Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Piráti zaútočili na zelené kvůli Liboru Michálkovi

  17:18

Strana zelených si mediálně přisvojila kandidaturu bojovníka proti korupci do Senátu, ačkoli o něm měla ještě jednat s koaličními partnery.

Výstup ze setkání republikové rady Strany zelených (SZ) v neděli 24. června – ohlášení kandidatury exšéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a bojovníka proti korupci Libora Michálka (na Praze 2 a 3) do Senátu – vyvolal velký rozruch. Ačkoli šlo o senátního kandidáta tří stran — České pirátské strany, KDU-ČSL a SZ — mediální smetanu za prezentaci známých osobností slízli pouze zelení a jejich předseda Ondřej Liška, který informaci médiím potvrdil.

Lišku ostře zkritizovali piráti, kteří Michálka navrhli. „Šlo o nestranického kandidáta, o jehož podpoře měla koalice ještě jednat. Najednou se v médiích objevilo jeho jméno ve spojitosti se zelenými. Byl to ,leake‘ od zelených, což se nám nelíbí,“ řekl ČESKÉ POZICI místopředseda pirátů Mikuláš „Torrent“ Ferjenčík. Dle něho totiž budou o kandidatuře v podvečer ve středu 27. června ještě tři zmíněné strany jednat.

Tvrdá kritika zazněla i ze samotné SZ – od jejího místopředsedy Matěje Stropnického. „Až mi zase někdo bude předhazovat neloajalitu k týmu, budu muset připomenout, že byl jeden předseda, který neuměl počkat, až koaličního senátního kandidáta schválí všechny navrhující strany a musel ho vytroubit sám. V koalici to ale musím žehlit já, snad to ustojíme. Prsení, prseníčko, ufff. Piráti, lidovci: vydržte to s námi, prosím,“ postěžoval si na Facebooku v neděli večer Stropnický v narážce na to, že Michálkovo jméno prozradil jeho stranický šéf Liška.

Předseda zelených je přesvědčen, že důvod kritiky spočívá v tom, že se v titulcích článků o senátorských kandidátech neobjevila informace, že jde o projekt tří stran. „Vyjednávali jsme o společné kandidatuře pana Michálkem, s nímž původně přišli piráti. V neděli získal tento koaliční projekt podporu republikové rady SZ a pan Michálek naši nominaci. Republiková rada je otevřená a informace z ní se nedostala ven mojí vinou. Na dotazy novinářů nemělo smysl věc tajit. V souladu s dohodou jsem uvedl, že jde o společný projekt SZ, pirátů a KDU-ČSL,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Liška. A je přesvědčen, že se toto nedorozumění vyřeší a spolupráce bude pokračovat dle dohody.

Dle Libora Michálka, který se proslavil odhalením skandálních praktik na SFŽP za exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), je spor důsledkem složitých politických jednání. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI nechtěl celou záležitost příliš komentovat. Důležité pro něho je, že se koaliční strany shodly na boji proti korupci.

To, že se zelení snaží přilákat voliče k podzimním senátním a krajským volbám prostřednictvím zajímavých osobnosti, jež by podpořilo několik stran, naznačil Liška už v květnu. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI zmínil bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou, exposlance SZ Přemysla Rabase, profesora Martina Potůčka či sociologa Ivana Gabala.

Autor: