Rozhovor s jediným místopředsedou ODS, který ve volbách obstál, jsme vedli v úterý v podvečer. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl na české poměry dosti otevřený.
Ta prohra je tak výrazná, že ji nelze spojovat pouze s volebním cyklem
ČESKÁ POZICE: Představte si hypotetickou situaci. Jako předseda ODS musíte po prohraných volbách, v nichž přijdete o polovinu příznivců, vystoupit před veřejností. Jak byste debakl komentoval?
POSPÍŠIL: Asi vám tady během jedné sekundy neřeknu, co bych v té situaci dělal. Každopádně ale platí základní teze: za výsledek ve volbách odpovídá primárně předseda a vedení strany. To znamená, že předseda a vedení na sebe musí převzít odpovědnost, i kdyby podíl za nedobrý výsledek měly i jiné okolnosti než jen politika vedení. Chcete-li slyšet můj názor, kdybych byl předsedou strany, řekl bych, že je to má odpovědnost a pojďme se na kongresu bavit, co to znamená.
ČESKÁ POZICE: Zamrzelo vás, že premiér Petr Nečas to takto neřekl?
POSPÍŠIL: Nebudu reagovat na Petra Nečase a na to, jestli mě ve vztahu k němu něco zamrzelo. A to kvůli svému odvolání. Nepovažuji za korektní to komentovat. I já bych řekl, že určitý podíl na tom má fakt, že jsme ve vládě, ale ta prohra je tak výrazná, že ji nelze spojovat pouze s volebním cyklem.
ČESKÁ POZICE: Čím si vysvětlujete celkový neúspěch ODS?
Fenoménem těchto voleb je, že všechny parlamentní strany, které vytvářejí základ parlamentní demokracie, oslabily, pominu-li komunisty
POSPÍŠIL: Nemám rád rychlé soudy. Politika se má dělat i na základě odborných analýz. Včera jsem na výkonné radě řekl, že si ODS musí udělat odbornou analýzu a zjistit, proč polovina našich voličů — tedy nikoli středový nerozhodnutý volič — buď nešla k volbám, anebo volila mimoparlamentní strany. Fenoménem těchto voleb je, že všechny parlamentní strany, které vytvářejí základ parlamentní demokracie, oslabily, pominu-li komunisty, kteří získali pět procent. U nás je to oslabení tak výrazné, že to někteří komentátoři označují za volební katastrofu. Ale ten problém je širší a týká se celého politického spektra — toho, proč lidé přestávají věřit politickým stranám. Je nutné dále analyzovat, proč nás voliči takto vytrestali.
ČESKÁ POZICE: Určitě máte pro nadhozenou otázku nějaké vlastní vysvětlení.
POSPÍŠIL: Je to směsice důvodů. Pro některé pravicové voliče přestáváme být atraktivní. Lidé začínají mít pocit, že neděláme přesvědčivou pravicovou politiku. Dělal jsem kontaktní kampaň. Celé tři měsíce jsem se potkával s voliči a stovky lidí jsem oslovil. Mnoho z nich mi řeklo: „Desetkrát jsme vás volili, ale teď vás volit nepůjdeme, protože nevidíme důvod. Nevidíme transparentní pravicovou politiku, která by nám konvenovala a za níž bychom vás odměnili. ODS, tvoji voliči tě nezajímají, tak nečekej, že tě půjdeme volit.“
Rozdíl mezi mnou a Petrem Tluchořem
ČESKÁ POZICE: Nezdá se vám, že mluvíte skoro na vlas stejně jako skupina poslanců okolo Petra Tluchoře?
POSPÍŠIL: Tlumočím jen, co říkají voliči. Musíme analyzovat, jestli je to tím, že nenaplňujeme náš program, anebo náš program naplňujeme, ale nejsme schopni to voličům vysvětlit. Domnívám se, že je to spíše to druhé, což je možná rozdíl mezi mnou a Petrem Tluchořem. Nejsme schopni voličům dosti přesvědčivě říci, proč děláme některé nepopulární kroky.
Na druhou stranu jsou oblasti, kde by vláda měla přidat a kde volič cítí deficit. Uvedu jednu věc, a to je otázka vysokého školství. Mnoho voličů, kteří standardně volí pravicové strany, chtějí, aby jejich děti měly kvalitní vysokoškolské vzdělání. Velmi citlivě vnímají, v jakém stavu je dnes vysokoškolské vzdělání a že tato vláda slíbila reformu vysokého školství. Ale bohužel kvůli ministrovi za Věci veřejné tu reformu objektivně nestihla. To je jeden z problémů, s nímž jsem se několikrát potkal. Možná je to v Plzni kvůli kauze plzeňských práv akcentováno více než jinde, ale uvádím to jako příklad. A já jim nyní bohužel nemohu odpovědět: „Ano, vláda ODS naplnila to, co slibovala, že provede reformu vysokého školství, sníží počet vysokých škol, bude klást důraz na jejich vyšší kvalitu, zavede školné nebo jinou formu poplatku atd.“
ČESKÁ POZICE: A to je vysvětlení neúspěchu ODS?
POSPÍŠIL: Říkám jen to, co slyším od voličů. Prvním problémem je obsah a forma politiky. Vedle toho je druhý klíčový důvod, který cítím. Popisuji mimochodem jen empirii, není to snaha útočit na pana premiéra, jak mě srovnáváte s Tluchořem. Tím druhým důvodem je, že jsme pro mnoho lidí přestali být důvěryhodní. Myslím tím politiky ODS. Mnoho lidí říká: „My vám nevěříme váš boj proti korupci. My vám nevěříme, že zastupujete naše zájmy, když máte samé kauzy.“ Nejen ODS, ale i ostatní strany se musí zamyslet, co dělají pro důvěru.
Být předsedou strany není jako jít si koupit housky
ČESKÁ POZICE: Jak se vám coby místopředsedovi ODS komunikuje ve vedení strany s kolegy Pavlem Drobilem a Alexandrem Vondrou, když právě tito lidé jsou symboly největších kauz?
POSPÍŠIL: Vy to personifikujete. Já hovořil o důvěryhodnosti politiky obecně.
Lidé, kteří ve volbách výrazně propadli a jsou součástí vedení, by z vedení měli odejít, respektive, neměli by obhajovat mandát ve vedení strany
ČESKÁ POZICE: Jak můžete nastolit transparentní politiku s těmito lidmi?
POSPÍŠIL: Neotáčejte to. Chtěl jste znát důvody. A já jsem vám je popsal. Neříkal jsem, že přicházím jako čistý s mečem a něco nastoluji. ODS to musí analyzovat a říci, v čem se změní. Jsme tři dny po volbách a čeká nás druhé kolo senátních voleb. Nebudu se pouštět do sebelynčování ve chvíli, kdy ještě deset našich kolegů bojuje o Senát. Odpovím vám nepřímo. Lidé, kteří ve volbách výrazně propadli a jsou součástí vedení, by z vedení měli odejít, respektive, neměli by obhajovat mandát ve vedení strany. Ale to je jejich rozhodnutí.
ČESKÁ POZICE: Propad regionů se kromě Plzně týká celého vedení ODS — od premiéra Nečase a jeho Zlínského kraje, přes propad Vysočiny Miroslavy Němcové až po debakl ODS na jižní Moravě, dokud pochází Pavel Blažek...
POSPÍŠIL: Ti nekandidovali. Před chvílí jste zmínil jméno politika, který kandidoval. Jeho jméno propadlo. (Alexandr Vondra se na Litoměřicku nedostal ani do druhého kola senátních voleb — pozn. red.)
ČESKÁ POZICE: Přišel za vámi už někdo s nabídkou, abyste se stal předsedou ODS?
POSPÍŠIL: S takovou nabídkou za mnou nikdo nebyl. Takové výzvy mi chodí od občanů, čehož si vážím. Konstatoval jsem, že budu usilovat o post místopředsedy strany, a předpokládám, že pro to budu mít podporu Plzeňského kraje.
ČESKÁ POZICE: Tak jinak, cítíte se na to, stanout v nejvyšší stranické funkci?
POSPÍŠIL: Neuvažoval jsem o tom. Být předsedou strany není jako jít si koupit housky. Vaše odpovědnost, na rozdíl například od místopředsedů, je mnohonásobně větší. Jste šéf, který za vše odpovídá – jak strana funguje, jak ji vnímají voliči, jaká je vnitřní atmosféra ve straně a nakolik jste schopen lidi spojovat. Když uděláte slušný volební výsledek, tak to automaticky neznamená, že byste byl dobrým předsedou strany. Musíte mít schopnosti manažera, schopnost lidi spojovat a nadchnout je a být důvěryhodný pro voliče. To je mnoho kvalit najednou. Dosud jsem o tom neuvažoval, nečekal jsem ani takový úspěch v Plzeňském kraji. Jak ale znám své kvality, a myslím si, že jsem vůči sobě sebekritický, tak se ohodnocuji na to vykonávat funkci místopředsedy a věnovat se tématům krajské politiky a programovým tématům.
V jistém smyslu jsem solitér
ČESKÁ POZICE: Do ODS jste přišel z ODA. Nedívají se na vás kvůli tomu spolustraníci jako na „náplavu“?
Bývám občas považován za zastánce „pravdy a lásky“
POSPÍŠIL: Pro mnoho „ódéesáků“ budu z různých důvodů vždycky vnímán jako náplava. Těch důvodů je víc, některé zmiňovat nebudu, protože mají osobní charakter. Bývám občas považován za zastánce „pravdy a lásky“. Nebudu zapírat, že kromě konzervativně-liberálního programu mám k hodnotové orientaci „pravdolásky“ blízko. Ostatně, podíváte-li se do volební brožurky, kterou jste si tu otevřel, na mé podporovatele, tak to uvidíte: počínaje Medou Mládkovou, která měla blízko k Václavu Havlovi, a konče Hanou Marvanovou. Říkám to ale spíše pro odlehčení. Samozřejmě plně vyznávám program ODS. Cítím se bytostně liberálem s akcentem na určité konzervativní hodnoty. Blíže mám však k liberálnímu pojetí světa.
ČESKÁ POZICE: ODS bývá občas charakterizována různými vnitrostranickými frakcemi – klausovci, tluchořovci, stará pražská parta... Kam byste se zařadil?
POSPÍŠIL: Přiznám se, že nepatřím do žádné skupiny. Jsem v tomto smyslu solitér. Snažím se komunikovat se všemi. Nemám rád toto rozparcelovávání. Kdekoliv jsem působil, snažil jsem se být člověkem, který stmeluje.
Jako pravicový politik nemohu přistoupit na to, že když nebude tato vláda, půjdeme hned k volbám a urychlíme nástup komunistů a socialistů k moci o více než rok
ČESKÁ POZICE: Jak reálná je možnost, že vláda příští týden skončí kvůli hlasování o daňovém balíčku? Mají dle vás být v tomto případě předčasné volby?
POSPÍŠIL: Teoreticky to nastat může. Pokud to nastane, a zdůrazňuji, že já tomu netleskám a nejsem z toho nadšený, tak by zde měla být snaha na půdorysu současných tří stran dokončit vládnutí do konce volebního období. Jako pravicový politik nemohu přistoupit na to, že když nebude tato vláda, tak půjdeme hned k volbám a urychlíme nástup komunistů a socialistů k moci o více než rok. Jistě chápete, že za to mi moji voliči tady v Plzni nezatleskají. Ostatně i naše ústava je tak psaná. Vychází z principu, že pokud padne vláda, politická reprezentace se má na základě karet rozdaných ve volbách pokusit sestavit novou vládu. Teprve, když tyto pokusy selžou, má být rozpuštěn parlament. Ale ten může být nyní rozpuštěn rychleji. V případě pádu této vlády bych považoval za nešťastné, kdybychom se nepokusili o jinou vládu v rámci tohoto volebního období a hned šli do předčasných voleb. Vyloučit to nemohu, osobně se toho nebojím, ale mám pocit, že by to naši voliči neocenili.
ČESKÁ POZICE: Vedla se o možnosti předčasných voleb debata na výkonné radě ODS?
POSPÍŠIL: Minimálně. Spíše se hledaly důvody volební porážky. I oněch šest takzvaných rebelů deklaruje, že nechtějí předčasné volby. Přiznám se, že jsem se v posledních dnech věnoval hlavně kampani a volbám. Nevím, jakou mají představu v případě, že nepodpoří daňový balíček, aby nenastaly předčasné volby.
Budoucnost není v recyklaci zkušených politiků
ČESKÁ POZICE: Jak se díváte na návrat Václava Klause do ODS?
POSPÍŠIL: Nebráním se tomu. Je to člověk, který ODS založil. Na druhou stranu, na rozdíl od Borise Šťastného, si nemyslím, že budoucnost ODS je ve Václavu Klausovi. Pomoci jí může, ale nevyřešil by dlouhodobý problém ODS coby parlamentní strany. Možná to bude znít jako politická fráze, ale dle mého soudu je nezbytné, aby se v politice více angažovali mladí lidé. Když je politika neatraktivní, nikdo se v ní neangažuje a vytrácejí se z ní osobnosti, tak se ocitáme v situaci, v níž jsme dnes.
Nejsem Nečasův nepřítel, ale nemá moji aktivní podporu, protože mě bez zjevného důvodu vyhodil
ČESKÁ POZICE: Srovnáte-li Mirka Topolánka a Petra Nečase, v jejichž vládách jste byl ministrem, kde podle vás udělali největší chyby při řízení strany?
POSPÍŠIL: Petr Nečas je mimořádně pracovitý a inteligentní politik. Opravdu si ho vážím pro jeho pracovitost a znalosti. Myslím si, že je to slušný člověk. Má ale jeden problém. (Snad to mohu říci a nebude to brát ve zlém; netrpím vůči němu žádnou záští.) Není to týmový hráč a neumí lidi spojovat. Často lidi, kteří mu fandili a podporovali ho, bez zjevného důvodu odehnal, což se stalo v mém případě, vytvořil si tím z nich nepřátele. Nejsem jeho nepřítel, ale nemá moji aktivní podporu, protože mě bez zjevného důvodu vyhodil. Nebudu proti němu razantně vystupovat, pokud pro to nebudu mít věcný důvod. Vstupoval jsem do Nečasovy vlády jako člověk, který mu věřil, fandil jsem jeho politice a doufal v to, že zlepší situaci ODS. Lidsky mě mrzí, že aniž bych mu cokoli udělal, přestal jsem být jeho spojencem a byl jsem postupně odejit. Funkce ministra byla symbolická. Byl jsem odejit i lidsky. Nekomunikujeme spolu. Je to realita. Musím s tím nějak pracovat, ale říkám, že je to škoda. Ne pro mě, ale pro ODS. Kdyby byl Petr více kolektivním hráčem, uměl lidi stmelovat a vytvářel kolem sebe tým, tak by ta situace nebyla taková, jaká je dnes.
ČESKÁ POZICE: Jak si ten odstup vůči sobě vysvětlujete?
POSPÍŠIL: Nevím. Měl jsem pořád pocit, že Petr Nečas má pocit, že ho ohrožuji. Ale v čem? Vidíte, že žádné ambice nemám. Kdyby tomu bylo naopak, tak vám řeknu, že chci být předsedou ODS. Myslím si však, že Nečas má pokračovat v čele vlády a ODS, pokud dojde ke změně politiky strany, jak jsem o ní hovořil. Nemyslím si, že je tady jiný ideální kandidát.
ČESKÁ POZICE: A jak to bylo s Mirkem Topolánkem?
POSPÍŠIL: S tím jsme měli hodnotově rozdílný pohled na justici. Kdyby jeho vláda nepadla, byl bych stejně odejit, protože jsme měli zcela odlišný názor na doktorku Veseckou. Vážím si ho, že se to nebál veřejně říkat.
ČESKÁ POZICE: Počkejte, ale to je přeci totéž, co se odehrálo okolo jmenování Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně v Praze za Nečasovy vlády. Není to tak?
POSPÍŠIL: Neumím posoudit, jestli byla Lenka Bradáčová u Petra Nečase ten poslední důvod. Médiím jsem pouze řekl, že jmenování doktorky Bradáčové bylo téma, které jsem panu premiérovi oznámil a pak jsem byl odejit.
ČESKÁ POZICE: Ale máte nějaké vlastní vysvětlení. Nebo to byl ze strany pana premiéra jen projev paranoie?
POSPÍŠIL: Nevím. Jsem známý tím, že chci dělat v oblasti justice razantní změny. Jedině tak můžeme voliče přesvědčit, že chceme proti korupci bojovat. S touto vizí jsem nastupoval do Nečasovy vlády, poučen z chyb z prvního období ve vládě, které jsem přiznal, jako například odvolání vrchního zástupce Ištvána. Ty jsem ale napravil. Z resortu jsem odešel s čistým štítem. Možná ODS a její premiéři považovali mé kroky v justici za příliš razantní.
Do české politiky mají přijít noví lidé. Lidé, kteří uspěli v jiných oblastech společenského života, mají zahraniční vzdělání a vědí, jak funguje politika v cizině.
ČESKÁ POZICE: Co ve vás vzbuzuje hypotetická představa, že Miloš Zeman bude na jaře příštího roku sedět na Hradě a Václav Klaus ve Strakově akademii?
POSPÍŠIL: (Smích.) Nic proti Václavu Klausovi ani Miloši Zemanovi osobně nemám, byl bych ale rád, kdyby se tato země začala více orientovat do budoucnosti a lidé, kteří byli symbolem 90. let, byli na zasloužilém odpočinku. Myslím to strukturálně, ne proti konkrétní osobě. Do české politiky mají přijít noví lidé. Lidé, kteří uspěli v jiných oblastech společenského života, mají zahraniční vzdělání a vědí, jak funguje politika v cizině. To byla mimochodem hlavní úvaha, jež předcházela výběru Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce. Nevěděl jsem, jaký byl státní zástupce z hlediska odbornosti, pro mě byl tou kvalitou, kvůli níž jsem ho navrhl, fakt, že strávil sedm let v Haagu v sídle Eurojustu. Nejlépe věděl, jaký je evropský standard státního zástupce, protože znal poměry v Německu, Francii a jinde. Proto jsem ho vybral. A myslím si, že to byl dobrý „fičák“. Ukázalo se, že takového člověka potřebujeme.
Doufám, že takoví Pavlové Zemanové, lidé, kteří mají zahraniční školy, žili v zahraničí a vědí, jak funguje klasická parlamentní demokracie, kteří patří k mladší generaci ve věku 30 až 50 let, vstoupí více do české politiky. V tom je budoucnost této země – máme-li mít budoucnost. Není to o tom, že budeme nostalgicky vzpomínat na 90. léta a recyklovat politiky, kteří už svou historickou roli splnili.