Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní domino

  8:56

Rotace v postech je jedním z prvků boje proti korupci, jenže by měla být uvážená a systémová, píše Jan Schneider.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ISIFAČeská pozice

Bývalý policejní prezident Martin Červíček se 15. března stane krajským policejním ředitelem v Královéhradeckém kraji. Potvrzuje se tím, že se nebude znovu ucházet o post policejního ředitele. Červíček se tím triumfálně jako policejní generál vrací do rodného kraje, z nějž zhruba před osmi lety v nižší důstojnické hodnosti odešel do Prahy.

Dosavadní královéhradecký krajský ředitel Jan Švejdar pak přejde do velitelského postu v sousedním Pardubickém kraji. A jak ve čtvrtek oznámil náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, v rámci této rošády se vymění rovněž policejní ředitelé v Pardubickém a Jihočeském kraji a v kraji Vysočina.

O „pohodu“ nejde

Což o to, rotace v postech je jedním z prvků boje proti korupci. Nepřispívá to sice k „velitelské pohodě“, ale kvůli ní policejní ředitelé v postech nejsou. Místní mafie se musí pokoušet získat si stále nové a nové policejní funkcionáře, což se přinejmenším prodraží. V lepším případě se to nedaří.

Jenže rotace v postech by měla být uvážená a systémová. Neměla by být způsobena tím, že odcházející policejní prezident si vymíní, že se vrátí do „svého“ kraje – a ostatní funkcionáři se prostě „posunou“.

A za nějaký čas, až bude nový policejní prezident odcházet z postu, budeme s napětím sledovat, který kraj si vybere...Krajský policejní ředitel Jan Švejdar totiž přejde z Hradce Králové do stejného postu v Pardubickém kraji, ale tím to končit nebude. Potvrdilo se, co si ještě včera vrabci štěbetali: že tamější krajský policejní ředitel Radek Malíř se zase stane policejním ředitelem kraje Vysočina. Ani tím to končit nebude. Policejní ředitel kraje Vysočina Miloš Trojánek se přesune do stejného postu v Jihočeském kraji...

Laskavý čtenář nyní jistě s napětím očekává, kam přejde jihočeský krajský policejní ředitel Radomír Heřman? Má smůlu. Rošáda na ředitelských postech se u něho zastavila. Nemá politické krytí. Židle ostatních krajských ředitelů jsou prý stabilnější. Nu, uvidíme.

A za nějaký čas, až bude nový policejní prezident odcházet z postu, budeme s napětím sledovat, který kraj si vybere. A jestli to bude Východočech, zda se Červíček posune do Pardubic, chudák Švejdar na Vysočinu a tak dál... a kdo bude mít v rámci této pozoruhodné a neotřelé „personální práce“ zase smůlu.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...