Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podpora transakční dani klesá. Schäublemu navzdory.

  15:23
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se odmítá vzdát zavedení transakční daně, kterou by se banky měly vykoupit za spuštění finanční krize. Nejde mu totiž jen o miliardy eur do rozpočtů zemí EU, ale o vlastní politickou budoucnost. Novou daň chce proto prosadit i za hranicemi Evropy.

Ministr financí Německa Wolfgang Schäuble. foto: Reuters

Daň z finančních transakcí bývá označována za způsob, jak donutit banky zaplatit za škody, které způsobila jimi vyvolaná finanční krize. Podpora tohoto nápadu ale slábne. Snahu zavést novou daň už pomalu vzdávají i ty země, které ji od začátku v rámci Evropy prosazovaly. Přesto jeden silný zastánce zdanění bankovního sektoru zůstal – německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Není to skvělé, ale je to lepší než nic,“ nechal se Schäuble slyšet při obhajobě zatím posledního návrhu nového poplatku.

Německo ve druhé polovině příštího roku čekají parlamentní volby. Důvody jsou víc než cokoliv jiného taktické.

Důvod, proč šéf německé státní kasy na prosazení daně tolik tlačí, přestože už i jeho největší spojenec, rakouský ministr Hans Jörg Schelling, přiznává, že je u konce s nápady, je přitom podle analytiků jediný. Německo totiž ve druhé polovině příštího roku čekají parlamentní volby. Důvody jsou tedy víc než cokoliv jiného taktické.

„Schäuble na věc stále tlačí proto, aby ve volební kampani nedostal od sociálních demokratů, současných koaličních partnerů, vyčiněno za to, že nedokázal zakročit proti daňovým únikům,“ řekl agentuře Bloomberg politolog berlínské Svobodné univerzity Gero Neugebauer.

Zastánců ubývá

Evropská komise poprvé navrhla transakční daň v roce 2011 s cílem získat od bank férový příspěvek na náklady způsobené finanční krizí. Záměr ale u evropské osmadvacítky narazil, a tak se menší část členských zemí rozhodla stanovit pravidla v rámci takzvané posílené spolupráce. K tomu je zapotřebí shody pouze nejméně devíti zemí.

Evropská komise poprvé navrhla transakční daň v roce 2011 s cílem získat od bank férový příspěvek na náklady způsobené finanční krizí.

Jejich skupina se ale zmenšuje. V současnosti mají daň stále na stole Belgie, Francie, Německo, Řecko, Itálie, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Třeba první jmenovaná země už ale půl roku hledá způsob, jak Shäublemu slušně říci „ne“. Belgický ministr financí Johan Van Overtveldt už na začátku roku uvedl, že se bude snažit přijít na to, jak zavedení nové daně zvrátit. Podle něj totiž ekonomice a finančnímu sektoru nepomůže, ale naopak je poškodí. Jak ale upozornil magazín Politico, ministr tak jde proti oficiální pozici koaliční vlády.

Zdanění má podle plánu dosahovat půl až jednoho procenta. I to by ale mnoha finančníkům, kteří na bankovních transakcích vydělávají, značně zkrátilo zisky. Do státních rozpočtů členských zemích Evropské unie by to ovšem na oplátku mělo přinést zhruba sto miliard eur, v přepočtu 2,7 bilionu korun ročně.

Globální problém

Už dříve řady zastánců transakční daně opustilo Estonsko, jednou nohou na odchodu je i Slovinsko a údajně i Slovensko. Rozhodnout by se mělo do října, podle zdrojů blízkých jednání však rozhovory v Berlíně a ve Vídni budou případně pokračovat i poté. Schäuble totiž v červenci navrhl zařazení daně z finančních transakcí do agendy skupiny zemí G20, která sdružuje 20 největších ekonomik světa.

Banky a velké finanční společnosti jsou samozřejmě od začátku proti. Poplatku dokonce přezdívají daň Robina Hooda.

„Všichni se shodneme na tom, že by bylo správné řešit to na globální úrovni, jen se o to zatím nikdo nepokusil,“ uvedl tehdy německý ministr.

Banky a velké finanční společnosti jsou samozřejmě od začátku proti. Poplatku dokonce přezdívají daň Robina Hooda nebo Tobinova daň podle amerického ekonoma a nositele Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1981 Jamese Tobina, který zpoplatnění transakcí finančních institucí navrhoval. Jeho motivací však nebyl primárně zisk finančních zdrojů ze zdanění převodů, ale omezení transakčních spekulací.

Nový způsob zdanění finančního sektoru

Diskuse o možném zdanění finančního sektoru začala v Evropské unii v souvislosti se sanací finanční krize, která se do Evropské unie rozšířila v roce 2008 z USA.

Evropská komise došla k závěru, že EU by se měla stát hlavním motorem snah zavedení zdanění finančního sektoru. V červnu 2011 povýšila daň z finančních transakcí (vedle DPH a celních poplatků) na nový vlastní zdroj rozpočtu EU.

V září 2011 byl představen návrh směrnice, jež by zavedla daň z finančních transakcí v členských státech EU od ledna 2014.

Poté, co některé členské státy včetně Česka daň odmítly, rozhodla se ji eurokomise prosadit v rámci systému zesílené spolupráce. V případě schválení by tedy byla platná jen pro ty státy, které chtějí zdanění finančního sektoru zavést.

Některé země již zkušenost se zavedením daně z finančních transakcí mají. V různých podobách se objevuje v Británii, ve Švýcarsku nebo v Číně.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...