Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odnese příští bouře děravou koaliční střechu?

  15:16

Pokud se ODS, TOP 09 a Věci veřejné napadají při každé příležitosti a téměř v přímém přenosu, ztratily vzájemnou důvěru a pud sebezáchovy.

Petr Nečas (první zleva) je křehkým premiérem s křehkou ODS za zády a „oživení“ vlády by dohadoval s „těžkými vahami“: Miroslavem Kalouskem (TOP 09, druhý zprava), Vítem Bártou (VV, první zprava) a Radkem Johnem (VV, druhý zleva). foto: © ČTKČeská pozice

Již osm koaličních vlád měla od roku 1990 Česká republika. Až Nečasova to však dokázala během necelých tří čtvrtin roku dopracovat od jmenování až do vládní krize. Pokud se totiž koaliční partneři vzájemně napadají při každé vhodné příležitosti a takříkajíc v přímém přenosu, znamená to, že jeden v druhého ztratili důvěru a jako celek pud sebezáchovy. A to jsou v případě vlády symptomy krize. Historicky největší přesila vládní koalice nad opozicí ve sněmovně v poměru 118 ku 82 hlasům bude Nečasově koalici k ničemu, jestli jakýmsi zázrakem nepřijde k rozumu.

Teoretická hodnota projektu

Parafrázujeme-li Miroslava Kalouska, hodnota koaličního projektu a vládního programu je asi mnohem vyšší než osobní ostuda toho či onoho koaličního politika. Pokud je však osobních lapsů mnoho a měly by pokračovat, hodnota koaličního projektu se stane pouze teoretickou.

V praxi totiž bude vládní koalice, v níž si jdou ODS s TOP 09 a Věcmi veřejnými (VV) „po krku“, málo důvěryhodná, aby lidi získala pro reformy a koaliční projekt uskutečnila. Dle březnového šetření CVVM důvěřuje vládě a osobně jejímu premiérovi jen 29 procent občanů. A například ministrům Kalouskovi 21 a Alexandru Vondrovi čtrnáct procent dotázaných. Reformy ještě nezačaly, a už tohle!

Nemůže to však být jiné, jestliže koalice předvádí to, co předvádí. Minulou středu se sešla koaliční K9, na níž TOP 09 a VV požádaly o stažení Vondry z kabinetu kvůli jeho angažmá v případu ProMoPro, jejž krátce předtím znovu „ohřál“ server Euro.cz. Následovala prudká hádka mezi premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem a místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Kalouskem. Toho ODS podezírá, že nejen proti Vondrovi, ale i jejím regionálním „kmotrům“ nasměroval obávaný finanční analytický útvar svého ministerstva.

Konec dohody

Po diskrétním jednání předsedy TOP 09, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s Nečasem bylo posléze dohodnuto, že „topka“ nebude trvat na Vondrově demisi, pokud si druhý den ve sněmovně posype hlavu popelem, přijme za ProMoPro politickou odpovědnost, přestane mluvit o diskreditační kampani proti němu vedené. A prohlásí, že odstoupí, když policie něco zjistí. Schwarzenberg dokonce poté nadiktoval příteli Vondrovi do jeho projevu příslušné formulace a předseda poslaneckého klubu TOP 09 – Starostové Petr Gazdík v tomto duchu minulý čtvrtek ráno informoval své kolegy.

Pak však vystoupil s projevem Vondra a bylo po dohodě! Sice se omluvil, ale zároveň zaútočil na Kalouska, jenž označil jeho projev za arogantní. Gazdík na to Vondru vyzval, aby z vlády odešel, a „véčka“ se přidala. To vše „naživo“ v televizním přenosu. Dál to šlo ráz na ráz!

To, že se ministr obrany Alexandr Vondra může stát časem ve vládě skutečně neudržitelným, ví i ODS

Nečas z Bruselu vyzval Kalouska, aby se staral o svou agendu a neodvolával ministry, což mu nepřísluší. Během nedělní debaty v ČT zástupci TOP 09 a VV tlak na ODS vystupňovali. To ji však nejspíš semklo, a proto se pondělní výkonná rada za Vondru postavila a odmítla pokusy jakýchkoli jiných subjektů zasahovat do vnitřních záležitostí ODS. Kalousek reagoval replikou, že pro TOP 09 je cennější koaliční projekt než Vondrovo odvolání a že co se stalo, je ostudou ODS.

Další výpady

Ta toto úterý přešla do útoku a uspořádala hned dvě tiskové konference. Na první zaútočila na ministra zdravotnictví Leoše Hegera z „topky“, protože stále nepředkládá ucelený projekt reformy zdravotnictví. A na druhé ministr obrany Vondra informoval, že bude zřízen speciální úřad pro nákup zbrojní techniky, neboť za služby zprostředkovatelům přišel stát v uplynulých letech o 1,5 miliardy korun.

To byl další výpad proti Kalouskovi, jenž tvrdí, že armáda nemá kvalifikované vyjednavače a vyřazením zprostředkovatelů mnoho nezíská. Jedním z těchto zprostředkovatelů býval Omnipol a jeho někdejší šéf Richard Háva, Kalouskův osobní přítel.

Možná si v této souvislosti někdo v ODS vzpomene na pražský byt Kalouskových, anebo Euro.cz či někdo jiný přinese další podrobnosti z kauzy ProMoPro a „srdečná“ koaliční „výměna názorů“ v přímém přenosu bude pokračovat. Opozice s 82 hlasy ve sněmovně není s to vyvinout na koalici tlak, který by ji nutil se semknout.

Možná trapné divadlo

Naše koaliční krize je však také, a možná především, trapným divadlem. Meritum sporů lze vyřídit decentním jednáním, ale stěží vzájemnou a veřejnou skandalizací partnerů. „Topka“ samozřejmě ví, že dle ústavy navrhuje prezidentovi jmenování i odvolání člena vlády pouze premiér. V koaliční smlouvě je navíc zapsáno, že každou personální změnu projedná premiér s předsedou příslušné koaliční strany, a nikoli naopak!

To, že se Vondra může stát časem ve vládě skutečně neudržitelným, ví naopak i ODS. Aby to však pro ni bylo únosné, pokusí se s ním „spláchnout“ i nějakého ministra za TOP 09 a VV. Hovoří se o Hegerovi a ministru školství za VV Josefu Dobešovi, kteří leží ODS v žaludku.

Takhle kdysi premiér za ČSSD Miloš Zeman personálně obměnil víc než polovinu své vlády. To však byla vláda „smluvně opoziční“, a proto se o tom musel dohodnout jen s přítelem Václavem Klausem. Nečas je křehkým premiérem s křehkou ODS za zády a „oživení“ vlády by dohadoval s „těžkými vahami“ Schwarzenbergem, Kalouskem, Vítem Bártou a Radkem Johnem. Snadno by se mohla strhnout bouře a stejně jako sedláku Jírovi odnést děravou koaliční střechu.