Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavel Bém dělá z Romana Janouška Miladu Horákovou

  15:30

Ne, nejde o vtip. Bývalý pražský primátor skutečně přirovnal „politického podnikatele“ Janouška k obětem procesů z 50. let.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pavel Bém nikdy neoplýval zrovna vysokou dávkou sebereflexe. Nicméně tím, co prohlásil v úterý ve Studiu Zet, nasadil laťku politických absurdit neskutečně vysoko. Obžalobu svého přítele Romana Janouška z pokusu o vraždu přirovnal k justiční zvůli, kterou předváděla KSČ v 50. letech minulého století.

„(Kladu si otázku), jestli v okamžiku, kdy justice začíná pracovat v kontextu společenských a mediálních objednávek, tak jestli se nedopouští stejného, zjednodušeně řečeno, a v nadsázce, zločinu, jako se kdysi dopouštěli představitelé komunistické nebo socialistické nomenklatury, když si objednávali politické procesy,“ komentoval Janouškovu kauzu Bém.

Nesmyslnost tohoto přirovnání bije do očí. A to i v situaci, kdy se za oběť politických procesů označuje třeba i takový David Rath. Ten ale hovoří aspoň sám za sebe a v situaci, kdy je už přes rok ve vazební věznici.

Takový jakoby neformální

Bém se ovšem odhodlal vytáhnout do boje za svého přítele a blízkého spolupracovníka z doby své vlády nad Prahou, samozvaného „politického podnikatele“ Romana Janouška. Téhož Janouška, který úředníky na Bémově magistrátu instruoval, nad čím mají zavřít oko. Který za Bémem a jeho podřízeným Peterem Ďuricou docházel do Obecního domu probírat územní plán Prahy. A kterého se Bém dotazoval, zda „má pod kontrolou“ výběrové řízení na krajského ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Bém se dojemně stará o svého „Mazánka“, který si na zásah policistů bezprostředně po své nehodě pod silným vlivem alkoholu opravdu nemohl stěžovat. Ostatně, ještě muže zákona pochválil: „Chlapi, všem vám děkuju moc, bylo to takový jakoby neformální,“ pravil Janoušek před odjezdem z místa nehody na policejní stanici. Pražští policisté se do Janouškovy kauzy pustili tak kvalitně, že policejní prezident vyšetřování radši přesunul na královéhradecké ředitelství. Ostatně ani tam muži zákona příliš nespěchali, městské státní zastupitelství podalo obžalobu až po více než roce od nehody.

Bém patří do ÚSTR!

Bývalý primátor přesto všechno stejně spatřuje podobnost Janouškovy kauzy s vykonstruovanými politickými procesy. Komunistická Státní bezpečnost se při vyšetřování neštítila fyzických ani psychických brutalit, k jejichž zdokonalování si příslušníci zvali „odborníky“ ze Sovětského svazu. Po vzoru jejich čistek připravovali scénáře procesů, kde se dobité oběti režimu doznávaly k nesmyslným protikomunistickým spiknutím. Milada Horáková byla po devítiměsíčním týrání odsouzena k trestu smrti oběšením.

Janoušek si naproti tomu po celý rok od nehody užívá luxusu své podolské vily, mercedesu s řidičem pro schůzky ve městě a sportovních vozidel na zakázku pro projížďky, sídla v chorvatském Zadaru, golfových trávníků nebo sjezdovek ve Špindlerově mlýně. To vše samozřejmě v době, kdy oficiálně nemá žádné podnikatelské aktivity a v Praze se najde nemálo lidí, kteří mají pocit, že si Janoušek svůj majetek pořídil tak trochu na úkor českých daňových poplatníků. V průběhu posledního náročného roku stihl Janoušek přijít také na to, že ho vlastně při nehodě trápil hematom v hlavě, čili dost možná za sražení vietnamské ženy svým Porsche vůbec nemůže.

Bém v pořadu také oznámil, že po vypršení svého poslaneckého mandátu hodlá v politice skončit. ODS by tak nyní měla napnout všechny síly k tomu, aby svého exprimátora dostala do čela Ústavu pro studium totalitních režimů. Bém by tam mohl pokračovat ve vlastním originálním pojetí novodobých českých dějin a sepsat studii třeba o tom, do jakých chorvatských vilek si Horáková před procesem jezdila odpočinout a u koho nakupovala golfové hole.