Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Piráti si brousí šavle na Evropský parlament

  19:08

Praha hostí konferenci pirátských stran z celého světa. Na programu je příprava na eurovolby v roce 2014.

V Praze začalo celosvětové setkání pirátských stran. Na konferenci Pirate Parties International (PPI) dorazili zástupci 25 pirátských stran z celého světa, což z ní dělá největší mezinárodní pirátskou akci v historii. Mezi hosty jsou „pirátská“ europoslankyně Amelia Andersdotterová ze Švédska, zakladatel pirátského hnutí Rick Falkvinge a spisovatel a kyberprostorová celebrita Cory Doctorow. Jedním z hlavních témat bude spolupráce na přípravách na volby do Evropského parlamentu v roce 2014.

Piráti chtějí z Prahy odjet se společnou strategií, která jim umožní získat v Bruselu více poslaneckých křesel. „Pražská konference je prvním krokem k vytvoření společné části pirátského programu pro eurovolby 2014. Vytvoření společného programu může rozšířit úspěchy pirátů z Německa do celé Evropy a prosadit všude transparentní veřejnou správu,“ sdělil ČESKÉ POZICI během PPI místopředseda českých pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Do Prahy na konferenci osobně dorazil i Rick Falkvinge, muž, který ve Švédsku před šesti lety pirátské hnutí založil. Přijel mimo jiné pogratulovat členům německé pirátské strany, kterou by podle posledních průzkumů ve volbách do spolkového sněmu volilo 13 procent voličů. Piráti by se tak stali třetí nejsilnější partají spolkové republiky. Úspěch je dle Falkvingeho výsledkem přirozeného vývoje pirátů a rozhodně prý nezůstane posledním vítězstvím.

Pokračovat v evoluci

„Podíváte-li se na zelené či sociální demokraty, zjistíte, že i oni museli projít jistými evolučními fázemi. V podobných šlépějích teď kráčíme také my. Mám na mysli to, jak rosteme, jakým problémům musíme čelit a jak se šíříme napříč Evropou a zbytkem světa,“ řekl v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ a dodal: „Berlínský úspěch byl bezpochyby fenomenální. Němci nás naučili, že musíme v evoluci pokračovat. Z počátečního protestu se vyvinula strana jednoho tématu, teď musíme sestavit ideologii, s jejíž pomocí zasáhneme všechny podstatné části společnosti.“

Podle otce pirátů již za rok bude existovat až pět dalších pirátských stran, které budou na podobné úrovni jako Němci dnes. „Učíme se rychleji než jakékoliv hnutí před námi. Je to proto, že současná generace komunikuje mnohem efektivněji než předešlé,“ ukončil Flakvinge rozhovor. Pražský sjezd má dle něj sloužit především k tomu, aby se vášniví aktivisté setkali s dalšími vášnivými aktivisty a domu odjeli s novou energií, kterou vloží do boje za lepší svět. 

Piráti o víkendu prodiskutují i řadu dalších aktuálních témat. Koordinují společný postup proti kontroverzním smlouvám ACTA a CISPA, obranu proti uchovávání dat a jiným pokusům o sledování občanů. Jedním bodem programu bylo také přijímání nováčků. Do Pirátské internacionály v sobotu vstoupili Slováci, Estonci, Lotyši, Řekové, Chorvati a pirátská strana Bosny a Hercegoviny.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!