Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Opakujeme, vědomě či nevědomě, co řekl či udělal někdo jiný

Jak se lidé, analogové bytosti, adaptují na rozvíjející se digitální svět? Jakou budoucnost v něm má demokracie a soukromí? I na tyto otázky se pokouší v rozhovoru odpovědět Luciano Floridi, italský filozof a oxfordský profesor filozofie informací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Benes

O úloze informace

Váš rozhovor je velmi podnětný. Zajímavé by bylo aplikovat i poznatky uvedené v knize: Informace o informaci (BEN. - Technická literatura, 2010). Infomace je totiž kategorie fyziky podobně jako energie. Z tohoto úhlu pohledu by pak některé úvahy mohly vypadat jinak. Mj. lze informaci také chápat jako odpověď na otázku a pak se dostaneme i k tomu, že nás řídí informace někým připravené za nějakým cílem. V ekonomice je to reklama, v politice předvolební sliby, atd. Politika i ekonomika žijí z toho, že v nás umí vyvolat otázky, na které nám pak dají připravené odpovědi, které nás směřují jimi zvoleným směrem. Pomůže nám pouze odstup a systémový pohled v hodnocení situace (to dá ale práci!), abychom nebyli manipulováni.

0/0
4.6.2017 11:41

J. Křivan

Re: O úloze informace

Problém je v tom, že odstup a systémový pohled nemůže člověk uplatňovat v celém rozsahu svého bytí, takže nakonec platí ten titulek.

0/0
4.6.2017 15:00