Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie i ministerstvo vnitra volají po změně zákona o migraci

  10:28
Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu zjistili, že český trestní zákoník nepostihuje nelegální překročení vnější schengenské hranice, ale pouze nelegální vstup migranta na naše území. Pokud organizátoři řídí z Česka pašování lidí, kteří se našemu území vyhnou, nemohou být hnáni k odpovědnosti před českými soudy.

Přístroj umí detekovat i tak jemné vibrace, jako je tlukot lidského srdce. foto: Katalog Colsys

V uprchlických táborech v Řecku a Srbsku působí verbíři, kteří běžencům nabízejí, že jim za úplatu zařídí cestu za vysněným životem do západní či severní Evropy. Česko je sice pro migranty jen tranzitní zemí, navzdory tomu i jeho policie loni zachytila 183 nelegálních uprchlíků, o jedenáct více než předloni. Při stíhání gangů, které tranzit migrantů řídí, však detektivové narazili na překážku.

Český trestní zákoník nepočítá s postihy za nelegální překročení vnější schengenské hranice. Pamatuje jen na situace, kdy migrant nelegálně vstoupí na naše území. Pokud ale organizátoři řídí z Česka pašování lidí, kteří se našemu území vyhnou, nastává potíž – členové gangů nemohou být hnáni k odpovědnosti před českými soudy. Policie i ministerstvo vnitra teď volají po zpřísnění legislativy.

Vhodná úprava

„Jako vhodná se jeví úprava, která by poskytovala nejen ochranu hranic ČR, ale také ochranu vnější schengenské hranice / prostoru EU. Tak je tomu například v právní úpravě převaděčství Německa a Rakouska, kde je zákonem upraveno a trestněprávně postihováno protiprávní přicestování na výsostné území členských států EU nebo schengenského státu,“ píše se ve výroční zprávě Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která má boj s pašeráky na starost. O změnu usiluje i resort vnitra.

Jako vhodná se jeví úprava, která by poskytovala nejen ochranu hranic ČR, ale také ochranu vnější schengenské hranice / prostoru EU. Tak je tomu například v právní úpravě převaděčství Německa a Rakouska, kde je zákonem upraveno a trestněprávně postihováno protiprávní přicestování na výsostné území členských států EU nebo schengenského státu.

„V současné době o této iniciativě policie probíhají na expertní úrovni jednání s ministerstvem spravedlnosti. Ministerstvo vnitra tento návrh podporuje, nicméně bude ještě předmětem dalších diskusí,“ napsal LN Ondřej Krátoška z odboru tisku ministerstva vnitra. K migraci na západ a sever Evropy používají běženci často takzvanou balkánskou cestu, která končí v Německu, Rakousku či Skandinávii. Právě tyto země mají štědřeji nastavený systém sociálních dávek než Česko, což z nás činí „pouze“ tranzitní destinaci.

Navzdory tomu měli detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v souvislosti s migrací loni napilno. Kupříkladu v červnu 2018 podali obžalobu na skupinu pěti převaděčů, která v sedmi převozech ilegálně propašovala celkem 70 osob. Za jednu si účtovala mezi 500 až 1000 eur. Migranti pocházeli ze Sýrie, Íránu a Afghánistánu. Organizátoři je převedli přes území tranzitních zemí Maďarska, Slovenska, Rakouska a Česka do cílové země Německa. Mezi dopadenými pachateli byli vedle Egypťana a Ukrajince i tři Češi.

Nový fenomén

Všichni byli obviněni za nedovolené překročení hranice, za což jim hrozí až osm let za mřížemi. Část ilegálních transferů ovšem probíhala mimo naše území, a tak se případem musejí zabývat rakouské soudy. Česká justice na ně nedosáhla. „Za situace, kdy se pachatelé sice zdržují a organizují trestnou činnost z území ČR, ale trestná činnost probíhá zčásti nebo zcela na území jiných států (mimo území ČR), musela být část jednání této prověřované mezinárodní organizované skupiny z českého trestního řízení vyloučena a předána do Rakouska,“ konstatuje NCOZ.

V souvislosti s nelegálními pobyty v Evropě si kriminalisté loni všimli ještě jednoho nového fenoménu. Ruskojazyčné mafie využívaly pro své bosse k cestám do EU ukrajinské doklady. Ty vydaly úřady z proruských okupovaných oblastí východní Ukrajiny. Falešné pasy obsahovaly částečně pravdivé informace o občanech Ukrajiny, kteří žijí na území separatistů.

Právě to je důvod, proč policie usiluje o změnu trestního zákoníku, aby postihoval i situace, kdy přes Česko sice migranti necestují, ale organizátoři odtud převozy přes Evropu koordinují. V souvislosti s nelegálními pobyty v Evropě si kriminalisté loni všimli ještě jednoho nového fenoménu. Ruskojazyčné mafie využívaly pro své bosse k cestám do EU ukrajinské doklady. Ty vydaly úřady z proruských okupovaných oblastí východní Ukrajiny. Falešné pasy obsahovaly částečně pravdivé informace o občanech Ukrajiny, kteří žijí na území separatistů.

Mafiáni s pozměněnou identitou tak mohou cestovat do celé EU. „Z důvodu liberalizace vízové povinnosti pro občany Ukrajiny z května roku 2018 lze hovořit o novém modu operandi ruskojazyčných kriminálních struktur, v jehož důsledku dochází k možnosti volného cestování členů těchto struktur po celém schengenském prostoru,“ upozorňují detektivové ve výroční zprávě.

Autor: