Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petr Nečas u soudu kvůli trafikám: Pouze jsem hasil krizi v ODS

  10:04
Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) se ve čtvrtek 20. července u soudu postavil se za svou ženu a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, kteří jsou spolu s ním obvinění z uplácení poslanců ODS Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Dle Nečase jim trafiky nenabízel.

Petr Nečas s manželkou Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) foto:  Dan Materna, MAFRA

Expremiér Petr Nečas (ODS) se ve čtvrtek 20. července u soudu postavil za svou ženu a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, kteří jsou spolu s ním obvinění z uplácení odbojných poslanců ODS Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra: „S rebely jsem jednal jenom já, manželka Jana ani Roman Boček u žádných klíčových hovorů nebyli.“

Ti koncem roku 2012 složili mandáty, čímž vládě umožnili schválení daňového balíčku, jenž byl pro Nečase klíčový. Fuksa a Šnajdr ale nedlouho poté získali lukrativní posty ve státních firmách. První zamířil do Českého aeroholdingu, druhý do Čepra. Pokud by se korupce prokázala, hrozí Nečasovi s Bočkem šestileté vězení. Nečasová by mohla dostat ještě o dva roky delší trest. Čelí totiž navíc obžalobě z krácení daní u luxusních darů, mimo jiné kabelek nebo kožichů. V době, kdy se kauza s údajnými trafikami udála, vedla ještě pod jménem Nagyová kabinet svého pozdějšího manžela.

Expremiér versus obžaloba

Někdejší předseda vlády vzal odpovědnost za všechna důležitá jednání s rebely na sebe. Popřel ale, že by jim nabízel lukrativní posty výměnou za to, že umožní schválení daňového balíčku. „Musím kategoricky odmítnout, že došlo k jakékoliv dohodě mezi mnou a třemi poslanci Občanské demokratické strany. Toto se nikdy nestalo a není to pravda,“ řekl Nečas.

Nikoho jsem nepřesvědčoval, nikoho jsem o nic nežádal, s nikým jsem o tom nejednal, prohlásil Nečas. Obžaloba naopak tvrdí, že příslib postů výměnou za složení mandátu byl uplácením zmíněné trojice občanských demokratů.

Zdůraznil, že se při setkáních s odpadlíky pokoušel zejména o vyřešení rozkolu, který v ODS kolem sporné reformy daní koncem roku 2012 vznikl. Podle něho bylo cílem nalézt kompromis a dospět ke schválení navrhovaných opatření, nijak prý ale netoužil, aby se Fuksa, Šnajdr a Tluchoř vzdali míst v Poslanecké sněmovně. Nečas dále uvedl, že by daňové zákony nakonec byly schváleny, i pokud by pro ně rebelové nezvedli ruku. „Tyto hlasy jsem nepotřeboval, tak jakou by mělo logiku, abych tyto poslance podplácel?“ řekl před soudem.

Bývalý šéf ODS u Obvodního soudu pro Prahu 1 mluvil zhruba hodinu. Ke svému obvinění se vůbec poprvé vyjádřil takto dlouze a uceleně. V projevu proneseném spatra označil obžalobu za vykonstruovanou. „Nikoho jsem nepřesvědčoval, nikoho jsem o nic nežádal, s nikým jsem o tom nejednal,“ prohlásil Nečas. Obžaloba naopak tvrdí, že příslib postů výměnou za složení mandátu byl uplácením zmíněné trojice občanských demokratů. Ke korupci podle ní tehdejšího premiéra navedla šéfka jeho kabinetu Nagyová a Boček, který býval Fuksovým náměstkem.

Zprostředkovávání schůzek s Tluchořem

Nečasová jakékoli nelegální kontakty s rebely před soudem odmítla. „Pokud jsem s kýmkoli hovořila, tak jenom obecně a v rámci standardního plnění pracovních povinností,“ přečetla ze svého předem připraveného prohlášení. Podobně hovořil i bývalý náměstek ministra zemědělství Boček: „Žádná úvaha o tom, že by se vzdali mandátu, nikdy nepadla. Myslím si, že jsem nic špatného neudělal.“

Podle Nečasovy výpovědi úkolem šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka prý bylo pouze zprostředkovat jeho schůzky s Tluchořem, s nímž byl tehdejší premiér na kordy od té doby, co zařídil jeho sesazení z čela poslaneckého klubu ODS

On i Nečasová měli podle Nečasovy výpovědi v celém příběhu jinou roli. Jejich úkolem prý bylo pouze zprostředkovat jeho schůzky s Tluchořem, s nímž byl tehdejší premiér na kordy od té doby, co zařídil jeho sesazení z čela poslaneckého klubu ODS. „Mezi mnou a panem poslancem Tluchořem bylo obrovské osobní napětí, dokonce by ho někdo mohl označit za nevraživost,“ řekl Nečas. Na jeho dvou spolupracovnících tak bylo, aby tlumili napětí. Boček k tomu dodal, že se pokoušel oba znesvářené politiky usmířit a vrátit k jednacímu stolu.

Aféra kolem trafik pro poslance vedla k pádu Nečasovy pravicové vlády. Vše odstartoval zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády, kam si v červnu 2013 přišel pro Nagyovou. Zadrženi tehdy byli i Tluchoř, Šnajdr a Fuksa. Nečas v důsledku kauzy rezignoval na post premiéra.

Nejvyšší soud později rozhodl, že trojici odbojných občanských demokratů nelze stíhat, naopak Nečase policie obvinila z podplácení. Po pádu jeho vlády si prezident Miloš Zeman prosadil vznik úřednického kabinetu v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem a lidmi blízkými hlavě státu. Po soudním jednání ve čtvrtek 20. července bude přelíčení pokračovat opět až 7. září.

Kam zamířili tři exposlanci ODS, hlavní aktéři kauzy „trafiky“

Marek Šnajdr

Bývalý první náměstek několika ministrů zdravotnictví. Patřil k protinečasovskému křídlu ODS. Poté, co se vzdal mandátu, byl zvolen členem a posléze šéfem dozorčí rady společnosti Čepro.

Ivan Fuksa

Rok byl ministrem zemědělství v Nečasově vládě. Premiér ho odvolal kvůli nedostatečné aktivitě, což Fuksa přičetl boji ve středočeské ODS. S koncem ve sněmovně zamířil do Českého aeroholdingu.

Petr Tluchoř

Dlouholetý šéf poslaneckého klubu ODS. Z jeho čela ho sesadil Nečas, s nímž byl poté Tluchoř na kordy a vyzval ho k odchodu z čela strany. Tím, že se vzdal mandátu, umožnil schválení daňového balíčku.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...