Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odvolání Stanislava Mečla: Způsobil si ho sám svou zhrzeností?

  17:00

Náměstek nejvyššího žalobce Pavla Zemana prý neunesl fakt, že se nestal vrchním státním zástupcem v Praze.

foto: © ČTKČeská pozice

Po středeční „popravě“ Stanislava Mečla, náměstka nejvyššího žalobce Pavla Zemana, už i milovníkům černobílého vidění světa musí být jasné, že dělení soustavy státních zástupců na „hodné“ a zlé“ nefunguje. Dlouholetý Zemanův přítel Mečl, dosud vnímaný jako jeho pravá ruka, byl odstraněn s takovou rychlostí, že překvapení byli i pracovníci brněnské budovy, kde sídlí nejdůležitější návladní. (Na Zemanův návrh Mečla z funkce odvolal ministr spravedlnosti Pavel Blažek.)

Ani jeden z klíčových aktérů zatím nenabídl uspokojivé vysvětlení. Zeman zvolil pro svůj krok stejné odůvodnění jako v létě premiér Petr Nečas při odvolávání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) – ztráta důvěry, ke které přidal blíže neurčené problémy v komunikaci. A proto se, stejně jako v červnu, množí spekulace, co bylo skutečnou příčinou Mečlova náhlého vynuceného odchodu.

Může za to „Cattani v sukních“?

Na pravé důvody se poptávala i ČESKÁ POZICE. Mezi lidmi zainteresovanými v justičním prostředí je zatím favoritem následující vysvětlení: Mečl neunesl fakt, že se nestal vrchním státním zástupcem v Praze. Do této funkce byla letos v červenci jmenovánaLenka Bradáčová. Všichni aktéři – Zeman, Mečl i Bradáčová – takové vysvětlení odmítají, nicméně jiné relevantní zdůvodnění zatím neposkytují.

Tato interpretace má mezi všemi dalšími spekulacemi tu výhodu, že pro ni hovoří některá fakta. Mečl se při svém krátkém působení na Vrchním státním zastupitelství důsledně snažil odstraňovat lidi spojené se svým předchůdcem a zároveň nástupcem Vlastimilem Rampulou. Šlo zejména o návrh na odvolání Rampulova náměstka Libora Grygárka, šedou eminenci úřadu, o níž kolovaly legendy, že je ve skutečnosti mocnější než jeho šéf. Vedoucích funkcí zbavil také klíčové pracovníky odboru, který se zabývá korupcí a hospodářskou kriminalitou – šéfku Marcelu Kratochvílovou a její dva blízké spolupracovníky Borise Havla a Ladislava Letka.

Pro připomenutí: Vloni v říjnu tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal Rampulu a dočasným vedením pražských žalobců pověřil Mečla. Rampula se však odvolal, a po verdiktu Městského soudu v Praze, který Pospíšilovo rozhodnutí zrušil, se letos v únoru do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze vrátil. Definitivně Rampula skončil v červnu, kdy dal Pospíšilovi za pravdu Nejvyšší správní soud.

Naproti tomu Bradáčová se po svém nástupu zase zbavila některých lidí, které do úřadu dovedl právě Mečl. Ten tak mohl mít oprávněný pocit, že jeho působení v Praze jen umetlo cestičku někomu jinému.

Mečl ve čtvrtek ke svému odvolání oficiálně uvedl: „Je skutečností, že se v posledních měsících lišily náhledy nejvyššího státního zástupce a mé na poslední vývoj v soustavě státního zastupitelství, některé personální otázky či další směřování veřejné žaloby.“ Rozhodnutí nadřízeného však prý respktuje.

Ticho v Brně

Stanislav Mečl se prý po opuštění Prahy stáhnul a příliš s vedením nekomunikovalMečl má z dob svého působení na pražském vrchním státním zastupitelství podstatný škraloup – divokou prověrku třaskavých spisů, kterou jeho lidé v únoru provedli na podřízeném Městském státním zastupitelství v Praze. Mezi vyžádanými kauzami byly údajně ty zcela nejcitlivější: případ spojený s bývalým ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (skandál ve Státním fondu životního prostředí), kauza exministra obrany Martina Bartáka (armádní zakázky na dodávky nákladních vozů Tatra bez výběrového řízení) a jiné armádní zakázky, nebo obchody mezi společností ČEZ a plzeňskou Škodou. Už tehdy bylo možné zaslechnout informaci, že Zeman z této přepadové akce Mečla vůbec neměl radost, a dal to svému příteli a někdejšímu spolužákovi dost důrazně najevo.

Jejich vztahy údajně ještě více ochladly po návratu Mečla do Brna. ČESKÁ POZICE zprostředkovaně získala vyjádření jednoho z pracovníků Nejvyššího státního zastupitelství, podle nějž se Mečl po opuštění Prahy stáhnul a příliš s vedením nekomunikoval. Potud je možná relevantní Zemanovo zdůvodnění Mečlova vyhazovu – údajná nekomunikace.

Pravé důvody se možná veřejnost nedozví (nejvyšší žalobce nemá ze zákona povinnost důvody pro odvolání náměstka upřesňovat). Pošramocené pověsti žalobců, jimž se Zeman a jeho lidé snažili vrátit prestiž, to ovšem nepomůže.