Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Plynovod South Stream děsí i láká Evropu

Výstavbou potrubí z Ruska pod hladinou Černého moře a přes Balkán povzbudíme současné agresivní vládce Ruska a uškodíme Ukrajině, protože ztratí strategické postavení tranzitní země, tvrdí kritici, k nimž patří i Česko. Jeho stoupenci jsou například Rakušané a Maďaři. Jsme pod tlakem Washingtonu, říká maďarský premiér Viktor Orbán.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

K15a86r43e18l 59P62l81í25h71a70l 2699255888901

Re: Dodávky plynu PRO UKRAJINU jste jaksi zatajil.

Uvedl jsem fakta. Netvrdím nic o tom, že někdo něco porušuje nebo krade, to mi podsouvá fan klub Moskvy, přečtěte si můj příspěvek ještě jednou, prosím. Plyn z Ruska proudí na Slovensko výhradně přes V. Kapušany, odtud je odbočka do Vojan, z kterých vede dříve nevyužívaný plynovod do Užgorodu, který se nyní využívá na reverz. Takže jinými slovy: když nebude plyn v Kapušanech, nebude ani reverz.

0/0
26.11.2014 12:00

Re: Dodávky plynu PRO UKRAJINU jste jaksi zatajil.

To máte samozřejmě pravdu - a co?

Slovensko nejspíš opravdu nepočítalo ve svých kontraktech s tím, že bude odebírat nejen samo - ale ještě bude svým nakoupeným plynem podporovat Ukrajinu. A Gazprom nemá povinnost splnit "okamžiě a střelhbitě" každý požadavek odběratele. Buď plní kontrakyt - nebo neplní.

Pokud neplní - nasadit penále!

Pokud plní, být rád a včas platit.

Je na Ukrajině aby tranzit nejen na Slovensko zaručila. Že nemůže, že má poloprázdné zásobníly, že z nich čerpá už teď víc, než je běžné... To je její problem.

0/0
26.11.2014 12:28
Foto

K48a44r91e40l 74P22l94í91h49a78l 2149935768381

Re: Dodávky plynu PRO UKRAJINU jste jaksi zatajil.

Nemá logiku, aby Slováci začali odebírat o polovinu méně, když celé roky vše teklo pravidelně, více méně až do srpna. Pak začali posílat na Ukrajinu a dodávky z Ruska spadly dolů. Náhoda, že?  Ukrajina plyn mohla krást, vzhledem k tomu, že měřící stanice je na Slovensku, tak mohla krást třeba 10%, takže si toho v Rusku nevšimli. Ale ukrást přes polovinu by asi neušlo pozornosti Gazpromu a kohoutky by zavřeli, nemyslíte? Smlouva o dodávkách, pokud chápu ze zpráv o poklesech, je postavena na minimálním množství, na kterém se asi zřejmě onen nižší tok plynu pohybuje. Rusové jsou mistři v manévrování a blbí nejsou, aby zbytečně porušili smlouvu.

0/0
26.11.2014 13:46

Re: Dodávky plynu PRO UKRAJINU jste jaksi zatajil.

Mně připadá nelogické předpokládat, že odběratel neuplatňuje penále, pokud dodavatel nedodává dle kontraktu. Pokud neuplatňuje, asi dodavatel kontrakt nenarušuje.

Taky mi přijde nelogické vytýkat dodavateli, že dodává podle kontraktu - a ne jak si kdo zrovna usmyslel.

0/0
26.11.2014 15:32
Foto

K50a86r40e75l 36P68l66í86h19a14l 2869725568211

Re: Dodávky plynu PRO UKRAJINU jste jaksi zatajil.

Smlouva může být postavena na základě minimálního množství, nikoliv nějakého úzkého rozpětí, které by třeba nebylo možné zajistit ani technicky. Slovensko má pro sebe plynu dost, zkrátilo množství, které přeposílá dál. Zkusím to vyhledat. Každopádně je divné, když někdo posílá běžně 130 -180 a najednou je to kolem 50....

0/0
26.11.2014 17:27

Opět lžete, pane Žižko, o omezení dodávek na Slovensko.

Slovensku nikdo dodávky neomezil - Gazprom ZVÝŠIL dodávky oproti kontrahovaným, ale ne tak, jak Slovensko požadovalo.

Když si vase dítě řekne o zvýšení apanáže o tisícovku - a vy mu přidáte "jen" 400 - omezil jste musnad apanáž?

0/0
25.11.2014 12:42

Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

je hranicí mezi zeměmi obsluhovanými (třeba potenciálně) Nord Streamem - a těmi druhými. Německu, Dánsku, Polsku, Česku a Slovensku může být South Stream ukradený - mají Jamal a Nord Stream a díky reverzu i možnost zásobovat se ruským plynem přes ně.

Maďarsko a Balkán jsou odkázány na ukrajinský vyděračský špunt a samozřejmě South Stream potřebují. Pokud Ukrajina, která už v této zimě není schopná zaručit dodávky plynu, způsobí, že v Rumunsku nebo Bulharsku pomrznou nějací lidé, čekají tamní vlády horké chvilky. Bulhaři už dokázali svrhnout vládu - a to se jim jen nelíbila cena elektřiny!

Je totální nesmysl odmítat South Stream kvůli Ukrajině. Jestliže Ukrajina je a má být závislá na reverzních dodávkách z Evropy, musí se ten plyn do Evropy, do Polska, Slovenska, Maďarska nějak dostat. A musí ho být dost jak pro vlastní spotřebu tak pro přeprodej (nebo dar) Ukrajině - a to přes ukrajinský špunt nejde - takže Evropa potřebuje cestu mimo Ukrajinu. Že se Rusko nenechá vydírat a nebude dod

0/0
25.11.2014 12:28

Re: Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

TO JE VELMI ZŮŽENÝ POHLED BEZ PERSPEKTIVY A SOUVISLOSTÍ, PANE NOVÁKU! Plynovod Nord Stream přece nijak nesnižuje závislost na dodávkách z Ruska, tudíž neřeší jádro problému, nebýt Ruskem tlačeni do nesvobodných pozic.South Stream, pokud bude přivádět plyn z Uzbekistánu a Íránu, naprosto mine území Ruska a tím významně (ne na 100%) sníží o svou kapacitu nežádoucí závislost. A ČR by ještě měla posílit svou nezávislost zřízením LNG terminálu na českém území v přístavu Hamburg s překladištěm a dopravou LNG po dosplavněném Labi. Pak bychom si mohli dovolit s Ruskem jednat naprosto na rovinu.

0/0
26.11.2014 10:18

J. Křivan

Příliš mnoho zajíců psova smrt

Pane Gabrieli, Evropa neřeší jeden problém, ale dva.

1. Diverzifikace zdrojů. Hledá se náhrada za ruský plyn. Tenhle problém skutečně South Stream může vyřešit částečně jen z předpokladu, že bude napojen na plynovody dalších nalezišť v oblasti. Nabucco pro svůj provoz nemá zajištěn plyn. Proč si dohledejte sám.

2. Spolehlivost dopravních cest. Tenhle problém řeší plynovod South Stream úplně, a to na úkor nespolehlivé tranzitní Ukrajiny. Takže výstavba South Streamu není otázka technická, ale jenom polifická.

0/0
26.11.2014 10:47

Obávám se, že si South Stream pletete s Nabuccem.

South Stream je projekt Gazpromu a některých evropských firem, které zjistily, že Nabucco nemá perspektivu, protože všechny zúčastněné země i firmy by chtěly plyn tranzitovat a odebírat - a žádná se jaksi neměla k tomu plyn dodávat. EU udělala s Nabuccem obrovskou chybu - koncipovala ho jako komerční A ZÁROVEŇ jako bezpečnostní projekt. To je asi stejně smysluprázdné, jako komerční armáda státu...

South Stream vždy měl vést z okolí Novorossijska pod hladinou Černého moře na Balkán a dale do Rakouska a Maďarska.

Uzbekistán na nějakou Evropu kašle - proč by měl budovat potrubí pod Kaspikem nebo horami Íránu, když má možnost je natáhnout do Číny? Když navíc ceny plynu v Asii jsou výrazně vyšší než v Evropě, což bude taky problem amerického LNG - proč by soukromé americké firmy dodávaly do Evropy s minimální marží, když mohou do Asie za mnohem víc? Už se stalo, že katarský tanker s LNG pro Británii dostal po cestě příkaz změnit cílový přístav na Jokohamu - tamní cena vice než vyrovnala ztr

0/0
26.11.2014 11:12
Foto

Tatana

Re: Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

Tak nevím, dříve se využíval svítiplyn, vyráběný z uhlí, kterého máme dost.

Dokonce se z uhlí vyráběl i benzín.

Předpokládám, že technologie pokročila, takže ekologická zátěž by se moc nezvýšila, a byli bychom soběstační, zaměstnanost by se zvýšila hlavně na tradičních místech - Most, Litvínov, Ústí nad Labem atd.

0/0
26.11.2014 12:57

Re: Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

Na výrobu svítiplynu už nemáme infrastrukturu a pokud si vzpomínám, při jeho náhradě zemním plynem se měnila i distribuční sít a spotřebiče. Což o to - to je technický problém. Sice drahý, ale jen technický. Horší je jedovatost svítiplynu.

Benzín z uhlí lze vytábět jen ve zcela zoufalé situaci - za války a nebo při embargu. Výroba je mnohem dražší než z ropy.

Možná, že časem i na to dojde - za podobných pobočných efektů jako auta na dřevoplyn a návrat ke koním...

Ovšem i uhlí u nás dochází.

0/0
26.11.2014 13:18
Foto

Tatana

Re: Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

Ano. Roury, kterými proudil svítiplyn byly spojivány na závit, na zemní plyn jsou svařované - předpokládám, že svar lépe těsní a vydrží vyšší tlak v potrubí, které je dnes v objektech vedeno po povrchu, dříve ve zdech.

Dále se měnil průměr trysek u hořáků, jinak spotřebiče zůstávaly funkční.

Pamatuji doma původní plynovou lampu, která dávala velice příjemné žluté světlo, to se hodilo, když pravidelně vypadala elektřina 120 V , a ledničku.

Ty lampy se dnes vrací do centra Prahy, dokonce je večer chodí rozsvěcet lampáši s háčkem na dlouhé tyči, aby mohli zatáhnout za kroužek.

Co se týče výroby benzínu, kdosi uváděl, že při ceně 100 USD/ barel se vyplatí.

Mimochodem, všiml jste si, jak neustále narážíme na jednostranný rozvoj technologií? Kdo to všechno brzdí?

Chtěla jsem si na střechu dát solární panel, jenže na TUV - nejsou levné směsné kohouty k pračce a myčce na TUV, bazén na zahradu nechci.

Na El. - nejsou baterie, které by obstaraly chod např. ledničky, pračky, myčky.......

0/0
26.11.2014 17:55

Re: Hranice mezi příznivci a odpůrci South Streamu

Nemyslím, že by někdo rozvoj technologií brzdil. Speciálně do akumulace elektřiny se vkládají veliké peníze po velmi dlouhou dobu. Nejspíš je to prostě příliš složité. Už se otestovalo snad všechno - ukládat energii do stlačeného vzduchu/plynu, setrvačníků, pružin, supravodivé smyčky, nejrůznější chemie... Jediný způsob, jak ukládat energii v průmyslovém měřítku a s rozumnými ztrátami jsou přečerpávací elektrárny. A ty nejlepší - třeba Dlouhé stráně - mají účinnost 70%. Tedy o 30% přijdeme i u těch nejlepších.

Ale je fakt, že směsné kohouty zase žádné "velká technologie" nejsou. Pokud chybí, je to spíš ostuda.

0/0
27.11.2014 10:14

J. Poděbradský

jaká závoslost na Rusku?

pokud si někdo myslí, že je něco špatně na dodávkách zboží  z Ruska, tak je to velmi jednoduché!!  PROSTĚ NEBUDU NAKUPOVAT "  a nebudu závislý na dodávkách na Rusku!! Tak co tady pořád někdo žvaní ???

0/0
25.11.2014 12:27
Foto

Jiri Janecek

Nevim...

...jestli smyslem transportu plynu je dostat plyn z mista tezby ke spotrebitelum, nebo posilit ci udrzet 'strategicke postaveni' Ukrajiny... Pokud za B), prestavam chapat svet...

Co se tyce te liberalizacni EU smernice, ona je sama o sobe hloupost... Ale myslim, ze totalitni dabelske Rusko by se s liberalne-sekularnim Uzbekistanem, mirumilovnym Azerbajdzanem ci s demokratickym Iranem nejak domluvilo. A nevim, pokud by tam chteji americane vozit v tankerech LNG, myslim, ze diktator a vrah miminek Putin by s ohledem na ekonomickou nesmyslnost tohoto pocinani asi taky nebyl proti...

0/0
25.11.2014 10:27

Nikoliv z Ruska!

To by přece nic neřešilo! Plyn má jít z Uzbekistánu s možností připojit i zdroje z Íránu. Cílem má být diverzifikace zdrojů a snížení závislosti na Rusku. A velikou chybou bylo před lety, že před plynovodem South Stream dostal přednost Nord Stream., který nejenom posílil závislost na Rusku, ale ještě postavil na vedlejší kolej Pobaltí, Polsko, Slovensko, ČR a Maďarsko. Špatné rozhodnutí zlobované soudruhem Schroederem, který tam nyní má teplé místečko.

0/0
25.11.2014 9:58

J. Poděbradský

Re: Nikoliv z Ruska!

a není to jen takové pomatení mysli?  jakým právm si někdo myslí, ýe musí trasa plynovodu jít jen a jen přes jeho uzemí??

0/0
25.11.2014 12:24

Vaše logika mi uniká...

Nord Stream žádnou závislost na nikom nezvýšil - a snížil závislost na tranzitní Ukrajině. Když v lednu 2009, ještě před Nord Streamem, Ukrajina kradla evropský plyn, i Německo bylo závislé na tom, co přiteče přes Bělorusko a Polsko Jamalem. Gazprom tlačil co mohl, ale přepravní kapacita plynovodu je omezená a roura nevydrží libovolný tlak. Pobaltí ani Finsko nebyly nijak zasaženy - proč asi?

Totéž platí pro South Stream - zvětší se tím diverzita přepravních cest. Pokud bude Ukrajina rozumná a nebude krást ani vydírat, může se přepravovat přes ni. Pokud se bude chovat jak je jejím zvykem nejméně od časů Nikoly Šuhaje loupežníka - využije Evropa oba Streamy.

0/0
25.11.2014 12:35

Re: Vaše logika mi uniká...

Máte velmi rozumný názor. Ukrajina se z transportu plynu vyřazuje sama. Až přestane plyn krást a dodavatele (Rusko) i odběratele (Západ) vydírat, budou další plynovody na dlouho zbytečné.

0/0
26.11.2014 11:47