Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pelta, nebo Rajchl? Dnes se jméno šéfa českého fotbalu nedozvíme.

  19:48

Delegáti Fotbalové asociace ČR v pátek neschválili program valné hromady, volba nástupce Ivana Haška se odkládá.

Duel o post předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) skončil dříve, než vůbec mohl začít. Delegáti mimořádné valné hromady se v pátek nedohodli na schválení programu jednání. Asociace funguje dvoukomorovým systémem, a pokud se česká a moravská komora nedohodnou, může jedna zablokovat další jednání.

Stalo se a volbu znemožnili Moravané, kterým neprošel návrh, aby se valné hromady mohli účastnit jen statutární zástupci klubů. Dosud se totiž stávalo, že někteří delegáti zastupovali kluby pouze na základě plné moci, aniž by byli členy těchto klubů. O nástupci Ivana Haška v čele českého fotbalu se tak bude rozhodovat zřejmě až v listopadu.

Dva za Čechy, žádný za Moravu

V pátek se měli utkat majitel jabloneckého klubu a bývalý šéf pražské Sparty Miroslav Pelta a současný místopředseda FAČR Jindřich Rajchl. Vlivný muž české kopané Pelta má podporu velkých klubů, zejména Slavie a Sparty, Rajchl má zase blízko k „plzeňské větvi“, především k vlivnému šéfovi plzeňského regionu Romanu Berbrovi.

V médiích se také objevily spekulace, čeho chtěla moravská komora blokováním volby docílit. Dle serveru lidovky.cz se v zákulisí hovoří o tom, že moravská strana chtěla získat nějaký čas na přípravu kandidatury svého zástupce. Jak Pelta, tak Rajchl jsou totiž kandidáty české komory.

Delegáti se musejí dohodnout na termínu další mimořádné valné hromady, do té doby povede fotbal dočasné vedení v čele s 1. místopředsedou FAČR za Moravu Daliborem Kučerou, které se ujalo vlády po nečekané rezignaci Ivana Haška na konci června.

Předvolební náladu rozvířil minulý týden současný výkonný výbor, když odvolal šéfa komise rozhodčích Luďka Macelu a nahradil jej Dagmar Damkovou. Sparta a Slavia den před valnou hromadou podaly proti tomuto rozhodnutí žalobu u pražského obvodního soudu v Praze a pohrozily, že neposkytnou FAČR vysílací práva ke svým prvoligovým zápasům. Zatímco Pelta oba kluby podpořil, Rajchl kontroval, že pokud kluby svá práva na asociaci nepřevedou, nemohou se dle stanov účastnit dalšího ročníku nejvyšší fotbalové soutěže.

Po blamáži pauza na oběd

Jaké byly první reakce zúčastněných, když byla volba nového předsedy asociace zablokována?

  • Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka: „Jen formálně připomínám, že všichni delegáti mají nárok na oběd.“
  • Místopředseda FAČR za ligu Dušan Svoboda: „Je to fiasko. Nedokážu pochopit, že si s tím nedokážeme poradit sami. Asi nám bude muset pomoci někdo zvenčí. Zástupkyně UEFA, která dnes jednání přihlížela, mi říkala něco podobného.“
  • Miroslav Pelta: „Zrovna, kdy by měl svaz ukázat svou sílu v komplikované době a jednáních kolem ČSTV, tak se není schopen domluvit na silném předsedovi.“
  • Jindřich Rajchl: „Je to velký problém, špatný signál směrem k veřejnosti. Pokud je někdo dnešní fraškou poškozen, tak jen profesionální fotbal.“
  • Šéf západočeského fotbalového svazu Roman Berbr: „Možná nám FIFA nařídí zrušit dvoukomorový systém.“
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!