Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odvolání Vlastimila Rampuly: Rozkladová komise vznesla výtky

  12:48

Právníci, kteří rozhodují o rozkladu žalobce Vlastimila Rampuly proti odvolání, navrhují ministrovi Pospíšilovi „procesní opatrnost“.

Dvě podstatnější výtky vznesla podle deníku Právo rozkladová komise k rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o odvolání vrchního státního zástupce z Prahy Vlastimila Rampuly. Jednou z výhrad byl nedostatečně určitý výrok o odvolání, jež komise podle Filipa Melzera, Pospíšilova náměstka, navrhuje zpřesnit. Tou druhou je doplnění výslechu Rampulovy podřízené Marcely Kratochvílové.

Pospíšil Rampulu odvolal z funkce na konci července. Ten podal proti ministrovu rozhodnutí takzvaný rozklad neboli odvolání. Případ nyní vyhodnotilo tucet právníků v rozkladové komisi, jež je jakýmsi poradním orgánem ministra. Poslední slovo, zda odvolání platí, či nikoli, ale bude mít v tomto správním řízení opět Pospíšil.

Podle Melzera dosud není jasné, zda se řízení o Rampulově odvolání vrátí zpět na začátek, nebo ministr Pospíšil vyhoví výtkám rozkladové komise sám. Takovou možnost mu správní řád, podle něhož se v zásadě řízení vede, dává. Ministr má na vybranou i variantu se doporučeními rozkladové komise neřídit. Nejpravděpodobnější se zřejmě jeví možnost, že poznámky rozkladové komise sám vezme v potaz.

Pokud však ministr svůj původní výrok pouze potvrdí, hrozí, že by odvolání vrchního žalobce nemuselo obstát u správního soudu, kam se Rampula hodlá obrátit.

Možné komplikace by mohly nastat, kdyby z výslechu Marcely Kratochvílové, jež je ředitelkou odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, vyplynuly nové informace, kvůli nimž by bylo nutné vyslechnout další lidi. V takovém případě by zřejmě dokazování nebyl schopen ministr Pospíšil plně zvládnout, a odvolání Vlastimila Rampuly by se tak vrátilo o stupeň níže.

Jak se ČESKÁ POZICE dozvěděla od jednoho ze zdrojů, jenž si nepřál být jmenován, hlasitými stoupenci varianty, aby se Rampulovo řízení kvůli vzneseným výhradám vrátilo v podstatě na začátek, byli především dva členové rozkladové komise. Podle nepotvrzených informací šlo o advokáta Marka Görgese, jenž na ministerstvu dříve působil jako první náměstek bývalé ministryně Daniely Kovářové, a Petra Mlsnu, místopředsedu Legislativní rady vlády a náměstka místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (VV).

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...