Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pablo Hasél vedle Johna Lennona

Výzvu na podporu katalánského hudebníka Pabla Rivadully, známého pod uměleckým jménem Pablo Hasél, někdo nastříkal sprejem na Lennonovu zeď v Praze. foto: István Léko

Španělský rapper Pablo Rivadulla, známý pod uměleckým jménem Pablo Hasél, který vyznává krajně levicové hodnoty, má jít do vězení za urážky královské rodiny a podporu extrémistických hnutí. Výzvu na jeho podporu někdo nasprejoval na Lennonovu zeď v Praze.
  18:43

Svoboda slova po španělsku

Katalánský hudebník Pablo Rivadulla, známý pod uměleckým jménem Pablo Hasél (33), má jít za svůj názor do vězení. Původní délka trestu (dva roky za mřížemi a pokuta 30 tisíc eur) mu byla zkrácena na devět měsíců. Nestalo se to ale v Severní Koreji, na Kubě, v Íránu, v Rusku nebo v Číně, ale ve Španělsku, které je součástí Evropské unie. V zemi, kde vládne pokroková vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze. (Výzvu na jeho podporu někdo nastříkal sprejem na Lennonovu zeď v Praze.)

Španělská demokracie a právní stát jsou zřejmě v naprostém pořádku, jinak by podporu Hasélovi už dávno vyjádřili prezident USA Joe Biden, eurokomisaři, český ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo současný pražský primátor a „budoucí“ šéf české diplomacie za Piráty Zdeněk Hřib

Rapper, který vyznává krajně levicové hodnoty, má jít do vězení za urážky královské rodiny a podporu extrémistických hnutí. Bývalého španělského krále Juana Carlose označil za opilého tyrana a za šéfa mafie. Státní policii nazýval vrahy a Národní gardu obvinil z mučení a vraždění imigrantů. Hasél, který na Twitteru má více než 138 tisíc followerů, měl do věznice nastoupit v lednu, ale předtím se zabarikádoval na půdě vysoké školy.

Jeho případ ve Španělsku vyvolal debatu, kde jsou hranice svobody slova. Otevřený dopis na jeho podporu podepsalo více než 200 známých Španělů, třeba režisér Pedro Almodóvar či herec Javier Bardem. Ale španělská demokracie a právní stát jsou v naprostém pořádku, jinak by podporu Hasélovi už dávno vyjádřili prezident USA Joe Biden, eurokomisaři, český ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo současný pražský primátor a „budoucí“ šéf české diplomacie za Piráty Zdeněk Hřib.

Autor:

Mohlo by vás zajímat