Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petr Kellner a jeho mediálně vlídná tvář František Dostálek

František Dostálek. foto:  Michal Šula, MAFRA

Finančník Petr Kellner se snažil zajistit svůj byznys například v médiích. Ve vedení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky sedí jeho pravá ruka František Dostálek. Nebyl ten Kellner geniální?
  17:48

Muž na audit i média

Finančník Petr Kellner, který zemřel v sobotu 27. března při havárii vrtulníku na Aljašce, sice rád riskoval, ale kde se dalo, snažil se zajistit pohodu pro svůj byznys. Například v médiích, z nichž většina u nás podporuje pokrokové politické síly. Kellner předloni ve výroční zprávě Skupiny PPF napsal úvodní slovo, kde tvrdě kritizoval nástup progresivistů ve společnosti.

„Pro moji generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy, na nichž jsme formovali své názory a postoje,“ píše a pokračuje: „Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení.

František Dostálek v roce 1990 stál u zrodu poradenské firmy KPMG (dlouholetého auditora PPF) a co je klíčové: je předsedou dozorčí rady holandské matky Kellnerova impéria PPF Group N. V. se sídlem v Amsterdamu a také řídí výbor pro audit této finanční skupiny

Věřím, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí. V PPF k tomu chceme přispět.“ A právě tyto věty vyhodily u řady novinářů pojistky a začali ho kritizovat především prizmatem jeho vztahu k prezidentu Miloši Zemanovi, aktivit v Číně, v Rusku a podobně. Jenže Kellner dokázal svým kritikům ukázat i vlídnou tvář.

Ve vedení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) totiž sedí jeho pravá ruka, člověk, který mu radil v důležitých transakcích a investicích zhruba 20 let. František Dostálek v roce 1990 stál u zrodu poradenské firmy KPMG (dlouholetého auditora PPF) a co je klíčové: je předsedou dozorčí rady holandské matky Kellnerova impéria PPF Group N. V. se sídlem v Amsterdamu a také řídí výbor pro audit této finanční skupiny.

„Bez nezávislých médií nebudeme vědět, na kom jsme závislí,“ uvádí Dostálek na stránkách novinářského fondu, který vznikl především jako reakce na investice Andreje Babiše do médií. Dostálek NFNŽ spoluzakládal, sedí v dozorčí radě fondu i v jeho kolegiu spolu s finančníkem Jiřím Hákem, bývalým ředitelem pro fúze a akvizice PPF pro strategické portfolio finančních institucí. Uznejte, nebyl ten Kellner geniální?

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat