Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pátá kolona kašpárků v ODS

  9:30

Klausův fanoušek Petr Štěpánek hodlá dál poctivě pracovat na destrukci občanských demokratů.

Členové ODS Pavel Bém (vlevo) a Petr Štěpánek. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/Peška Stanislav, www.ods.czČeská pozice

Jakkoliv v ČESKÉ POZICI ctíme zásadu, že do mrtvol se nekope, v případě Petra Štěpánka uděláme výjimku. I proto, že fyzicky je zjevně zcela v pořádku a svou sebevraždu zatím spáchal pouze v rovině politické.

Štěpánek se v posledních dnech zviditelňoval především díky Václavu Klausovi a jeho nerealizovanému projektu nového volebního subjektu. Bývalý člen rady pro Rozhlasové a televizní vysílání s velkou pompou oznámil odchod z řad ODS a vyhlásil participaci na čemkoliv, pro co se Klaus rozhodne. Stranickými dveřmi za sebou prásknul zejména rozhovorem pro oblíbené médium klausovců, Parlamentní listy.

V něm Štěpánek podrobně popsal všechny vážné důvody, které ho vedly k odchodu z ODS. A věru, nešlo o pouhopouhou naději na ustavení klausostrany. V ODS totiž prý docházelo k manipulacím na kongresu, členstvo bylo umlčováno vedením, ODS se stále více podobá Občanské demokratické alianci, volební lídryně Miroslava Němcová se chová směšně, bývalý předseda Petr Nečas se dopouštěl podrazů atd. Štěpánek v podstatě popsal totalitní stranu, kde div že nedochází k vraždám na objednávku.

Bez kandidatury zůstanu doma

Zhruba 16 hodin po zveřejnění tohoto Štěpánkova laskavého rozloučení s ODS si tentýž muž na svůj facebookový profil napsal tato slova: „Zůstávám v ODS. Klaus to prozatím odpískal, střet o podobu pravice se odkládá. Klausovců bude v ODS ještě třeba. Proč vyklízet pole těm, co ODS přivedli tam, kde dnes je.“ V jednom z komentářů pod statusem Štěpánek ještě vysvětlil, že odchod z ODS oznámil v situaci, kdy Klausovi a Mirku Topolánkovi kývnul na nabídku vést jednu z kandidátek, ale když už to exprezident stopnul, tak zůstane na palubě.

Vnímání reality se u vyznavačů Klausova kultu liší od toho většinového natolik výrazně, že už by ho leckdo ani vnímáním reality nenazvalNemá snad ani cenu příliš rozpitvávat bezcharakternost a bezpáteřnost Štěpánkova počínání, jež ostatně řada občanských demokratů vzápětí odsoudila. Komická je ale i fixní idea, že ODS „nás klausovce“ potřebuje. Jak je patrné, vnímání reality se u vyznavačů Klausova kultu liší od toho většinového natolik výrazně, že už by ho leckdo ani vnímáním reality nenazval. Přesto stojí za to vypíchnout, jak se klausovcům v ODS doopravdy daří.

V posledních letech se na budování Klausovy modly nejpoctivěji podíleli pražští poslanci Boris Šťastný a Pavel Bém. První už řady občanských demokratů raději opustil, když viděl, že stejně nemá šanci dostat se na kandidátku pro předčasné volby. U druhého je situace totožná, jen stranu dosud neopustil, ale vyhlásil, že už kandidovat „nechce“.

Sám Šťastný si o post ve vedení ODS raději nikdy neřekl. Bém ve vedení strany skončil před pěti lety, po kauzách spojených s pražským magistrátem skončil i ve vedení pražské ODS a jeho popularita ve straně dosáhla takových výšin, že někdejší předseda strany Topolánek hovořil do médií o tom, že si Bém potřebuje kandidaturou do sněmovny nejspíše zajistit imunitu. Zdá se, že v samotné ODS nejsou členové až tak přesvědčeni o Štěpánkově tezi, že jsou klausovci pro stranu nezbytní.

Poněkud odlišný názor na tuto nepostradatelnost mají i voliči, jak se ukázalo v roce 2010 u samotného Štěpánka. V Královéhradeckém kraji kandidoval jako dvojka, ovšem voliči ho vykroužkovali mimo pozice, z nichž se občanští demokraté dostávali do sněmovny. Sám Štěpánek pak napsal půvabný článek o tom, jak udílení preferenčních hlasů ničí demokratický systém.

Po nás ať přijde potopa!

Hypertrofovaný pocit vlastní důležitosti je snad možné pochopit u samotného Václava Klause, který přeci jen pro Českou republiku něco udělal, byl jejím premiérem i prezidentem. Když se tento pocit vyskytuje i u lidí, jejichž jedinou kvalifikací je Klausovi přikyvovat, působí to poněkud směšně.Zůstávat v ODS a chovat se podle hesla „čím hůř, tím líp“, se jeví poněkud nechutné

Nevysvětlitelné je už to, že se ve straně rozhodl zůstat Bém, který ODS ve stejném médiu jako Štěpánek označil za mrtvou stranu zaměřenou na pokrytecký populismus, a vyhlásil podporu Klausova projektu „všemi prostředky“. Co chce v ODS pohledávat po svých výrocích Štěpánek, je pochopitelné ještě méně.

Racionální vysvětlení je jediné: klausovci se budou snažit ODS rozložit zevnitř. Budou pokračovat v očerňování vedení strany, přičemž jejich vyloučení bude téměř znemožněné – už nyní překrucují realitu a pofňukávají, že lidé jako Tomáš Hrdlička jsou vylučování jen pro své názory. A až občanští demokraté prohrají volby, budou se snažit označit za viníky situace Němcovou a její spojence, a znovu vyzývat k návratu Otce zakladatele. Scénář Klausova návratu jsme ostatně naznačili už včera.

Zůstávat v ODS a chovat se podle hesla „čím hůř, tím líp“, se jeví poněkud nechutné. Na druhou stranu klausovci v ODS nepromeškají jedinou možnost, jak sami sebe zesměšnit. Pokud se chce Klaus skutečně spoléhat na to, že mu postavy jako Bém a Štěpánek připraví půdu pro návrat do strany, nejspíše se poněkud přepočítá.