VZP, ale zůstává jejím členem i poté, co se v listopadu vzdal poslaneckého mandátu. Opozice poukazuje na to, že v křesle VZP by neměla sedět politicky exponovaná osoba. „Mně se nelíbí zásadní věc: VZP nemůže být politický orgán. Rád bych, aby byl ve VZP nepolitický ředitel. Zdravotní pojišťovna je momentálně pravicová, ale za pár let bude třeba levicová,“ uvedl pro ČESKOU POZICI poslanec za Věci veřejné Jiří Štětina.

Manažerská volba

Obavy ze zpolitizovanosti VZP by částečně mohl mírnit fakt, že ačkoliv je Kabátek členem ODS, nikdy v ní nezastával žádnou vysokou funkci. Jeden ze zdrojů blízkých ministerstvu zdravotnictví o něm dokonce prohlásil, že „by nejspíš ani nenašel členskou legitimaci“.

Boris Šťastný: „Není jednoduché najít člověka, který by řídil tak velkou organizaci, jakou je VZP. V ODS již tolik odborníků na zdravotnictví nemáme.“Poslanec Šťastný zdůvodnil výběr Kabátka tím, že se „nehledala politická osoba, ale schopný manažer“. „Potřebovali jsme manažerské řešení. Pan ministr Heger ho (Kabátka – pozn. red.) zná a úspěšně spolupracovali. Kabátek má zkušenosti s řízením velkých celků, které měl na ministerstvu na starosti. V jeho gesci byly přímo řízené organizace, například všechny fakultní nemocnice. Příjmy těchto institucí se pohybují kolem 40 miliard korun a pracuje v nich na 35 tisíc lidí. Není jednoduché najít člověka, který by řídil tak velkou organizaci, jakou je VZP. V ODS již tolik odborníků na zdravotnictví nemáme,“ reagoval Šťastný na námitky opozice ohledně chybějících zkušeností Kabátka s řízením velké instituce.

I z „topky“ zaznívají hlasy, že Kabátek rozhodně není figurou, která by dokázala tahat za nitky ve straně. Jak uvedla členka správní rady VZP Patricie Kotalíková (TOP 09), z prezentace Kabátka před volbou měla pocit, že „je to manažer, ale ne vyloženě politická osoba“. Osobně se s ním však nezná.

Kabátek na ministerstvu zdravotnictví pracoval šest let, do úřadu přišel s tehdejším ministrem Tomášem Julínkem (ODS). Zdá se, že i pro ministra Hegera je Kabátek přijatelným řešením za dosavadního ředitele VZP Pavla Horáka. Podle důvěryhodného zdroje z blízkosti ministra v něm Heger vidí schopného ekonoma, který pojišťovnu povede efektivněji a zlepší spolupráci s nemocnicemi i samotným ministerstvem.

Během dosvadního angažmá prý Kabátek dovedl „perfektně řídit fakultní nemocnice, i za situace, kdy musel jednat se sociálními demokraty“. Podle zdroje ČESKÉ POZICE se Kabátek dokázal dohodnout s kýmkoliv z politického spektra.

Ve hře byl i Nosek

Ač je pravděpodobně Kabátek pro Hegera přijatelná osoba, na post šéfa VZP měl ministr vlastního koně. Byl jím jeho bezpartijní náměstek pro zdravotní pojišťění Petr Nosek. Politická dohoda však dosadila Hegerova muže na místo předsedy správní rady, na které rezignoval Šnajdr.

„V čele ředitele VZP bych si určitě představovala někoho jiného. Velmi dobře bych si tam dokázala představit pana inženýra Noska, protože má výborné zkušenosti jak z pozice ředitele krajské pobočky VZP (pro Královéhradecký kraj – pozn. red.), tak i z pozice náměstka. A hlavně, je to nestraník. To, že se na místo ředitele nedostal Nosek, byla věc vyjednávání TOP 09 a ODS. ODS nechtěla pustit post ředitele VZP,“ vysvětlila pro ČESKOU POZICI Kotalíková, která je členkou zdravotního výboru Poslanecké sněmovny.

Jakmile se změní vládní garnitura, je docela reálné, že se opět objeví snaha vedení VZP vystřídatOpoziční politici vesměs kritizují veškeré aspekty výměny vedení pojišťovny. Mnozí tvrdí, že mělo být na post ředitele vypsáno výběrové řízení, aby byl proces volby transparentní. S tím nesouhlasí například poslanec Jiří Skalický (TOP 09). Poukázal, že historicky byla volba ředitele vždy tajná. „Výběrové řízení by nebylo vhodné ani z časového hlediska. Ministerstvo ani VZP si v tomto stavu nemohou dovolit další měsíce spekulací,“ dodal.

ČSSD se přirozeně nezamlouvá, že k dohodě došlo v zákulisí, mimo správní radu VZP. „Můžeme protestovat, můžeme nadávat, ale to je tak jediné, co s tím můžeme do příštích voleb dělat,“ napsal ČESKÉ POZICI sociálnědemokratický poslanec Jiří Koskuba. Jinými slovy, jakmile se změní vládní garnitura, je možné, ba docela reálné, že se opět objeví snaha vedení největší tuzemské zdravotní pojišťovny vystřídat.

Fantom Kabátek

Kabátkovým hlavním zadáním je zlepšit komunikaci mezi ministerstvem a VZP, kde zuřila v poslední době tichá válka. Bude muset také sjednat nové smlouvy s nemocnicemi a pokračovat přitom v Hegerově politice rušení akutních lůžek a jejich převádění na lůžka následné péče. S touto variantou přitom opozice nesouhlasí. Kabátek také hovořil o tom, že se musí zlepšit správa pohledávek s cílem efektivněji je vymáhat.

To, že Kabátek je jakýmsi fantomem zdravotnictví, o kterém s nadsázkou nikdo nikdy neslyšel, bylo jedním z argumentů opozičních členů správní rady VZP proti osobě nového šéfa. Poslanec Skalický jim na tuto výhradu vzkazuje: o Kabátkově jméně se spekulovalo několik dní dopředu, a tudíž si každý mohl zjistit informace v předstihu. Každopádně od 1. prosince, kdy se v ředitelské kanceláři VZP vystřídá stráž, budeme o Zdeňku Kabátkovi slýchat všichni a pravidelně. Zbývá doufat, že se potvrdí jeho pověst erudovaného finančníka z ministerstva zdravotnictví.