Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Platy lékařům a učitelům zvyšme. Ale...

Bohuslav Sobotka oznámil záměr desetiprocentního růstu mezd ve zdravotnictví a školství. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: V minulosti by měl ekonom o návrhu jasno, co dnes?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hloupost.

Zvyšování platů lékařům, zdravotním sestrám a učitelům nevede a nikdy nepovede k žádnému smysluplnému cíli. Docela stojím za názorem pana Babiše, že v těchto resortech je peněz dost, jen je správně využít. Jedinou cestou podle mne je zásadní reforma zdravotnictví a školství s jedním nejdůležitějším bodem. Naprosté zrušení reliktu socialismu - celostátně platných mzdových tabulek zaměstnanců v těchto rezortech. Jde totiž o to, že stát není zřizovatelem a ni provozovatelem nemocnic ani škol. Zřizovatelem a provozovatelem těchto jsou Kraje. Ideální stav vidím tak, že ministerstvo financí poukáže Krajům peníze na provoz škol a nemocnic. Kraje potom přidělí peníze jednotlivým školám a nemocnicím, konkrétně jejich ředitelům. Na těchto ředitelích potom bude, kolik dají na mzdy a kolik budou jednotlivým lékařům, učitelům a sestrám platit. Nakonec to bude velmi prospěšné i pro stát, protože proti němu nebudou moci učitelé a lékaři stávkovat a vydírat je.j Stávkovat mohou proti svým ředitelům.

0/0
5.5.2016 18:08

Re: Hloupost.

Zdravotnictví je nutno odstátnit, což neznamená privatizovat, jak se nás snažil přesvědčit ten blb Cikrt. Když budou opravdu samosprávné nemocnice, přestanou nakupovat zbytečné předražené přístroje, sníží byrokracii a budou mít víc prostředků na platy lékařů a sester.

A co je hlavní? Musíme opustit dogma, že z veřejných zdrojů má každý právo na bezplatnou léčbu i těch úrazů a nemocí, které si zaviní sám (např. t.zv. adrenalinové a profesionální sporty vyjmout že systému péče placené z veřejných zdrojů), zavést reguleční platby u soukromých klinických specialistů a zcela změnit pravomoci v poskytování zdravotní péče praktiků i systém placení jejich výkonů, včetně zvýšené spoluúčasti pacientů.

0/0
6.5.2016 11:57