Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poučení od zkušených profesionálů z Key Investments

  23:01

Firma Key Investments disponuje chytlavým know-how, jež přesvědčilo i finanční experty z městských částí Praha 6, 10 a 13.

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse. foto: Česká pozice

ČESKÁ POZICE klade důraz na to, že je nutné se učit od lidí zkušených, skutečných expertů ve svém oboru. Takovými odborníky jsou bezpochyby i manažeři akciové společnosti Key Investments, kteří poskytují cenné rady a služby důležitým osobám, jako je bývalý premiér Stanislav Gross, významným obcím, městským částem Praha 6, 10 a 13 i velkým státním podnikům, jako jsou Lesy ČR.

Proto se ČESKÁ POZICE rozhodla, že se pokusí toto cenné know-how zmapovat a zpřístupnit co nejširšímu okruhu čtenářů. Chytří bychom přece měli být všichni, to dá rozum.

O službách, které poskytla Key Investments některým klientům, se více dozvíte v dřívejších článcích.

Zkoumat nejlépe zevnitř

Největší bohatství každé společnosti je v lidech, říká známá poučka. Vrhněme se tedy na web, abychom se pokusili zmapovat DNA profesionálů z Key Investments. Firemní stránky nic moc neříkají, a proto je třeba trochu prohledat firemní rejstřík. Výsledek je více než povzbudivý. Skoro nikdo nefiguruje nikde jinde. Tak to má být – žádný konflikt zájmů. Nepatrnou výjimku tvoří Ivan Kocourek, který byl do roku 2007 v představenstvu Key Investments, do roku 2009 v dozorčí radě SINCOM Leasing (dnes se jmenuje Borsay), do roku 2009 vedl organizační složku firmy E Side Property a do roku 2008 byl vedoucím organizační složky Key Oak Ltd. v ČR (jde o matku E Side Property). Pak to Kocourka asi unavilo.

To, že Key Investments nakupuje obligace SINCOM a E Side property do portfolií svých klientů, je detail, který zlí jazykové zneužívají k útokům na Key Investments. My zasvěcení ovšem víme, že když chci pro někoho koupit něco dobrého, pak to musím prozkoumat obětavě nejprve sám a nejlépe zevnitř.

Web neobsahuje žádné informace o obchodní strategii a zásadách Key Investments při vytváření klientských portfolií. Přece pokud je někdo tak investičně mazaný, že kupuje klientům obligace E Side Property, nebude posílat své těžce získané informace na veřejnost, aby se po něm mohl každý opičit.

Informací, která výrazně zvyšuje renomé Key Investments, je i skutečnost, že důvěryhodná banka Unicredit Bank vydává klientům Key Investments kreditní karty. Jestlipak je mají i politici na Praze 6?

Při provizi – řekněme jedno procento – to dělá výdělek pro Key Investments za třetí kvartál roku 2010 asi 17 tisíc korun

Web samozřejmě obsahuje i náležitosti předepsané zákonem. Zajímavý je hlavně reporting podle vyhlášky 605/2006. Jde o hlášení objemů obchodů realizovaných obchodníkem s cennými papíry. Vyhláška sice říká, že informace za každý kvartál musí být uveřejněna nejpozději měsíc po jeho konci, ale to je nepodstatný detail.

Za třetí kvartál roku 2010 koupil Key Investments pro klienty, kterým neobhospodařuje portfolio (tedy o tom, co nakoupí a prodá, si klient rozhoduje sám), cenné papíry za 5786 korun a prodal za 748 582 korun. Tedy pokud výkazům Key Investments rozumíme správně, čísla jsou v korunách, ne v tisících.

U klientů, kterým portfolio obhospodařuje, to byl nákup za 839 366 korun a prodej za 90 803 korun. Objem obchodů na pražské burze je zhruba 1,5 miliardy za den, tak to v případě Key Investments na zvláštní tržní podíl nevypadá. Při provizi – řekněme jedno procento – to dělá výdělek pro Key Investments za třetí kvartál roku 2010 asi 17 tisíc korun. Možná to i odpovídá, protože poslední známá čísla Key Investments za rok 2009 hovoří o ztrátě 126 tisíc, takže je celý podnik vlastně charitativní projekt.

Dva obchody hodné obdivu

Kdo dočetl až sem, dostane teď malý bonus. Key Investments jako vzorně informačně otevřená společnost plní přirozeně i své zákonné povinnosti o některých specifikovaných mimoburzovních obchodech. (Viz dokument připojený k tomuto článku.)

Je to víc než zajímavé čtení. Společnost eviduje za období od roku 2009 takové obchody dva. První je z 11. března 2009 a zobchodovalo se 349 124 kusů akcií (ISIN CZ0005092858) Spolku pro chemickou a hutní výrobu (asi devět procent všech akcií Spolku) za 261 korun za kus, tedy celkem za zhruba 91 milionů korun. Tady je třeba smeknout klobouk. Tyto akcie se od roku 2007 burzovně – kromě jedné transakce 33 kusů za 200 korun akcii, tedy za úctyhodných 6600 korun, z října 2009 – neobchodují, ale Key Investments má takové kontakty, že je pro své klienty prostě sehnat umí. Odkud asi byly?

Právní věda se doteď mylně domnívala, že se zánikem společnosti zanikají i její akcie. Key Investments tomu však udělala rázný konec a neexistující akcie zobchodovala, což by mohl být i podvod.

Prosťáček proto hledá ve zprávě auditora za rok 2009 společnosti Via Chem Group, která vlastní 62 procent akcií Spolku, tudíž by je prodat mohla. Ale neudělala to. Jasně, kdo by se zbavil takového klenotu? Sakra, odkud by ty papíry mohly být? Že by sám Spolek? Bingo! Podle výroční zprávy prodal stejný počet akcií Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Cena byla stanovena znaleckým posudkem. Samozřejmě zásadně nesouhlasíme s pomluvami na internetových fórech, že cenu stanovil expert na oceňování pohledávek skupiny Via Chem Group auditor Jan Svoboda (č. 433), ale kdo to byl, by nás opravdu zajímalo. Doufejme, že nám to Spolek řekne a my našim čtenářům pak tohoto experta zdarma, bez nároku na odměnu, doporučíme.

Kde skončily akcie, které nakoupil pro svoje klienty Key Investments, naopak tušíme. Celkem 92 417 kusů jich má ve svém portfoliu městská část Praha 6. Intuitivně bychom hledali zbylých 256 707 kusů akcií v portfoliích Prahy 10 a 13 a šťastným majitelům v každém případě blahopřejeme. Pokud by se nějaký pomlouvač jen pokusil říci, že účelem této transakce bylo nalít do zoufale potřebného Spolku v kritickém roce 2009 až 91 milionů korun, okamžitě ho veřejně zostudíme.

Ale to je stále jen předehra. Máme ještě druhou hlášenou transakci firmy Key Investments. Akcie (ISIN CZ0005092859) v počtu 173 939 kusů za 28,75 koruny za papír, tedy celkem za asi pět milionů korun. Tady zprvu selhává i Google a emitenta nemůže najít. Na druhý pokus to ale vyjde a šťastný emitent je – akciová společnost Sigma Brno. Radost z objevu kazí trochu fakt, že společnost Sigma Brno je od prosince 2010 vymazána po ukončení konkurzu z obchodního rejstříku a transakce byla uskutečněna nedávno – 31. ledna 2011.

Právní věda se doposud mylně domnívala, že se zánikem společnosti zanikají i její akcie. Key Investments tomu však udělala rázný konec a neexistující akcie zobchodovala, což by mohl být i podvod. Pokud Key Investments, který ale s novináři nekomunikuje, nevysvětlí, že jde o nějakou chybu nebo nedorozumění, majiteli akcií Sigmy Brno gratulujeme. V každém případě by nás zajímal názor ČNB na tuto transakci.