Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Portugalci koupili jeden pandur o sto milionů korun levněji než Češi

  16:51

Srovnáním české a portugalské smlouvy na nákup obrněnců od rakouské společnosti Steyr padl poslední argument o výhodnosti této zakázky.

Česko zaplatilo za jeden obrněný vůz pandur o sto milionů korun víc než Portugalsko. To  přišel v přepočtu nákup jednoho obrněnce na 35 milionů korun, Česko však stejný typ výzbroje na 135 milionů. Argumenty o jeho lepší vybavenosti, a proto logicky vyšší ceně, padly v sobotu, kdy deník MF Dnes zveřejnil podmínky kontraktu mezi výrobcem pandurů, rakouskou společností Steyr, a Portugalskem.

Ze smlouvy vyplynulo, že čeští vojáci nedostali ženijní verzi pandurů jako jejich portugalští kolegové, a navíc nemají 120milimetrové minomety. Přitom čeští politici z ČSSD i ODS včetně exministra obrany Martina Bartáka obhajovali nákup 107 opancéřovaných pandurů mimořádnou výzbrojí. Jejich pořízení přišlo státní pokladnu na 14,4 miliardy korun.

Kromě Portugalska a Česka uzavřelo v roce 2004 – o rok dřív než Portugalci a dva než Češi – smlouvu se společností Steyr i Thajsko. Nikoli však na obrněnce pandur, ale na hasičské vozy a lodě. A okolnosti tohoto obchodu se podobají českým a portugalským. Jak zjistila MF Dnes na vyjednání tří kontraktů se podíleli představitelé společnosti Steyr Mario Minar a Hans Michael Malzacher. A ve všech třech zemích čelí politici nařčení z korupce a zakázky prověřuje policie.

Nákupy armádní techniky za mnoho miliard korun jsou v Česku dlouhou dobu kritizované kvůli předražení a korupci. Policie a státní zastupitelství, které se podivnými armádními tendry několik let zabývají, však dosud nikoho neobvinily.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!