Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politická sympatie často bývá prchavou emocí

  10:43
„Pravolevý střet z dob amerických prezidentů Jimmyho Cartera, Ronalda Reagana či soupeření ODS a ČSSD je pryč,“ říká v rozhovoru novopečený předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší.

Václav Klaus mladší. foto:  Petr Topič, MAFRA

V roce 2016 Václav Klaus mladší, ještě školský expert ODS, prohlásil: „Nevidím jinou cestu než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme.“ Dalo se očekávat, že úvahy o vystoupení z Evropské unie budou i součástí programu a rétoriky na prvním volebním sněmu Klausova nového hnutí Trikolóra. Takový vývoj však v sobotu 28. září nenastal a hnutí Trikolóra si za šéfa zvolilo exposlance ODS Václava Klause mladšího.

„V našem programu nic takového nemáme, není to aktuální. Pro vstup do EU jsem blahé paměti nehlasoval, na druhou stranu musíme ctít současnou politickou realitu,“ říká v rozhovoru novopečený předseda hnutí. Dodal, že nezpochybnitelné je i členství země v NATO. Ubrání plynu v těchto klíčových otázkách může ve výsledku zvýšit koaliční potenciál Trikolóry, především u hnutí ANO. Čerstvě zvolený šéf hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší pak v rozhovoru říká, že velcí podnikatelé už o jeho politický subjekt jeví zájem.

LIDOVÉ NOVINY: Proč se sněm hnutí Trikolóra odehrál v Brně?

Značka Trikolóry je stále málo známá – například v porovnání s mým jménem. Takže jsme chtěli zpropagovat značku hnutí a říci, že tu jsme. Zásadová politika je nejlepší marketing.

KLAUS MLADŠÍ: Nejsme jen pražské hnutí. Přemýšleli jsme, kde sněm uskutečnit. Brno bylo coby moravská metropole jedna z možností.

LIDOVÉ NOVINY: Hrálo roli, že nechcete budit dojem pragocentrického hnutí?

KLAUS MLADŠÍ: Ano, je tu skoro polovina delegátů z Moravy, ze Slovácka, severu Moravy, z Brna. Nepotřebujeme to ale marketingově zdůrazňovat, jsme celorepublikové hnutí.

LIDOVÉ NOVINY: Co mělo být vzkazem vašeho ustanovujícího sněmu veřejnosti?

KLAUS MLADŠÍ: Značka Trikolóry je stále málo známá – například v porovnání s mým jménem. Takže jsme chtěli zpropagovat značku hnutí a říci, že tu jsme. Zásadová politika je nejlepší marketing.

LIDOVÉ NOVINY: Několikrát jste zmínil, že dle průzkumů byste mohli získat hlasy nevoličů. Proč si to myslíte?

Faktem je, že 76 procent z našich deseti tisíc registrovaných příznivců nikdy nebylo politicky aktivních. To o něčem svědčí.

KLAUS MLADŠÍ: To si povíme po volbách, uvidíme, co řeknou nové sociologické průzkumy. Faktem je, že 76 procent z našich deseti tisíc registrovaných příznivců nikdy nebylo politicky aktivních. To o něčem svědčí. Přesnou odpověď na vaši otázku ale neznám. Politická sympatie často bývá prchavou emocí. Teď jste tady v Brně viděl, že vedle ze střechy slezli dělníci a chtěli se vyfotit. Třeba to byli nevoliči.

LIDOVÉ NOVINY: I hnutí ANO v minulosti vydatně čerpalo hlasy z řad nevoličů a o sobě tvrdilo, že je antiestablishmentem. Bude i Trikolóra antisystémovým subjektem?

KLAUS MLADŠÍ: Je pravda, že protestnost hraje roli. My jsme částečně protestním hnutím, to máte pravdu.

LIDOVÉ NOVINY: Dlouhodobě tvrdíte, že pravolevé vnímání politiky je přežité. Z vašich vystoupení na sněmu plynulo, že chcete být stranou pro všechny, tedy takzvanou catch-all stranou. Bude tomu tak?

Podíváte-li se do hlubší minulosti, pravolevý střet nebyl vždy dominantní. Ve starověku bylo centrum versus periferie, ve středověku stát versus církev, za první republiky město versus venkov, v mém mládí komunismus versus antikomunismus. Náš program je v ekonomické části určitým způsobem pravicový, protože se v něm obracíme na pracující a na hodnoty tvořící lidi.

KLAUS MLADŠÍ: Pravolevé vidění světa je poničené novými ideologiemi. Klasický pravolevý střet z dob amerických prezidentů Jimmyho Cartera, Ronalda Reagana či z éry soupeření mezi ODS a ČSSD je pryč. Co je v jádru pravolevého na tom, když se holčičkám cpe, aby si nemohly hrát s panenkami?

Podíváte-li se do hlubší minulosti, pravolevý střet nebyl vždy dominantní. Ve starověku bylo centrum versus periferie, ve středověku stát versus církev, za první republiky město versus venkov, v mém mládí komunismus versus antikomunismus. Náš program je v ekonomické části určitým způsobem pravicový, protože se v něm obracíme na pracující a na hodnoty tvořící lidi.

LIDOVÉ NOVINY: Heslo „Jsme tu pro všechny“ hlásí Andrej Babiš. Inspirovalo vás ANO svou strategií?

KLAUS MLADŠÍ: ANO sází mnohem více na marketing, reálná politika je bohužel trošku jiná. Budeme zásadovější v tom, co budeme v politice hájit, nebudeme se řídit agenturami.

LIDOVÉ NOVINY: Hnutí ANO vládne, v průzkumech sílí Piráti. Oba subjekty kritizují dosavadní stranický systém, oba řídí výrazné figury. Je to trend, na kterém se chcete vyvézt do sněmovny?

Řada politiků, jak je coby poslanec ve sněmovně pozoruji, žije v politice už jen ze zvyku. Opouštějí základní ideové ukotvení a občanům už skoro nic nenabízejí, jsou od nich velice daleko. Takže ano, myslím, že řada politických stran už jen dobíhá.

KLAUS MLADŠÍ: Řada politiků, jak je coby poslanec ve sněmovně pozoruji, žije v politice už jen ze zvyku. Opouštějí základní ideové ukotvení a občanům už skoro nic nenabízejí, jsou od nich velice daleko. Takže ano, myslím, že řada politických stran už jen dobíhá.

LIDOVÉ NOVINY: Jedním z hlavních hostů sněmu byl místopředseda ANO a exprimátor Brna Petr Vokřál. Prohlásil, že politická spolupráce s Trikolórou je do budoucna představitelná. Je to začátek vaší spolupráce s ANO?

KLAUS MLADŠÍ: Zvali jsme všechny parlamentní strany. Některé reagovaly, jiné ne. ANO poslalo svého místopředsedu a nám přišlo slušné dát mu slovo. Zaznamenal jsem, že jeho projev vůči nám byl velice vstřícný.

LIDOVÉ NOVINY: Vzhledem k tomu, jak vysoko se v průzkumech drží ANO, nabízí se, že dostanete-li se do sněmovny, můžete být koaličním partnerem hnutí. Je to tak?

KLAUS MLADŠÍ: Naším zájmem je mít co nejvíc hlasů, abychom prosadili program. Na co se vy ptáte, tak já neuvažuji. Neohlížíme se na ostatní, nepřemýšlíme, s kým půjdu do koalice. I ve sněmovně se snažím slušně a nepředpojatě vystupovat vůči ostatním stranám, neútočím na rodiny politických konkurentů. Věcně kritizuji konkrétní věci, jako třeba zvyšování daní.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká bude předvolební kampaň? Bude kontaktní jako třeba u Pirátů a ANO?

Naším zájmem je mít co nejvíc hlasů, abychom prosadili program. Neohlížíme se na ostatní, nepřemýšlíme, s kým půjdu do koalice. I ve sněmovně se snažím slušně a nepředpojatě vystupovat vůči ostatním stranám, neútočím na rodiny politických konkurentů. Věcně kritizuji konkrétní věci, jako třeba zvyšování daní.

KLAUS MLADŠÍ: Nám nic jiného nezbývá, musíme jít za lidmi, být aktivní i v malých obcích. Co se týká Pirátů, jsou ideologicky jinde než my. Mám-li však o nich říct něco hezkého, je to jejich pracovitost a vysoká míra inteligence u řady jejich představitelů. Zatímco ostatní strany už dřepí ve sněmovním bufetu, oni stále sepisují, analyzují a hysterčí na sociálních sítích. Pracují tvrdě.

LIDOVÉ NOVINY: Budete v kampani před volbami hovořit o vystoupení ČR z EU, respektive o možnosti hlasovat o vystoupení v referendu?

KLAUS MLADŠÍ: V našem programu nic takového nemáme, není to aktuální. Cílit budeme na navrácení suverenity České republice. Pro vstup do EU jsem blahé paměti nehlasoval, na druhou stranu musíme ctít současnou politickou realitu.

LIDOVÉ NOVINY: Ani o vystoupení z NATO?

KLAUS MLADŠÍ: Tak to už vůbec ne, jsme součástí Severoatlantické aliance, která je pro nás důležitá. V programu máme, že je pro nás důležité mít partnerství s ostatními státy.

LIDOVÉ NOVINY: Jakým způsobem budete Trikolóru financovat? Už vás loví miliardáři?

Musíme jít za lidmi, být aktivní i v malých obcích. Co se týká Pirátů, jsou ideologicky jinde než my. Mám-li však o nich říct něco hezkého, je to jejich pracovitost a vysoká míra inteligence u řady jejich představitelů. Zatímco ostatní strany už dřepí ve sněmovním bufetu, oni stále sepisují, analyzují a hysterčí na sociálních sítích. Pracují tvrdě.

Strhli jsme tisíce drobných dárců. Teď snad strhneme desítky středně velkých dárců. Velké dary teď nechci do novin komentovat. Už jsme s řadou českých podnikatelů jednali, nebudu to však zatím rozebírat a odkážu vás na náš transparentní účet.

LIDOVÉ NOVINY: Nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho skupina PPF sponzorují institut vašeho otce. Bude Kellner sponzorovat i Trikolóru?

KLAUS MLADŠÍ: Nebudu tyto věci komentovat, z této strany nám zatím žádné peníze nepřišly.

Test Klausem mladším: Lidé na něho reagují

Své umění s hůlkou předvedlo v čele průvodu v sobotu 28. září přesně tolik mažoretek, kolik procent zatím přisuzují novému politickému uskupení Trikolóra předvolební průzkumy. Tedy tři. Do budoucna si však hnutí Václava Klause ml. maluje, že mažoretek bude pochodovat mnohem více. Sobotní ustavující sněm naznačil, jakým směrem se „klausovci“ mohou vyvíjet.

Své první volební shromáždění v den oslav svátku svatého Václava zahájila Trikolóra procházkou centrem Brna. Zhruba dvě až tři stovky lidí se postupně sunuly ulicemi moravské metropole a z reakcí kolemjdoucích bylo patrné, že jejich zájem neupoutaly jen mažoretky a dechovka. Ke Klausovi, kráčejícímu v průvodu hned za mažoretkami, tu a tam zvědavci přiskočili, aby se s ním vyfotili či prohodili pár slov. „Chyběla mi protistrana, abychom se ocitli v hlavních zprávách. Děláme to prvně, musíme to ještě vychytat,“ glosoval Klaus poklidný průběh „marše“.

Pozitivní i negativní reakce

V jeho táboře panovala po slavnostním startu sněmu spokojenost. Ukázalo se, že lidé na Klause reagují. Ať už pozitivně, či negativně. Přitom se ví, že probouzet u voličů emoce je důležité. Bývalému poslanci ODS, který byl ze strany vyloučen letos v březnu, se to daří. Je to podobné jako u Andreje Babiše (ANO), Ivana Bartoše (Piráti) či Tomia Okamury (SPD), kteří z pozice lídrů táhnou svá uskupení. Šéf Trikolóry se navíc může opřít o faktor svého příjmení, který v tuzemské politice rezonuje již 30 let.

Z průběhu sněmu vyplynulo, že Trikolóra do jisté míry vsadí na strategii, jež přinesla ovoce zejména hnutí ANO. Tedy profilovat se jako subjekt, který bojuje za všechny socioekonomické vrstvy. Tak, aby i ti, kteří trpí pocitem přehlíženosti, získali dojem, že těmto „novým“ politikům na jejich osudu záleží. Na Pirátech Klaus mladší oceňuje jejich píli, jakou předvádějí ve sněmovně. I na to voliči slyší, což se ukázalo zejména ve sněmovních volbách v roce 2013, kdy ANO prorazilo s heslem „Nekecáme, makáme“.

Další Klausovou ingrediencí, jež se v terénu již osvědčila, je cupování dosavadního stranického systému a označování ho za zamrzlý a prohnilý. (Paradoxem je, že otec šéfa Trikolóry, Václav Klaus starší, se z pozice někdejšího lídra ODS pod dnes tak kritizovaný systém stran výrazně spolupodepsal.) Sněmu se účastnilo několik zástupců jiných stran.

Směřování hnutí

Směrem do budoucna byl důležitý především místopředseda ANO a exprimátor Brna Petr Vokřál, který si přinesl jednu z knih exprezdidenta Klause a jeho synovi od mikrofonu vzkázal: „Nabízí se potenciální možnost v budoucnu spolupracovat.“ Nutno dodat, že delší dobu se ve sněmovních kuloárech šeptá, že Trikolóra by se po příštích sněmovních volbách mohla stát koaličním spojencem a „béčkem“ Babišova ANO. Trikolóra pozvala zástupce všech parlamentních stran. Řada subjektů nereagovala. Dostavili se politici ANO a SPD.

Pozoruhodný byl v tomto ohledu vzkaz od lidovců; jejich šéf Marek Výborný zaslal dopis, v němž „trikolóristům“ popřál klidný průběh sněmu. Že by gesto do budoucna? Kam bude hnutí směřovat v zahraniční politice, naznačili další přítomní hosté – německý poslanec z protiimigrační AfD Petr Bystroň či poradkyně maďarského premiéra Viktora Orbána Mária Schmidtová.

Videozdravici zaslal Nigel Farage, zastánce brexitu a europoslanec. Inspiraci Orbánem lze u Trikolóry vidět i v oblasti rodinné politiky dle vzorce „čím víc dětí, tím víc úlev“. Klause mladšího teď čeká fuška – musí sehnat lidi na kandidátky a peníze na kampaň. Schválně, která finanční skupina na jeho úspěch vsadí...