Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pane Nečasi a spol., je toho právě dost!

  7:52

Výsledek kongresu ODS a nyní i způsob projednávání tří důležitých zákonů pravicového voliče zcela uzemnily.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Poslanecká sněmovna ve středu schválila daňový balíček, kterým se od příštího roku mají zvyšovat sazby DPH na 15 a 21 procent. Poslanci také přehlasovali veto prezidenta Václava Klause k prováděcímu zákonu nutnému pro start důchodové reformy. A po půlnoci prošly rovněž církevní restituce, které do Poslanecké sněmovny vrátil Senát. O situaci ve vládní koalici, která hlasování předcházela, jsme psali v článku Konec rebelie: Tluchoř, Fuksa, Šnajdr zabalí poslanecký mandát. Událost, a nejen tu, komentuje spolupracovník ČESKÉ POZICE Patrik Nacher.

KOMENTÁŘ Patrika Nachera / Nevím, jestli nežiju v jiné zemi než naši politici, ale mám pocit, že mi jako voliči vůbec nerozuměli a nerozumějí. Jako pravicově smýšlející člověk jsem, byť ve vzteku a se sebezapřením, přivítal výsledky nedávných voleb z toho úhlu pohledu, že rádoby pravicové strany dostaly řádnou lekci a začnou se chovat normálně. Výsledek kongresu ODS a nyní i způsob projednávání tří důležitých zákonů mě však zcela uzemnily.

Drtivou porážku si tyto strany přečetly tak, že i nadále chtějí v rámci takzvaného konsolidačního balíčku tvrdošíjně zvýšit nejen DPH, kde se už letos jasně ukazuje, že zvýšená sazba neznamená také zvýšený výběr daní. Hodlají zvýšit i jiné nepřímé daně, jako třeba daň z převodu nemovitostí (ze tří na čtyři procenta), kde se zdaňuje už pětkrát zdaněné a kde už dávno tato daň neměla, z liberálně konzervativního pohledu pravicové strany, existovat. No jo, ale ony se chtějí zvedat i daně přímé, zavedením další sedmiprocentní daně pro vysokopříjmové kategorie, a to už je opravdu fičák.

Politikům nestačí vyjádření lidí ve volbách, názory odborníků a ekonomů, výpočty, věcné argumenty, prostě si melou stále svou

Drtivou porážku si tyto strany přečetly také tak, že i nadále budou jako smyslu zbavené prosazovat nepromyšlenou penzijní reformu, ke které se už dnes nehlásí dokonce ani některé penzijní fondy (ING) a skepticky – a přitom správně a přesně – se k ní vyjádřil i ten nejzasvěcenější, kdo by měl být na barikádách této reformy jako první: předseda Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Politikům nestačí vyjádření lidí ve volbách, názory odborníků a ekonomů, výpočty, věcné argumenty, prostě si melou stále svou a chtějí spustit systém, který nemá ekonomickou ani finanční logiku a do něhož se může zapojit jenom neinformovaný blázen. A podobné je to i s církevními restitucemi.

Co je na všem ale úplně nejhorší, je způsob schvalování těchto tří naprosto klíčových norem, z nichž dvě míří daleko za aktuální volební období a ovlivní ekonomiku země i životy všech občanů na několik desítek let, ba na další generace. Tyto normy – mám na mysli zejména takzvanou penzijní reformu a církevní restituce – se přeci musejí schvalovat na základě širší shody společenské a politické! Nikoli na principu síly, náhody nebo doslova na základě oficiálně nevyřčené výzvy: „Hledáme 101. poslance. Značka: Nějak se domluvíme.“  Teď se bývalý ministr školství Josef Dobeš nechal přesvědčit, takže hurá, jdeme hlasovat!

Výsledek je pak tristní. Jedni nechtějí milionářskou daň, druzí jejím uzákoněním naopak limitují svoji podporu, ale zase nechtějí zvýšení DPH. Další se raději vzdají mandátu, někdo odejde ze sálu, aby snížil kvorum. Tihle se probudili ze spánku a zjistili, že pád vlády a hlavně předčasné volby za to nestojí, a tak budou hlasovat PRO, tamten věc korunuje rozhodnutím, že bude prostě PRO, aby se vyhranil vůči jinému, který už ovšem mezitím poslaneckou lavici opustil.

Zkrátka se hledá nebo se dobrovolně nabízí stoprvní poslanec, aby se schválily normy, které by za normálních okolností měly mít podporu 120, 130 poslanců, protože by měly být principiální, dlouhodobé, trvalé, smysluplné a důvěryhodné. Co se v této zemi musí stát, aby to pochopili i zvolení politici?

Jestli má tohle trvat ještě půldruhého roku, a ještě s nějakým šíleným prezidentem na Hradě...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!