130 let

| foto: archiv ODSČeská pozice

Osmnáct vizionářů ODS, panoptikum politických mrtvol

  •   14:13

Bylo nebylo, občanská demokracie mínila týmově nastínit vizi nejméně na desetiletí. Ten tým je neopakovatelný. Vzpomínáme. 

Jsou tomu na den přesně čtyři roky. Občanští demokraté prorocky pojmenovali jeden z nejpodstatnějších problémů naší země:

„ODS nechce a nemůže pouze pasivně komentovat, že důvěra v politiku a politiky upadá. Lidé pociťují, a já s tím souhlasím, že se politika vyprazdňuje (…). Na příštím kongresu musí občanští demokraté představit vizi pro nejméně dalších deset let. Proto jsme se rozhodli vytvořit tým, který na formulaci takového výhledu bude pracovat,“ pravil předseda ODS.

Tím předsedou tehdy nebyl nikdo jiný než Mirek Topolánek. A na přiloženém videu si zájemci mohou prohlédnout celý jeho tehdejší tým, stvořený k formulaci nejpravicovějších idejí moderního Česka. Předem upozorňujeme: úvodní obrázek ani video nejsou technologickou mystifikací. Nikoli, zachycení pánové opravdu ve vrcholné politice existovali, hovořili, konali, a hlavně se skutečně cítili být povolanými, kteří naleznou stezky pro příštích deset let. Nejméně. Nazvali to Vizí 2020.

V politické vřavě dnešních dní je čas pro krátkou vzpomínku na ně, uvozenou snad jen omšelým moudrem, že čas je milosrdný.

Jak se tedy zachyceným gentlemanům v následujících měsících a letech dařilo?

ODS: Vize 2020

Mirek Topolánek

Celou vrcholovou kariéru ideově konzistentní: jak Pénelopé Odysseovi byl věrný jediné politické ideji, která nesla jméno Marek Dalík. Čtyři měsíce po představení týmu vizionářů se rozpovídá pro časopis Lui, načež ho straníci odklidí z pozice předsedy. Rok poté se stane šéfem Teplárenského sdružení. V roce 2013 ještě zkusí rozložit ODS budováním pravicové konkurence zaštítěné jménem svého někdejšího úhlavního nepřítele Václava Klause. Jenže po boku Jany Bobošíkové a jejího jedinečného spolku sestaveného Tomášem Hrdličkou, Karlem Hoškem a Ondřejem Palounkem nakonec ke škodě české pravice ani jeden z bývalých předsedů ODS nekandiduje.

David Vodrážka

Spatřujeme ho po Topolánkově pravici. Ideově konzistentní v tom, že se dokázal spolehnout na Tomáše Hrdličku. Ovšem ani výpomoc zákulisní hvězdy ODS a dohody s protějšky napříč republikou nedokázaly v roce 2010 přebít legendární Vodrážkův projev z hotelu Clarion, kterému se delegáti chechtali v přímém přenosu. Hvězda prvního místopředsedy ODS pohasla osm měsíců po představení Vize 2020. Od té doby už se soustředí spíše na svou Prahu 13, kupříkladu na pamětihodné transakce typu Key Investments.

Petr Tluchoř

Topolánkův nejvěrnější spolupracovník, tentokrát po jeho levici. Šéf poslanců ODS bude Topolánkovi i nadále tak loajální, že s kolegy Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem, dalším z Topolánkových „vizionářů“, neopomene měsíce a roky okopávat kotníky Topolánkova nástupce Petra Nečase. Premiér a předseda ODS Tluchořovu vytrvalost ocení. Konkrétně „standardním politickým dealem, já podpořím tebe, ty podpoříš mě“ (copyright Petr Nečas), z nějž povstanou nabídky na práci ve státním sektoru za to, že už Nečasovi dají pokoj (a nechají místo sebe do sněmovny nastoupit Romana Pekárka, který se vzápětí odebere do vězení). Olomoucký návladní Ivo Ištvan to vyhodnotí jako korupci, leč Nejvyšší soud na podzim 2013 vyhlásí, že český poslanec je tvorem nezkorumpovatelným. Když nevyjde plán vylézt zpět do vrcholové politiky po zádech dvojice Klaus-Topolánek, vrátí se Tluchoř zase k ODS a promluví alespoň do sestavení její středočeské kandidátky.

Petr Gandalovič

Pár týdnů po představení Vize 2020 si bude pohrávat s myšlenkou nahradit Topolánka v čele ODS. Před „obrodným“ kongresem 2010 se včas přidá na stranu Nečase a pomůže rozbít dohody Tomáše Hrdličky, Pavla Dlouhého, Ivo Rittiga a spol. Po volbách se stane velvyslancem v USA. Ištvan ani jiný z jeho kolegů v tomto případě nemá k dispozici žádné odposlechy ani jiné indicie, že by snad šlo o obchod quid pro quo. Neboli: „Gandalf“ se o svůj post v New Yorku bát nemusí.

Martin Říman

Také on bude Nečasovi pomáhat s kongresem, například veřejnými vzkazy, že lidé jako Martin Kuba z jihočeské sádky Pavla Dlouhého nemají ve vedení ODS co dělat. A také on posléze obdrží interesantní místo – šéfporadce premiéra Nečase. Po čase se rozejdou a Říman už obohatí veřejný prostor pouze tak břitkými úvahami na téma médiokracie, že by se za ně nemuseli stydět ani v revue Protiproud.

Martin Kocourek

Nikomu nikdy nevadil, a tak mohl proklouznout vyššími patry politiky prakticky nepovšimnut. Jenže ačkoliv se mu do Nečasovy vlády dvakrát nebude chtít, šéf ODS ho nakonec pro resort průmyslu a obchodu přemluví. Kocourkův nezapomenutelný odchod z politické scény ponese navždy heslo „odklánění“.

Marek Šnajdr

Viz Petr Tluchoř. Dlužno podotknout, že při zmíněném sestavování středočeské kandidátky ODS pro volby 2013 se jejich cesty rozejdou. Na jak dlouho?

Alexandr Vondra

Úspěšná tvář obrodného kongresu 2010. Jeho politický pád je spojen s aférou ProMoPro, po níž už ve vrcholové politice spíše paběrkuje. Karel Schwarzenberg si ho bude přát jako velvyslance v Izraeli, letní pád Nečasovy vlády však tyto plány zhatí. A tak se 1. října 2013 stane ředitelem Centra transatlantických vztahů institutu CEVRO. O tomto institutu bude ostatně ještě příležitost se zmínit.

Daniel Petruška

Jeho čtyřleté působení ve sněmovně ocení voliči v roce 2010 vykroužkováním z prvního místa kandidátky na šesté, načež čerstvý exposlanec zkusí ještě u svých kolegů zalobbovat, aby sněmovnu opustili a přenechali své místo jemu. Vrátí se k podnikání a nechá si narůst vlasy.

Petr Bendl

Další ideový držák občanských demokratů. Už v době týmu Vize 2020 měl za sebou minulost úhlavního Topolánkova protivníka jakož i oddaného Topolánkova spojence, stejné veletoče předvede i ve vztahu k Nečasovi. I díky Šnajdrovi se mu na podzim 2013 podaří udržet si post středočeské volební jedničky. Na příštího předsedu ODS, kterému může záda opět krýt i do nich bodat, tak bude čekat ve sněmovních lavicích.

Radim Zika

Šéf Pozemkového fondu, kam si nejprve přivede Michala Frydrycha, spojeného s několika podezřelými transakcemi, nebo dvaadvacetiletou přítelkyni hokejového arcimága Aloise Hadamczika, jíž vyplatí tučné sumy za ekonomické poradenství, pro kteréžto však dívka nemá vzdělání. Po těchto a dalších sporných rozhodnutích ve funkci skončí. A v ODS nejspíše taky.

Petr Nečas

Starší anekdota praví, že nejlepším předsedou ODS by byl Miroslav Kalousek a nejlepším předsedou KDU-ČSL Petr Nečas. Nečas je v týmu vizionářů stále vnímán jako ten široko daleko nejslušnější muž, který klade pamětihodný důraz na rodinný život. Ještě měsíc po tiskovce rozešle vánoční přání podepsané manželkou i jejich čtyřmi dětmi. Leč na jaře 2010 se stane lídrem ODS, následně premiérem, načež na Úřadu vlády ČR zaměstná svou milenku Janu Nagyovou. Za její dřinu o víkendech (úkolování Vojenského zpravodajství, najímání sledovačky na paní Nečasovou a podobně) jí vyplácí tučné odměny z peněz daňových poplatníků. Vánoční SMS už nerozesílá. Rozpadne se mu rodina, rozpadne se mu vláda a nakonec zamíří, kam jinam, do institutu CEVRO. Na rozdíl od Šnajdra a Tluchoře stále může chovat naději, že u soudu vysvětlí, jak to bylo s tím „standardním politickým dealem“.

Ivan Langer

Vlivná šedá eminence ODS patří do skupiny vizionářů, kterou voliči pošlou mimo celostátní politiku, než by řekl švec – v roce 2010 bude ve svém Olomouckém kraji vykroužkován. I tak si ale bude udržovat vliv v zákulisí ODS, a v roce 2012 se pokusí vrátit na viditelnější pozici. Nikoli na kapitánský můstek, nýbrž do lodní strojovny, jak označuje Výkonnou radu ODS. Delegáti kongresu však pro jeho sebeobětování jaksi nenaleznou pochopení. Coby šéf správní rady institutu CEVRO je faktickým zaopatřovatelem Nečase a Vondry.

Tomáš Julínek

A další, kdo bude voliči oceněn do roka po odhalení Topolánkovy sestavy vizionářů. Někdejší ministr zdravotnictví přijde v listopadu 2010 o senátorské křeslo. Protikorupční policie se bude zabývat jeho tendrem na leteckou záchrannou službu, případ nakonec odloží. Po odchodu z ministerstva začne Julínek spolupracovat s vlastníky firmy, která v tomto tendru uspěla.

Walter Bartoš

Patnáct let za ODS poslancoval, v roce 2013 se rozhodne nekandidovat. Jeden z mála, jehož konec v politice není poznamenán žádnou aférou.

Pavel Drobil

Další jitřní hvězda ODS, která uspěje na kongresu v roce 2010, a další Nečasův ministr, který skončí kvůli aféře. V Drobilově případě půjde o jeho poradce Martina Knetiga a kauzu ve Státním fondu životního prostředí, na níž si vybuduje politickou kariéru pozdější senátor Libor Michálek. Po předčasném ukončení volebního období si dá od nejvyšší politiky time-out.

Jan Vidím

Letitý inventář ODS, ve sněmovně strávil ještě o čtyři roky déle než Bartoš. Přítel Martina Bartáka a Ondreje Páleníka skončí s politikou poté, co ho jeho středočeská ODS na podzim 2013 zařadí na třinácté (tedy jasně nevolitelné) místo kandidátky.

Marek Benda

Ecce, homo ODS! Benda je podivuhodný politický úkaz. Silně nepopulární mezi politickými odpůrci ODS, dokonce silně nepopulární i mezi řadou členů této strany. A přesto je nejdéle sloužícím poslancem vůbec! Při posledních dvou kandidaturách se dokonce do sněmovny dostal jen díky preferenčním hlasům. Pokud někdo reprezentuje občanskou demokracii a vůli jejích voličů, je to právě Marek Benda.

Vskutku, z osmnácti vrcholných představitelů ODS, kteří malovali desetileté vize, přežili do dnešního dne v celostátní politice dva. Ptát se, zda v Česku neexistuje strana, která by za pouhé čtyři roky prošla tak radikální obměnou svých elit, je řečnění. Topolánkova ODS plná vizionářů se nacházela na konci volebního období, v němž disponovala důvěrou 35 procent voličů. Dnešní ODS má za sebou nejhorší výsledek v historii, necelých osm procent.

Před lednovým kongresem strany se bezpochyby objeví řada interpretací, kdo za to může. Mimo jiné to budou média, Babiš s Okamurou, nepřející prezidenti; jistě si vyslechneme projevy od lidí blízkých Miroslavě Němcové, že se ODS dostatečně nezbavila fasády dalíkovsko-janouškovských manýrů, které do jisté míry reprezentovala i Nagyová; a pak projevy lidí blízkých dvojici Martin Kuba – Jiří Pospíšil, že se má konečně přestat s dělením na čisté a špinavé…

Neměl by však být neslyšen ještě jeden argument: Občanští demokraté mají evidentní problém svou elitu nahradit – silné a respektované osobnosti by se daly spočítat na prstech jedné ruky. A také – chybí vize, neboť chybějí všichni ti obětaví vizionáři.

Autor: Jakub Kalenský
  • Vybrali jsme pro Vás