Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plaga po odvolání ředitele Cermatu uvažuje o změně maturit

  14:23
Robert Plaga kvůli chybám odvolal ke konci května šéfa Cermatu Jiřího Zíku. Podle ministra je potřeba diskutovat o podobě maturit a o nastavení otázek a odpovědí. Uvažuje, že zkoušky dospělosti budou mít jen didaktickou část. Nyní se skládá z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky.

Robert Plaga - ministr školství foto: MAFRA

Asi jste všichni zaznamenali situaci před pár týdny s jednotnými přijímacími zkouškami, nyní situaci, která se rozpoutala okolo maturitní zkoušky z češtiny, zahájil 29. května ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) brífink s vážnou tváří. Krátce předtím jednal s Jiřím Zíkou, šéfem organizace Cermat, která zajišťuje plošné testování žáků v rámci jednotných přijímacích zkoušek a státních maturit.

Všem již bylo jasné, jaká slova budou následovat. „A já na ni reagoval tak, že jsem panu řediteli sdělil, že s účinností od 31. května ho odvolávám z místa ředitele Cermatu,“ uvedl Plaga na adresu Zíky. Ten Cermat vede osmým rokem. Zaměstnancem centra podle Plagy Zíka zůstane, bude dále pracovat jako ředitel logistiky.

Zíka už měl beztak jen pár měsíců do konce v roli ředitele. Analytička Michaela Kleňhová ho měla nahradit od prosince letošního roku. Do čela Cermatu ji vybrala komise již loni v listopadu, bývalý ministr Stanislav Štech (za ČSSD) ale tehdy rozhodl, že Zíka organizaci povede ještě tento rok.

Plaga Zíku ocenil například za to, že nikdy neunikla zadání testů. Sám Zíka se podle ministra označil za otce státních maturit. „Jak sám pan ředitel řekl, že maturita je jeho dítě, tak já mám za to, že v tuto chvíli jako správný rodič omlouvá u maturity i věci a prohřešky svého dítěte, které už si vyžadují nějaký zásah,“ vysvětlil Plaga.

Zda je k čemu Michaele Kleňhové gratulovat, je otázkou. Nečeká ji ve funkci lehký start. „Jejím prvním úkolem bude, aby přišla s návrhem změn, aby v budoucnu nedošlo k podobným pochybením,“ uvedl Plaga.

Když selhává odborná komise

Dění okolo Cermatu v posledním měsíci ukazuje, že chybu v zadání testů nemusí odhalit komise odborníků, a dokonce ani několik takových komisí. „Přes validační komise prošly otázky, které měly dvě správné odpovědi, i když jednu ne tak obvyklou,“ kritizoval Plaga.

Na chybu u maturitní zkoušky upozornila odvolávající se studentka. Konkrétně mířila na otázku číslo sedm. Žáci měli doplnit slovo do ustáleného spojení „… růže přináší“. Někteří studenti napsali slovo „čas“, hodnoticí komise Cermatu se však shodly na tom, že správně může být jedině varianta „trpělivost“.

Dění okolo Cermatu v posledním měsíci ukazuje, že chybu v zadání testů nemusí odhalit komise odborníků, a dokonce ani několik takových komisí.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) ale zastával s odvoláním na další komisi jiný názor a druhou možnost nechal uznat. Cermatu to doporučil i Ústav pro jazyk český. Maturitní vysvědčení tak nakonec dostalo 113 studentů, kteří by jinak o bod propadli. „Nemyslím si, že by to byla moje chyba. Systém toto nemohl odhalit,“ odvětil Zíka.

Podle náměstka ministra Václava Pícla Cermat zaslal nová vysvědčení ředitelům dotčených škol a žáci si je mohli vyzvednout. Druhou správnou možnost napsalo v testu 4301 žáků. Podobná byla situace před měsícem u jednotných přijímacích zkoušek pro víceletá gymnázia. Jeden z učitelů se ozval, že v otázce jsou dvě správné odpovědi, ne jedna.

Studenti měli ze čtyř slov vybrat to, jehož kořen se skládá ze čtyř hlásek. Správně bylo slovo zabručeli, později se zjistilo, že byla správně i další možnost ve slově rozběhla. Tehdy Zíka odvětil, že selhal lidský faktor: „Z mého pohledu to není systémový problém. Připravujeme testy osm let a nikdy se nic takového nestalo.“ Současné nastavení maturit kritizuje řada učitelů i dalších odborníků na vzdělávání. Poukazují na to, že přibývá maturantů, kteří u zkoušek neuspějí.

Jen didaktické testy?

Podle ministra je tak potřeba diskutovat o podobě maturit a o nastavení otázek a odpovědí. Za rozumné označil stažení maturity pouze na didaktickou část. Nyní se skládá z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky. „Nebráním se otevření široké debaty o podobě maturit a případném přenastavení,“ řekl Plaga s tím, že nerad by dělal rychlé řešení během 14 dnů. Podle Zíky to není dobrý nápad. Neumí si to představit hlavně u cizích jazyků.

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...