Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila Janstu. Uvízl v dotační kauze

  10:36
Policie obvinila vlivného právníka a člena ústředního výkonného výboru ČSSD Miroslava Janstu. Přitížily mu odposlechy nastražené na bývalého šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta přichází na valnou hromadu Fotbalové asociace ČR (FAČR). foto: ČTK

Říkali si „malej Míra“ a „velkej Míra“. Sport je jejich celoživotní vášní. Ten první ale kvůli machinacím s přidělováním dotací na sport skončil v květnu ve vazbě a má na krku obvinění. Jmenuje se Miroslav Pelta a do letošního června byl šéfem Fotbalové asociace ČR (FAČR). Ten druhý patří k nejvlivnějším tuzemským právníkům a doufal, že dotační kauza se mu vyhne. Policie však 26. července obvinila i „velkýho Míru“, tedy Miroslava Janstu.

Informaci přinesl server Aktuálně.cz, podle něhož kriminalisté stíhají i Janstou vedenou Českou unii sportu (ČUS) a jejího generálního sekretáře Jana Boháče. Server uvedl, že obvinění se týká rozdělování peněz z dotačního neinvestičního programu pro činnost sportovních organizací. Jansta s Boháčem podle vyšetřovatelů získali pro ČUS v rámci expertní komise neoprávněnou výhodu, a tím údajně poškodili ostatní sportovní organizace – například Český olympijský výbor nebo Sokol.

Už na začátku května detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili Peltu, jím tehdy vedenou fotbalovou asociaci, dále dnes již bývalou náměstkyni ministryně školství pro sport Simonu Kratochvílovou a bývalého ředitele odboru sportu na ministerstvu Zdeňka Břízu.

„Poslouchám tebe i Janstu“

Vyšetřovatelé řadu důkazů získali na základě telefonních a prostorových odposlechů. Ty nasadili především do soukromého bytu, kde se Pelta tajně scházel s exnáměstkyní Kratochvílovou. LN zjistily, že předmětem jejich rozhovorů býval leckdy i Jansta. Kratochvílová například bývalému předsedovi FAČR, přezdívanému též „velký Čáp“, říkala, že poslouchá jak jeho, tak Janstu. Pelta na Janstovi obdivoval jeho vliv a schopnost se s každým domluvit.

Na jednom z odposlechů se zase Kratochvílová baví s Peltou o tom, že sekretář ČUS Boháč má vyřešit nějaký problém s podnikatelem z Klatov.

Aféra má i citlivé politické pozadí. Jansta se řadí mezi nejvlivnější členy ČSSD. Ostatně patří do širšího vedení strany coby člen ústředního výkonného výboru.

Policisté s obviněním Jansty vyčkávali. V květnu v jeho kancelářích provedli razii, strávil dva dny v cele předběžného zadržení, obviněn však nebyl. Mezitím ale proběhla řada výslechů a je možné, že ve spojení s odposlechy již vyšetřovatelé nabyli dojmu, že na Janstu mají nabito. Jansta si po vypuknutí kauzy stěžoval, že celý případ poškozuje sport. „Prvoplánově ho taková kauza poškozuje, protože když zasahují někde policisté, nevypadá to dobře. Hlavně to ale ukázalo, že stát dlouhodobě na sport zapomínal a nepečoval o něj,“ pronesl na konci května v rozhovoru pro LN. Nyní je mezi obviněnými také on a rovnou i jím řízená sportovní unie.

Aféra má i citlivé politické pozadí. Jansta se řadí mezi nejvlivnější členy ČSSD. Ostatně patří do širšího vedení strany coby člen ústředního výkonného výboru. V sociální demokracii z hlediska moci vždy existovaly dva mocenské póly, mezi nimiž se odehrávalo nejdůležitější dění. Jedním byl Jansta, druhým právník a přítel premiéra Radek Pokorný. Proti sobě stáli například po sněmovních volbách v roce 2013, kdy Jansta podporoval „lánské pučisty“ v čele s Michalem Haškem. Letos v březnu se Jansta pustil do kritiky předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. S obviněním v kapse se však minimálně na čas jeho mocenský rozmach zastaví.