Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paggio a ČSSD: Chceme větší nezávislost generální inspekce

  4:56

Osvědčeným způsobem jmenování šéfa generální inspekce je podle poslance Věcí veřejných Viktora Paggia pojistka v podobě souhlasu prezidenta.

K návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) mají výhrady Věci veřejné (VV). A navzdory tomu, že jde o materiál odsouhlasený vládou, v níž mají své ministry. Poslanec VV a místopředseda výboru pro obranu a bezpečnost Viktor Paggio chce upravit způsob volby šéfa GIBS. Možná se nechal inspirovat článkem ČESKÉ POZICE, který upozorňoval, že nastavený model volby ředitele generální inspekce nemusí být ideální.

„Budu navrhovat, aby byl ředitel jmenován na návrh vlády prezidentem. Tato změna je nutná, protože se dramaticky promítne do nezávislosti úřadu. Zítra budeme bojovat o duši úřadu,“ řekl ČESKÉ POZICI Paggio, jemuž se nelíbí současná podoba návrhu. Ta přiznává pravomoc navrhovat šéfa GIBS vládě. Po projednání ve výboru pro obranu a bezpečnost vhodného kandidáta jmenuje premiér. Paggio se domnívá, že by tak vládnoucí elita mohla ředitele GIBS jmenovat a odvolávat ze dne na den. Podle něho je proto nezbytné přiblížit se spíše praxi na Nejvyšším kontrolním úřadě, jehož šéfa a zástupce jmenuje na návrh Poslanecké sněmovny prezident republiky.

Velké rozčarování

Velké rozčarování způsobil Paggiův postoj k vládnímu návrhu především v ODS. „Nejsme v anarchii. Koalice měla v případě tohoto zákona hlasovat jednotně. Jde přeci o vládní návrh zákona,“ řekla ČESKÉ POZICI Jana Černochová, poslankyně ODS a místopředsedkyně výboru pro obranu a bezpečnost. Podle ní jsou občanští demokraté připraveni debatovat o různých možnostech, požadavek Viktora Paggia však musí odrážet názor celého klubu VV.

A zde lze očekávat problém. Z Paggiova vyjádření totiž vyplývá, že s hlasy spolustraníků může počítat. „Nejdříve si počkám, jak to dopadne v úterý. Pokud uslyším argumenty, proč by to nemělo být, jak navrhuji, tak to budu akceptovat. My jsme o tom krátce hovořili na klubu. Sdělil jsem kolegům svůj názor na jmenování šéfa generální inspekce. Měl jsem jejich podporu a s touto podporou také jdu na jednání,“ dodal Paggio.

V roli oponenta vládního návrhu nejsou „véčkaři“ osamocení. Ani sociální demokrat a zpravodaj návrhu zákona Antonín Seďa, který má za úkol informovat poslance o postupu projednávání zákona a upozornit na stanoviska vlády a výborů, není se způsobem volby šéfa GIBS spokojen. Chtěl by zvýšit pravomoc poslanců při jeho jmenování. Dále požaduje, aby se kandidáty mohli stát soudci. „Schází mi tam prevence, aby mohla inspekce například navrhovat opatření ke snížení trestné činnosti příslušníků bezpečnostních sborů,“ dodal Seďa. 

Naopak Černochová se domnívá, že vládní návrh zaručuje dostatečnou nezávislost GIBS. Ačkoli se nebrání debatě o úloze prezidenta při jmenování čelních státních úředníků, rezolutně odmítá, aby se nesystémově vytahovala tato otázka pouze u ředitele generální inspekce a stranou byly ponechány další osoby, například policejní prezident.

Nesouhlasí také s nápadem stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce (ČSSD), který požaduje začlenit do působnosti generální inspekce městské a obecní policisty. Vládní návrh v současné době pokrývá trestné činy státních policistů, příslušníků vězeňské služby, celní správy a generální inspekce. Černochová je přesvědčena, že k rozšíření působnosti se může přikročit v budoucnu. Vzhledem k rychlému startu GIBS, jež by měla začít pracovat od 1. ledna příštího roku, není mnoho času.  

Vadí straník?

Podle nepotvrzených zprav je jmenování ředitele GIBS součástí „hradní dohody“, jež stanovila, že Věci veřejné fakticky vyberou policejního prezidenta a post šéfa GIBS obsadí ODSJako vždy největší boj se očekává při debatě o konkrétním jméně ředitele GIBS. V současnosti v médiích nejčastěji kolují tři adepti exnáměstek policejního prezidenta: Ivan Bílek, náměstek bývalého ministra vnitra Ivana Langera Jaroslav Salivar a pověřený ředitel policejní inspekce Dušan Brunclík, který údajně před rokem 1989 pracoval pro vojenskou kontrarozvědku komunistického režimu.

Podle nepotvrzených zprav je jmenování ředitele GIBS součástí „hradní dohody“. Ta stanovila, že Věci veřejné fakticky vyberou policejního prezidenta a post šéfa GIBS obsadí ODS. „Nemůžu to potvrdit, ani vyvrátit. Faktem je, že máme ministra, kterým je pan Kubice. Ten je široce přijímán všemi koaličními stranami,“ komentoval pro ČESKOU POZICI toto schéma poslanec Paggio. A dodal, že v obecné rovině jména, která bývají spojovaná s Ivanem Langerem, v jeho straně nenacházejí podporu.

Pokud by hradní model byl realistický, k ODS má podle Černochové nejblíže Jaroslav Salivar. Je členem občanských demokratů. Loni v květnu za stranu dokonce kandidoval do Poslanecké sněmovny v Plzeňském kraji. Neutrpěla by nezávislost GIBS jmenováním straníka? Na tuto otázku našla Černochová jednoduchou odpověď. „Podívejte se touto logikou na Ústavní soud a na jejího předsedu Rychetského,“ kontrovala politička odkazem na skutečnost, že v letech 1996 až 2003 byl Pavel Rychetský senátorem za sociální demokracii.

Související články:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!