Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pane premiére, možná jste se snažil... Elita detektivů má ale jiný názor.

  17:32

Představitelé policie i ministerstva vnitra ujišťují, že se odchodem profesionálů vyšetřování korupčních kauz nezpozdí. Skutečně?

Premiér Petr Nečas se diví, ministr vnitra Jan Kubice je překvapen... A tomu máme věřit? foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Velký poprask způsobila středeční zpráva ČESKÉ POZICE o odchodu elitních detektivů, kteří se zabývají vyšetřováním rozsáhlých korupčních kauz. Divil se premiér Petr Nečas, novinka to byla i pro ministra vnitra Jana Kubiceho. Opravdu o tak závažném problému nevěděli dříve? Nebo věděli, ale když se hromadné výpovědi vyšetřovatelů neprobíraly v médiích, tak to prostě nikoho nevzrušovalo? Anebo si objasnění předražených armádních zakázek či souvislostí týkajících se Opencard ve skutečnosti mnozí vlivní nepřejí? Nechť si odpoví každý sám.

Premiér Nečas dnes po jednání vlády konstatoval, že odchody vyšetřovatelů z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) považuje za vážný problém. „Měl jsem na to osobní jednání s ministrem vnitra. Dohodli jsme se, že pan ministr vnitra bude s některými z těchto detektivů osobně jednat, aby přesně zjistil, v čem je problém, a případně aby se ty problémy odstranily tam, kde jsou.“

Jenže ČESKÁ POZICE hovořila s některými z odcházejících detektivů a ti potvrdili, že o úmyslu opustit protikorupční polici své nadřízené informovali dopředu. Ministr vnitra Kubice, policejní prezident Petr Lessy, jeho náměstek Martin Červíček, který má na starosti službu kriminální policie a vyšetřování, i Tomáš Martinec, šéf protikorupční policie, tedy měli spoustu času, aby odchodům zkušených vyšetřovatelů zabránili. Nestalo se tak.

Nic se neděje?

Místo toho představitelé policie i ministerstva vnitra v médiích ujišťovali, že se odchodem profesionálů vyšetřování korupčních kauz nezpozdí. Opravdu? I premiér už připustil, že nový vyšetřovatel bude nejprve muset studovat metráky spisů, aby se s případem seznámil.

Detektivové tvrdí, že podali výpověď, protože jim nebylo umožněno efektivně vyšetřovat korupci. Svou roli jistě sehrály i platové podmínky.Nečas na dnešní tiskové konferenci vyslovil „zbožné přání“, totiž aby se odchodům profesionálů zabránilo tam, kde je to možné. Pan premiér si ale vzpomněl trochu pozdě. Společnost Centropol Energy, která je největším alternativním dodavatelem elektřiny a zemního plynu, odpoledne vydala  zprávu, že na pozici provozního ředitele zaměstná elitního detektiva Petra Vincenze. Vincenz rozhodně nebude mezi odcházejícími vyšetřovateli sám, kdo se dokáže prosadit v soukromé sféře.

Detektivové tvrdí, že podali výpověď, protože jim nebylo umožněno efektivně vyšetřovat korupci. A roli jistě hrají i platové podmínky. Stát si neuvědomuje, že kvalitní lidi musí také nadprůměrně zaplatit. S tímto problémem se zkušení vyšetřovatelé v privátním sektoru potýkat nebudou.

V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, který vysílala Česká televize 25. září, položil moderátor premiérovi dotaz, zda ho nechává v klidu, že je česká justice zatížena klientelistickými vazbami, korupcí a že odcházejí dlouholetí vyšetřovatelé závažných korupčních trestných činů. „Nenechává mě to v klidu, naopak já jsem se vždycky snažil i při svých jednáních s představiteli Bezpečnostní informační služby, s jejím vedením, vždycky apelovat na to, aby oni byli v rámci zákonů co nejotevřenější, aby skutečně nevznikal ani omylem dojem za vlády, v jejímž čele stojím, že se něco zametá pod koberec, nebo že se něco nepojmenuje,“ odpověděl Nečas.

Pane premiére, možná jste se snažil. Žádná z rozsáhlých korupčních kauz ale zatím nebyla dotažena do konce. A pokud budou vyšetřovatelé nadále psát výpovědi, nebude za chvíli nikdo, kdo by se těmto případům věnoval. Hovořit o snaze jen v televizi nestačí!

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...