Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polsko a Izrael versus ukrajinské etnické čistky

  15:01
Dle ukrajinského velvyslance v Izraeli Hennadije Nadolenka by se Izrael měl zdržet protestů vůči jeho, neboť jde o její vnitřní záležitost.

Mor. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Loni v prosinci Joel Lion, izraelský velvyslanec na Ukrajině, požádal ukrajinský parlament, aby ze svého „Seznamu hrdinů“ odstranil jména deseti osob, které spolupracovaly s nacistickým režimem a jsou odpovědné za masakry židovského obyvatelstva. Podle Lionova vyjádření dostal příležitost tuto žádost prezentovat před členy zvláštní parlamentní komise, s jejímiž členy měl otevřenou diskusi, s tím, že se opět setkají.

Počátkem letošního ledna Lion a Bartosz Cichocki, velvyslanec Polska na Ukrajině, zaslali společný dopis kyjevským a lvovským orgánům, v němž protestují proti chystaným ukrajinským oslavám těch, kteří aktivně prováděli etnické čistky. V dopise jsou jmenovitě uvedeni Andryj Melnyk, Ivan Lypa, Jurij Lypa a Stepan Bandera.

Byl to již druhý společný dopis těchto dvou velvyslanců ukrajinským orgánům. První loni v červnu byl adresován představitelům města Ivano-Frankivsk a vyjadřoval protest proti odhalení památníku Romana Šuchevyče, spolupracovníka nacistů, který se podílel na vraždách bezpočtu Židů a Poláků. Lion protestoval již v roce 2018 proti Banderově glorifikaci, s tím, že nechápe, jak může v (Ukrajinci deklarovaném) boji proti antisemitismu a xenofobii pomoci oslavování někoho, kdo se účastnil děsivých antisemitských zločinů.

Kdo promluví za miliony mrtvých?

Mezinárodní zpravodajská agentura JTA 11. ledna zveřejnila, že se ukrajinský velvyslanec v Izraeli Hennadii Nadolenko vyjádřil o zvyšujícím nesouladu mezi Izraelem a Ukrajinou s tím, že problém glorifikace nacistických spolupracovníků je „vnitřní záležitostí ukrajinské politiky“ a izraelské protesty jsou „kontraproduktivní“. Izrael by se podle něho měl držet stranou této debaty.

Z jedné strany je památka milionů mrtvých vystavena nebezpečí, že bude uboze vyšmelena za jepičí politický profit, z druhé nabývá vrch cosi jako středověký odpustkový handl, tentokrát pro všechny, kteří bojovali proti Sovětskému svazu – jsou hrdiny a jsou jim odpuštěny všechny hříchy, i zločiny proti lidskosti. Ale co ty miliony mrtvých? Promluví za ně někdo, nebo jsou navždy umlčeni?

Na tuto nehoráznost zareagovalo izraelské ministerstvo zahraničí na svém oficiálním twitterovém účtu tvrdou výtkou odsuzující ukrajinskou veřejnou glorifikaci osob odpovědných za vraždy Židů v pogromech a v holocaustu i oslavy antisemitských ideologů Ukrajinského národního hnutí.

Tento tón výtky je však jen odvarem kritiky izraelského premiéra Bibiho Netanjahua od odborníků na holocaust z institutu Jad VaŠem. Ten se kvůli posílení pozici snaží upevnit vztahy se středo- a východoevropskými státy, přičemž akceptuje některé účelově nepřesné až deformované výklady historie holokaustu.

Z jedné strany je tedy památka milionů mrtvých vystavena nebezpečí, že bude uboze vyšmelena za jepičí politický profit, z druhé nabývá vrch cosi jako středověký odpustkový handl, tentokrát pro všechny, kteří bojovali proti Sovětskému svazu – jsou hrdiny a jsou jim odpuštěny všechny hříchy, i zločiny proti lidskosti. Ale co ty miliony mrtvých? Promluví za ně někdo, nebo jsou navždy umlčeni?

Autor:

Mohlo by vás zajímat