130 let

| foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone4Česká pozice

Osud státních úředníků: Inspirují se politici doporučením OECD?

  •   9:53

Z vyjádření lídrů politických stran lze usuzovat, že pro řadu z nich je přijetí zákona upravujícího postavení státních úředníků jednou z priorit.

Jedním z restů, které zůstaly po Nečasově vládě, je přijetí zákona, který by upravoval postavení státních úředníků. Bývalý premiér sliboval, že norma zvýší kvalitu veřejné správy, zajistí její profesionalizaci, odpolitizování a také „prostupnost mezi státní správou a samosprávou“.  Zákon měl nejen zlepšit fungování státní správy – jeho přijetí je navíc jednou z podmínek pro čerpání evropských fondů od začátku příštího roku.

Pokud by vláda nepadla a nebyla rozpuštěna Poslanecká sněmovna, je pravděpodobné, že by právní paskvil, tedy zákon o státních úřednících připravený za vlády Petra Nečase (ODS), byl již přijat. Jenže se tak nestalo.

Proč ve spojení s normou používáme tak hanlivá slova? Protože by nepřinesl odpolitizování státní správy. Úředníci by ani po přijetí zákona neměli podmínky pro stabilní a profesionální výkon služby, i nadále by byli odměňovaní za loajalitu, a nikoli za výkon. Norma systémově neřešila odměňování úředníků či nestanovovala povinnost vypisovat otevřená výběrová řízení s jasnými požadavky na uchazeče. Přijetím zákona by se nic nezlepšilo, pouze by se legalizovaly současné neduhy.

Z aktuálních vyjádření lídrů politických stran lze usuzovat, že pro řadu z nich je příprava návrhu zákona upravujícího postavení státních úředníků jednou z priorit. Doufejme jen, že půjde o kvalitnější normu, než kterou odhlasoval Nečasův kabinet.

A když to nezvládneme sami...

Při přípravě nového návrhu zákona by se politické strany mohly inspirovat doporučeními OECD. Ministerstvo vnitra totiž s organizací jedná o vypracování rychlého zhodnocení a následné spolupráci v souvislosti se dvěma strategiemi, které se týkají veřejné správy. Samotný návrh zákona o úřednících sice nemá být předmětem analýzy, ta se však dotkne obecné kapitoly o postavení státních úředníků, která je v jedné ze strategií obsažena.

Ať již doporučení OECD najdou uplatnění v návrhu zákona, či nikoliv, dobrou zprávou je, že návrh zákona o státních úřednících ve znění, v jakém ho schválila Nečasova vláda, s největší pravděpodobností skončí nadobro v koši. Splní-li se totiž předvolební průzkumy, zvítězí ve volbách ČSSD. A ta ještě před rozpuštěním Poslanecké sněmovny představila vlastní návrh léčby státní správy.

Její varianta vycházela ze služebního zákona z roku 2002, který byl sice přijat, jeho účinnost však byla již šestkrát odložena. Oproti návrhu zákona o státních úřednících přitom pozměněný služební zákon splňuje základní cíl protikorupční strategie, kterým je depolitizace státní správy. Tedy minimálně dle názoru občanských sdružení, která se státní správou zabývají.

Autor: Kateřina Menzelová
  • Vybrali jsme pro Vás