130 let

Pětinu paliv dodávají podvodníci, varuje Unipetrol

  •   13:05

Upozorňování na podvody a nestandardní trh se stalo povinnou výbavou manažerů velkých ropných firem v Česku.

Černý trh s pohonnými hmotami stupňuje svou agresivitu. Paradoxně v době, kdy se chystá parlamentní zásah proti podvodníkům, kteří se vyhýbají placení daně z přidané hodnoty u motorových paliv.

Takový je aspoň pohled společnosti Unipetrol z polské skupiny PKN Orlen, která ovládá také jedničku mezi českými čerpacími stanicemi Benzinu. „Rostoucí dovozy paliv v rámci šedé ekonomiky stále více poškozují přezásobený český trh,“ prohlásil nový šéf Unipetrolu Marek Świtajewski. Nezdaněné pohonné hmoty už tvoří pětinu veškerého benzinu a nafty, uvedl s odvoláním na údaje ministerstva financí.

Kromě churavějící české ekonomiky je právě konkurence podvodníků hlavním faktorem, kvůli kterému podle Świtajewského klesl v letošním prvním čtvrtletí prodejní objem rafinérského segmentu Unipetrolu, včetně maloobchodního prodeje Benziny.

Upozornění na nestandardní podmínky pro podnikání v Česku se stalo téměř povinnou součástí všech prezentací manažerů velkých ropných firem, které tady ještě zůstávají

Faktem je, že upozornění na podvody a nestandardní podmínky pro podnikání v Česku se stalo téměř povinnou součástí všech prezentací manažerů velkých zahraničních ropných firem, které ještě na tuzemském trhu zůstávají. S tím, že daňové podvody u benzinu a nafty jsou nejhorší v historii, nedávno přišel také šéf státní firmy Čepro Jan Duspěva. Stát je tak ročně ochuzen zhruba o osm miliard korun.

Jasné je i to, že návrhy namířené proti podvodníkům, které by měly v příštích týdnech projít parlamentem, vyvolávají ve velkých firmách velká očekávání. Také Świtajewski si zjevně hodně slibuje od kaucí ve výši dvaceti milionů korun, které budou muset složit všichni distributoři pohonných hmot. Současný nesmyslně vysoký počet 1700 velkoobchodníků, ze značné části zjevně podvodných firem, by se měl radikálně snížit.

Velcí hráči na trhu se shodují i v tom, že kauce nemůže být nižší než oněch dvacet milionů, aby byla skutečně účinná. Teprve pak se podle Świtajewského přestane vyplácet nastrkávání „bílých koní“ do řetězce firem, které si mezi sebou naftu a benzin fiktivně přeprodávají a zkrachují dříve, než dojde na platbu daně z přidané hodnoty.

Na druhé straně jsou pak „malá očekávání malých firem“. Menší distributoři, zastupovaní zvláště Společenstvím čerpacích stanic, se obávají, že hlavním důsledkem dvacetimilionové kauce bude to, že velcí hráči na trhu zlikvidují veškerou konkurenci.

Možná by se měli (nejen) v Unipetrolu více zamyslet i nad tím, zda by se přežití některých menších (samozřejmě poctivých) distributorů nehodilo třeba i kvůli zásobování odlehlejších benzinek. Zásah proti českému „ráji daňových podvodníků“ je nezbytný, ale měl by být také dobře cílený. Nevinných obětí dobrých úmyslů by snad zas tolik být nemuselo.

Autor: Jan Žižka
  • Vybrali jsme pro Vás