Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Piráti a Starostové snoubí digitalizaci s péčí o stárnoucí populaci

Pirati a Starostové foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Koalice Pirátů a Starostů (PiSt) ve své předvolební kampani láká voliče na heslo Vraťme zemi budoucnost. Elektronická stopa se nese celým programem, od soudního spisu po objednání k doktorům. Garance péče bude stát spoustu peněz, PiSt proto přiznává, že vedle úspor může brzy nastat, že si stát bez vyšších nebo nových daní neporadí.
  11:49

Vítr nadnáší větve listnáčů a šosy sak. Na pódiu v nápodobě antického dramatu stojí dva hlavní rétoři, za nimi nastupuje 13hlavý chór, v němž se jediná žena ztrácí početně i výškově. Každý, spíš jako na školní besídce než v amfiteátru, přednese svou sloku. Koalice Pirátů se Starosty (PiSt) v úterý 18. května první oficiálně odstartovala kampaň před říjnovými volbami. Že se u Rudolfina ujali výkopu oni, symbolicky odpovídá žebříčku v průzkumech. Dle aktuálních preferencí má koalice nejvyšší šance postavit premiéra.

K zahájení náleželo i představení lídrů, programu a společného loga. Všechny tři komponenty charakterizuje průnik typických rysů obou uskupení. U loga to znamená splynutí starostenských čtverečků s pirátským kolečkem, z hlediska programu jedna noha spočívá ve výsostné roli samospráv a decentralizaci, druhá nakračuje do digitální budoucnosti, kde se státní aparát, školství i průmysl vymaní z Gutenbergových dob do reality, jíž vládnou data.

Revize důchodů

Ve veřejných službách – od důchodů po sociální péči – se houpačka naklání spíš na pirátskou, levicověji orientovanou stranu. „Školství, penze a zdravotnictví jsou priorita. Proto když to nepůjde jinak, půjdeme i cestou zvýšení rozpočtu,“ řekl Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který vede kandidátku v Pardubickém kraji. Zvýšené ohledy na stárnoucí populaci bere celý program, což dává logiku rovnou dvakrát.

V rámci své revize důchodů PiSt navrhuje minimální základní penzi, postupně ukotvenou alespoň na třetině průměrné mzdy. Tu by měl zaručenou každý bez ohledu na výdělky, povinné by zůstalo odpracovat předepsaný počet let. Druhá, zásluhová, složka, by se odvíjela od odvodů čili od výdělků.

Trend zbytnění počtu té části obyvatel, co už mají aktivní věk za sebou, je neúprosný, navíc Piráti potřebují přebít negativní stín, který na ně vrhají řetězové e-maily šířené především mezi seniory. Uvádí se v nich, že strana hodlá lidem nad 70 let sebrat řidičské průkazy, snížit důchody, případně jim zabavit nemovitosti. Starší jedinci chodí k volbám s větší disciplínou než ti méně věkovití, takže si žádná strana nemůže dovolit, aby se od ní důchodci odvrátili.

Teď má, covidu navzdory, země rekordní počty zaměstnaných, ale situace se chýlí ke zvratu. „Až začnou generace ,Husákových‘ dětí odcházet do penze a místo odvodů a daní budou čerpat starobní penzi,“ upozorňuje koalice v programu. Nejde jen o výdaje na důchody, stáří přináší také náklady v podobě zdravotní a sociální péče. V rámci své revize důchodů PiSt navrhuje minimální základní penzi, postupně ukotvenou alespoň na třetině průměrné mzdy.

Tu by měl zaručenou každý bez ohledu na výdělky, povinné by zůstalo odpracovat předepsaný počet let. Druhá, zásluhová, složka, by se odvíjela od odvodů čili od výdělků.K základu chce koalice zbudovat státní či aspoň veřejnoprávní fond coby alternativu k soukromým, co Češi znají ze spoření v třetím pilíři. Zvýhodněn by byl ten, kdo by čerpal v podobě renty, nechtěl jednorázovou výplatu, ale zároveň by šlo peníze užít na nákup nemovitosti, neboť toto zaopatření PiSt vnímá coby pilíř čtvrtý.

Ekologický aspekt

Podpora částečných úvazků a flexibilnějších druhů práce – třeba na dohodu – snížením odvodů má přilepšit seniorům, co si přivydělávají k penzi, ale i rodičům. Digitální šmrnc dodává příslib online přehledu, kolik zbývá odpracovat a na jakou penzi člověk dosáhne. Elektronická stopa se nese celou programovou nabídkou, od soudního spisu až po objednání k doktorům. Garance péče bude stát spoustu peněz, PiSt se nebrání přiznání, že vedle úspor může brzo nastat situace, kdy si stát bez vyšších nebo nových daní neporadí.

Do daní i starosti o krajinu chce koalice víc promítnout ekologický aspekt – lokálním biopotravinám lze pomoci jejich odběrem pro veřejné stravování, u daní zase sazba poroste s environmentální škodlivostí

Vedle obligátní digitální daně program hovoří také o postupném zvyšování daně z komerčních nemovitostí. Naopak možnost danit ostřeji investiční byty, o níž se u Pirátů vedla debata, v programu nezaznívá. Nová povinnost by spíš mohla padat na kapitálové příjmy, z nichž část – třeba prodej cenných papírů – má sazbu nulovou. Takové výjimky PiSt považuje za neudržitelné.

Do daní i starosti o krajinu chce koalice víc promítnout ekologický aspekt – lokálním biopotravinám lze pomoci jejich odběrem pro veřejné stravování, u daní zase sazba poroste s environmentální škodlivostí. Ale i tou společenskou, podobně hodlá PiSt zacházet se zlozvyky, co vedou k závislostem, od hazardu po alkohol a konopí, které by se nově mělo zlegalizovat a pak zdanit.

Koalice láká voliče na heslo Vraťme zemi budoucnost a s výhledem kupředu netaškaří – v kosmické kapitole se zavazuje účastnit se nadnárodních misí, které se zaobírají kolonizací a těžbou surovin ve vesmíru.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat