Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obavy Occupy Wall Street potvrzeny! Ekonomice vládne 147 společností.

  7:21

Dle studie Švýcarského federálního technologického institutu ovládá „super skupina“ nadnárodních korporací 40 procent globální ekonomiky.

Studie tří odborníků na složité systémy, Stefanie Vitaliové, Jamese B. Glattfeldera a Stefana Battistona, ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu, potvrdila obavy newyorské iniciativy Occupy Wall Street. Dle závěrů švýcarských odborníků 147 nadnárodních společností ovládá 40 procent globální ekonomiky.

Studie švýcarského institutu je první, která se nikoli na základě ideologie, ale empirických dat snaží popsat globální mocenskou síť. Spojuje matematické modely používané pro výzkum přírodních systémů s veškerými dostupnými údaji o korporátních společnostech, aby zjistila vlastnictví nadnárodních společností. „Realita je příliš složitá, a proto je nutné se vyhnout všem dogmatům, ať už konspiračním teoriím nebo volného trhu. Naše studie vychází z reality,“ prohlásil James Glattfelder, jeden z autorů studie.

Podobné předchozí studie sice také ukázaly, že nadnárodní korporace vlastní velkou část globální ekonomiky, zahrnovaly však nižší počet těchto společností a opomíjely nepřímé vlastnictví. Proto nedokázaly stanovit, jak ovlivňují globální ekonomiku – například zda je kvůli tomu více, či méně stabilní.

Studie odborníků ze švýcarského institutu je první, která se nikoli na základě ideologie, ale empirických dat snaží popsat globální mocenskou síť

Curyšský tým vyšel z databáze společnosti Orbis z roku 2007, v níž je 37 milionů společností a investorů z celého světa. Z ní pak vybral 43 060 nadnárodních společností a vlastnické podíly, jež je propojují. A následně vytvořil model, z nějž vyplynul počet společností, které kontrolují jiné prostřednictvím akcií a jejich výnosy, čímž zmapoval strukturu ekonomické moci.

Tato struktura odhalila rozhodujících 1318 vzájemně vlastnicky propojených společností – každá z nich se dvěma nebo více firmami, průměrně s dvaceti. Po dalším výzkumu vlastnické sítě tým tří curyšských odborníků zjistil, že mnoho společností je propojeno se „super skupinou“ 147 nadnárodních, ještě víc vzájemně provázaných korporací. A ty kontrolují 40 procent globální ekonomiky. Většinu z nich tvoří finanční instituce, mezi prvními 20 je například Barclays Bank, JP Morgan Chase či Goldman Sachs.

Dle Glattfeldera „méně než procento nadnárodních společností kontroluje 40 procent světové ekonomiky“. A v podstatě tím potvrzuje tušení iniciativy Occupy Wall Street, dle nějž procento nejbohatší lidí ovládá většinu světového bohatství. „Super skupina“ však nemusí být důsledkem nějakého spiknutí. Skutečnou otázkou totiž je, uvádí se ve studii, zda dokáže společně uplatňovat politickou moc.

A vyvstávají i dvě další otázky, o nichž se však studie nezmiňuje:

  • Není 147 společností příliš mnoho, aby se udržela v tajnosti jejich případná dohoda?
  • Nemůže tomu být však například tak, že si sice na trhu konkurují, ale jednají ve společném zájmu?

Top 50 společností ze 147 nadstandardně propojených nadnárodních korporací

1. Barclays Bank
2. Capital Group Companies
3. FMR Corporation
4. AXA
5. State Street Corporation
6. JP Morgan Chase & Co
7. Legal & General Group
8. Vanguard Group
9. UBS
10. Merrill Lynch & Co
11. Wellington Management
12. Deutsche Bank
13. Franklin Resources
14. Credit Suisse Group
15. Walton Enterprises
16. Bank of New York Mellon
17. Natixis
18. Goldman Sachs Group
19. T Rowe Price Group
20. Legg Mason
21. Morgan Stanley
22. Mitsubishi UFJ Financial Group
23. Northern Trust Corporation
24. Société Générale
25. Bank of America Corporation
26. Lloyds TSB Group
27. Invesco
28. Allianz
29. TIAA
30. Old Mutual Public Limited Company
31. Aviva
32. Schroders
33. Dodge & Cox
34. Lehman Brothers Holdings
35. Sun Life Financial
36. Standard Life
37. CNCE
38. Nomura Holdings
39. The Depository Trust Company
40. Massachusetts Mutual Life Insurance
41. ING Groep
42. Brandes Investment Partners
43. Unicredito Italiano
44. DepositInsurance Corporation of Japan
45. Vereniging Aegon
46. BNP Paribas
47. Affiliated Managers Group
48. Resona Holdings
49. Capital Group International
50. China Petrochemical Group Company

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!